Śpioszki ratujące życie, łódź solarna i elektryczny gokart. Wynalazki młodych Polaków podbijają świat

18.06.2017 | Śpioszki ratujące życie, łódź solarna i elektryczny gokart. Wynalazki młodych Polaków podbijają świat
18.06.2017 | Śpioszki ratujące życie, łódź solarna i elektryczny gokart. Wynalazki młodych Polaków podbijają świat
Renata Kijowska | Fakty TVN
18.06.2017 | Śpioszki ratujące życie, łódź solarna i elektryczny gokart. Wynalazki młodych Polaków podbijają światRenata Kijowska | Fakty TVN

Mają wiedzę, pomysły i determinację. Chcą wymyślać, konstruować i podbijać świat. Studenci naszych uczelni i ich opiekunowie mają powody do dumy, a polskie wynalazki na międzynarodowych konkursach są doceniane i nagradzane.

Co łączy wyjątkowe śpioszki z łodzią solarną i elektrycznym gokartem? To, że są wynalazkami młodych polskich naukowców.

Specjalne śpioszki

Studenci Wojskowej Akademii Technicznej wpadli na to, że odzież może wykryć bezdech niemowlaka i zaalarmować rodziców. Stworzyli śpioszki, które mogą zapobiec śmierci łóżeczkowej.

Wszyte w tkaninę czujniki wykryją, kiedy dziecko przestanie oddychać. Śpioszki zaczną wibrować i pobudzać dziecko w takiej sytuacji. Ubranko zmierzy też temperaturę, napięcie mięśniowe i wyśle te dane na telefon rodzica. - Mamy już osoby chętne do ich kupienia - chwali się studentka WAT-u Magdalena Lebiedziewicz.

Pomysł śpioszków będzie walczył o miano najlepszego w międzynarodowym konkursie innowacji studenckich w Stanach Zjednoczonych. - Przekraczamy bariery, nie śpimy po nocach i mamy z tego satysfakcję - mówi Lebiedziewicz.

Wyjątkowe środki lokomocji

"Baśka" też zamierza wypłynąć na szerokie wody. Ma sześć metrów długości, jest lekka i szybka. Łódź solarna studentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, od początku do końca przez nich wykonana, ma się ścigać już za miesiąc w Monako z innymi jednostkami tego typu. Imię wzięła od patronki uczelni, świętej Barbary.

- Momentami się wkurzałem, że inni imprezują, a my siedzimy w warsztacie, ale to była też świetna zabawa - mówi Bartosz Przepiórski, student AGH i uczestnik projektu "AGH Solar Boat".

Łódź napędzaną energią słoneczną dniami i nocami konstruowali miłośnicy żeglarstwa i odnawialnych źródeł energii. - To niesamowite, jak można łączyć te dwie pasje i stworzyć coś, co można dotknąć, czym się można przepłynąć - mówi Monika Wolny, również studentka AGH i uczestniczka tego projektu.

Studenci z Politechniki Warszawskiej już sięgnęli po trofea. Wywalczyli drugie miejsce w mistrzostwach Europy, na których ścigali się elektrycznymi gokartami, które sami zbudowali. - W przyszłym roku pojedziemy jeszcze fajniejszym gokartem i powalczymy o najlepsze nagrody - zapowiada student PW, Krzysztof Majkowski.

- Niesamowicie dużo radości daje patrzenie na entuzjazm młodych - mówi opiekun projektu "AGH Solar Boat", Wojciech Sadak.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS