To współcześni żołnierze niezłomni. Dziś ich święto

29.05.2017 | To współcześni żołnierze niezłomni. Dziś ich święto
29.05.2017 | To współcześni żołnierze niezłomni. Dziś ich święto
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
29.05.2017 | To współcześni żołnierze niezłomni. Dziś ich świętoMarzanna Zielińska | Fakty TVN

Porucznik Łukasz, starszy chorąży Jacek i chorąży Zbigniew rzadko się chwalą, choć są bohaterami. Ciężko ranni na polu walki odległym od kraju mówią krótko: takie zadanie, taka misja, tak ślubowaliśmy. Niezwykle skromni, współcześni żołnierze niezłomni. W Dniu Weterana rozmawiała z nimi reporterka "Faktów" TVN.

Porucznik Łukasz Zub chętniej niż ranami zadanymi przez minę pułapkę, chwali się wygraną w zawodach na pikniku. - Byłem uczestnikiem 12. zmiany w Afganistanie. I tyle - mówi skromnie o swojej misji.

Równie skromny jak strzelec wyborowy jest starszy chorąży sztabowy Jacek Schmidt. Zamiast o przeżyciach z frontu woli opowiadać o honorowym krwiodawstwie. Oddał już prawie 160 litrów krwi i osocza. Wśród żołnierzy to rekordzista w całej Europie.

W poniedziałek, w Dniu Weterana, oddawano cześć żołnierzom w całym kraju. Najbardziej zasłużonym przybyło na piersi medali.

"Potrzebni, niezbędni, ci którzy niosą pokój"

Premier Beata Szydło nagrała specjalny film z tej okazji, w którym chwaliła poświęcenie polskich żołnierzy. - Jesteście bohaterami naszych czasów. Wasza służba to przykład patriotyzmu, oddania ojczyźnie. Wierzycie w to, że stając przy boku naszych sojuszników, walcząc z przeciwnikami, bronicie pokoju i spokoju - mówiła premier.

Ramię w ramię z kolegami z NATO polscy żołnierze dbali lub nadal dbają o bezpieczeństwo, ład i spokój wszędzie tam, gdzie to konieczne.Patrząc na mapę misji, w których w ostatnich 65 latach uczestniczyli Polacy trudno znaleźć miejsca, w których ich nie było. W sumie w dziewięćdziesięciu trzech misjach zagranicznych uczestniczyło ponad 110 tysięcy żołnierzy.

- Staraliśmy się wypełniać swoje obowiązki jak najlepiej. Staraliśmy się być postrzegani jako potrzebni, niezbędni, ci którzy niosą pokój - mówi skromnie kapitan Jacek Bednarz z 12. Brygada Zmechanizowana im. gen. broni J. Hallera.

Pomoc dla bohaterów

I jeśli już padnie słowo skargi - to weterani chcieliby być świątecznie traktowani na co dzień. W Polsce żyje ich - według warszawskiego Centrum Weterana - ok. 70 tysięcy. Weterani mogą liczyć na pomoc państwa i na wsparcie swoich kolegów.

- Tutaj można wspólnymi siłami, swoim doświadczenie i życiem pokazać innym osobom, żołnierzom ciężko rannym, że można sobie jakoś radzić - mówi starszy szeregowy rezerwy Jan Koczar ze Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju.

Najwyższą cenę na zagranicznych misjach zapłaciło 120 żołnierzy. Najwięcej poległo w Afganistanie (44 poległych) i Iraku (22 poległych).

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Różdżki z imieniem i nazwiskiem wojewody warmińsko-mazurskiego zostały rozdane samorządowcom jako symbol dofinansowania na budowy i remonty dróg. Nietypowy sposób wręczenia dofinansowań stał się też przedmiotem korespondencji i sporu z Polską Agencją Prasową.

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Źródło:
Fakty TVN

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Początkowe ustalenia policjantów wskazywały na to, że nastolatka wtargnęła na jezdnię w niewyznaczonym miejscu. Jednak nagranie z monitoringu nie budzi wątpliwości, że dziewczynka przechodziła na pasach w prawidłowy sposób. Sprawca wypadku decyzją sądu otrzymał jedynie karę grzywny. Rodzina nie kryje oburzenia i zapowiada odwołanie od wyroku.

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez obecności Amerykanów nie da się skutecznie przeprowadzić operacji dotyczącej zagwarantowania bezpieczeństwa w Ukrainie. Ona nie może być strefą neutralną, zdemilitaryzowaną, musi mieć swoje wojsko - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Źródło:
TVN24

- Od wielu wielu miesięcy uważam, że początek obniżek stóp procentowych w Polsce, to mógłby być przełom pierwszego i drugiego półrocza - stwierdził w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 ekonomista Marek Zuber.

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

Źródło:
tvn24.pl

Żyjemy w coraz bardziej niebezpiecznym świecie, dlatego trzeba być coraz lepiej przygotowanym. Chodzi nie tylko o zagrożenie ze strony Rosji, ale i ze strony cyberprzestępców oraz z powodu gwałtownych skutków zmian klimatu czy możliwych pandemii. Z tego założenia wychodzi Unia Europejska i promuje hasło "Gotowi na wszystko". Bruksela chce, by państwa członkowskie opracowały plany, które pozwolą ich obywatelom przetrwać 72 godziny. Chodzi na przykład o zestawy przetrwania.

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Według 84 procent Polaków nasz kraj skorzystał na wejściu do Unii Europejskiej. To wynik bezprecedensowy. Ponadto 44 procent respondentów chce, by Wspólnota wzmocniła swoją rolę w ochronie obywateli przed kryzysami i zagrożeniami dla bezpieczeństwa - tak wynika z badania Eurobarometru. Wdzięczność i potencjał Unii w tak trudnym czasie da się dostrzec nie tylko w sąsiadującej z Rosją Polsce.

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS