Śpioszki ratujące życie, łódź solarna i elektryczny gokart. Wynalazki młodych Polaków podbijają świat

18.06.2017 | Śpioszki ratujące życie, łódź solarna i elektryczny gokart. Wynalazki młodych Polaków podbijają świat
18.06.2017 | Śpioszki ratujące życie, łódź solarna i elektryczny gokart. Wynalazki młodych Polaków podbijają świat
Renata Kijowska | Fakty TVN
18.06.2017 | Śpioszki ratujące życie, łódź solarna i elektryczny gokart. Wynalazki młodych Polaków podbijają światRenata Kijowska | Fakty TVN

Mają wiedzę, pomysły i determinację. Chcą wymyślać, konstruować i podbijać świat. Studenci naszych uczelni i ich opiekunowie mają powody do dumy, a polskie wynalazki na międzynarodowych konkursach są doceniane i nagradzane.

Co łączy wyjątkowe śpioszki z łodzią solarną i elektrycznym gokartem? To, że są wynalazkami młodych polskich naukowców.

Specjalne śpioszki

Studenci Wojskowej Akademii Technicznej wpadli na to, że odzież może wykryć bezdech niemowlaka i zaalarmować rodziców. Stworzyli śpioszki, które mogą zapobiec śmierci łóżeczkowej.

Wszyte w tkaninę czujniki wykryją, kiedy dziecko przestanie oddychać. Śpioszki zaczną wibrować i pobudzać dziecko w takiej sytuacji. Ubranko zmierzy też temperaturę, napięcie mięśniowe i wyśle te dane na telefon rodzica. - Mamy już osoby chętne do ich kupienia - chwali się studentka WAT-u Magdalena Lebiedziewicz.

Pomysł śpioszków będzie walczył o miano najlepszego w międzynarodowym konkursie innowacji studenckich w Stanach Zjednoczonych. - Przekraczamy bariery, nie śpimy po nocach i mamy z tego satysfakcję - mówi Lebiedziewicz.

Wyjątkowe środki lokomocji

"Baśka" też zamierza wypłynąć na szerokie wody. Ma sześć metrów długości, jest lekka i szybka. Łódź solarna studentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, od początku do końca przez nich wykonana, ma się ścigać już za miesiąc w Monako z innymi jednostkami tego typu. Imię wzięła od patronki uczelni, świętej Barbary.

- Momentami się wkurzałem, że inni imprezują, a my siedzimy w warsztacie, ale to była też świetna zabawa - mówi Bartosz Przepiórski, student AGH i uczestnik projektu "AGH Solar Boat".

Łódź napędzaną energią słoneczną dniami i nocami konstruowali miłośnicy żeglarstwa i odnawialnych źródeł energii. - To niesamowite, jak można łączyć te dwie pasje i stworzyć coś, co można dotknąć, czym się można przepłynąć - mówi Monika Wolny, również studentka AGH i uczestniczka tego projektu.

Studenci z Politechniki Warszawskiej już sięgnęli po trofea. Wywalczyli drugie miejsce w mistrzostwach Europy, na których ścigali się elektrycznymi gokartami, które sami zbudowali. - W przyszłym roku pojedziemy jeszcze fajniejszym gokartem i powalczymy o najlepsze nagrody - zapowiada student PW, Krzysztof Majkowski.

- Niesamowicie dużo radości daje patrzenie na entuzjazm młodych - mówi opiekun projektu "AGH Solar Boat", Wojciech Sadak.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Jak wyglądają przygotowania na możliwe czarne scenariusze? W ciągu 27 lat od tak zwanej powodzi tysiąclecia na instalacje przeciwpowodziowe wydaliśmy 22 miliardy złotych. Czy to wystarczy, by mieć pewność, że lekcja została odrobiona?

W 1997 r. wystąpiła powódź tysiąclecia. Czy do wielkiej wody jesteśmy przygotowani lepiej niż wtedy?

W 1997 r. wystąpiła powódź tysiąclecia. Czy do wielkiej wody jesteśmy przygotowani lepiej niż wtedy?

Źródło:
Fakty TVN

Do długiej listy skutków pandemii COVID-19 amerykańscy naukowcy dopisują kolejny punkt. Lockdown uderzył w mózgi nastolatków. Izolacja społeczna przyspieszyła ich starzenie się mniej więcej o cztery lata. Jest też dobra wiadomość - te zmiany nie są nieodwracalne.

Izolacja w czasie pandemii przyspieszyła starzenie się mózgów nastolatków - tak twierdzą naukowcy

Izolacja w czasie pandemii przyspieszyła starzenie się mózgów nastolatków - tak twierdzą naukowcy

Źródło:
Fakty TVN

Czyszczenie studzienek, sprawdzanie wałów przeciwpowodziowych i zabezpieczanie posesji workami z piaskiem - tam, gdzie istnieje ryzyko wylania wody z koryt rzek. Opróżnianie parkingów i przenoszenie sprzętu na wyższe piętra. Między innymi tak na prognozowane potężne opady deszczu przygotowują się mieszkańcy terenów zagrożonymi podtopieniami.

W wielu miejscach w Polsce trwają przygotowania na podtopienia z powodu nadchodzących ulew

W wielu miejscach w Polsce trwają przygotowania na podtopienia z powodu nadchodzących ulew

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Do Polski nadciągają potężne ulewy. Najgorzej będzie na południu i południowym zachodzie kraju, gdzie w ciągu trzech dni może spaść tyle deszczu, ile pada zwykle przez pół roku. Dolny Śląsk i jego stolica szykuje się na najgorsze. To może nie być powtórka z 1997 roku, ale i na taki scenariusz służby są gotowe. Czyszczone są studzienki kanalizacyjne, udrażniane rury spustowe. Zlewnia Odry jest gotowa do przyjęcia nadmiaru wody.

Dolny Śląsk szykuje się na najgorsze. "Prognozowana ilość opadów jest niepokojąca"

Dolny Śląsk szykuje się na najgorsze. "Prognozowana ilość opadów jest niepokojąca"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wzięliśmy pod uwagę te doświadczenia z poprzednich lat. Mamy zbiorniki przeciwpowodziowe, mamy zupełnie inaczej funkcjonujące zarządzanie kryzysowe i oczywiście też służby, które są przygotowane w zupełnie inny sposób - mówił w "Faktach po Faktach" wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń (PO). Uspokajał, że jego zdaniem w województwie nie dojdzie do takich podtopień, jakie miały miejsce podczas dramatycznej "powodzi tysiąclecia".

Co czeka Kotlinę Kłodzką? "Nie wolno ani lekceważyć alarmów, ani też wpadać w panikę"

Co czeka Kotlinę Kłodzką? "Nie wolno ani lekceważyć alarmów, ani też wpadać w panikę"

Źródło:
TVN24

Prezydent, nie zgadzając się na nominację ambasadorską Bogdana Klicha, "osłabia polską dyplomację, instrumenty realizacji polskiej polityki zagranicznej" - ocenił w "Faktach po Faktach" były szef MSZ w rządzie PiS Jacek Czaputowicz. - Uważam, że prezydent działa na szkodę swojego obozu politycznego, a nie tylko na szkodę interesów Polski - dodał były minister.

Spór o ambasadorów. Prezydent "osłabia polską dyplomację"

Spór o ambasadorów. Prezydent "osłabia polską dyplomację"

Źródło:
TVN24

Najpierw jego potencjalny zastępca obrażał niezamężne kobiety, nazywając je bezdzietnymi kociarami, teraz on sam straszy mieszkańców Ohio przed migrantami, którzy jedzą koty. Jak to się stało, że w kampanii republikanów politycy sięgają po hejt i fake newsy rodem ze skrajnie prawicowych niszowych otchłani internetu? W grze o stawkę, jaką jest prezydentura, nic nie jest przypadkowe. To nie algorytmy podsuwają Donaldowi Trumpowi teorie spiskowe, tylko ludzie w jego otoczeniu. Jedną z tych osób jest Laura Loomer.

Jedzenie kotów i psów w Ohio, bezdzietne kociary - skąd republikanie czerpią inspiracje na fake newsy i hejt?

Jedzenie kotów i psów w Ohio, bezdzietne kociary - skąd republikanie czerpią inspiracje na fake newsy i hejt?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tablet zamiast zeszytu, rysik zamiast ołówka - to się nie sprawdza. Tak twierdzą fińscy nauczyciele i odrzucają cyfrowe pomoce naukowe na lekcjach, bo rozpraszają uczniów i obniżają poziom nauczania. Fińska szkoła od lat jest wzorem. To, że pozbywa się ekranów, nie znaczy, że wraca do korzeni. Choć forma nauczania będzie znów tradycyjna, treść pozostaje supernowoczesna. Fińscy uczniowie regularnie uczęszczają choćby na zajęcia z robotyki.

Fińska szkoła w dobie cyfrowej edukacji stawia na analogowe rozwiązania

Fińska szkoła w dobie cyfrowej edukacji stawia na analogowe rozwiązania

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wszyscy podróżni, od których nie wymagana jest wiza, aby móc podróżować do Wielkiej Brytanii, będą musieli posiadać Elektroniczną Autoryzację Podróży. To oznacza, że będą musieli uzyskać pozwolenie na podróż. Opłata za złożenie wniosku ma wynieść 10 funtów, a sama procedura - jak zapewniają brytyjskie władze - ma być łatwa. Przepisy wejdą w życie wiosną przyszłego roku.

Nadchodzą zmiany w podróżach do Wielkiej Brytanii. Na czym będą polegać?

Nadchodzą zmiany w podróżach do Wielkiej Brytanii. Na czym będą polegać?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS