Mają wiedzę, pomysły i determinację. Chcą wymyślać, konstruować i podbijać świat. Studenci naszych uczelni i ich opiekunowie mają powody do dumy, a polskie wynalazki na międzynarodowych konkursach są doceniane i nagradzane.
Co łączy wyjątkowe śpioszki z łodzią solarną i elektrycznym gokartem? To, że są wynalazkami młodych polskich naukowców.
Specjalne śpioszki
Studenci Wojskowej Akademii Technicznej wpadli na to, że odzież może wykryć bezdech niemowlaka i zaalarmować rodziców. Stworzyli śpioszki, które mogą zapobiec śmierci łóżeczkowej.
Wszyte w tkaninę czujniki wykryją, kiedy dziecko przestanie oddychać. Śpioszki zaczną wibrować i pobudzać dziecko w takiej sytuacji. Ubranko zmierzy też temperaturę, napięcie mięśniowe i wyśle te dane na telefon rodzica. - Mamy już osoby chętne do ich kupienia - chwali się studentka WAT-u Magdalena Lebiedziewicz.
Pomysł śpioszków będzie walczył o miano najlepszego w międzynarodowym konkursie innowacji studenckich w Stanach Zjednoczonych. - Przekraczamy bariery, nie śpimy po nocach i mamy z tego satysfakcję - mówi Lebiedziewicz.
Wyjątkowe środki lokomocji
"Baśka" też zamierza wypłynąć na szerokie wody. Ma sześć metrów długości, jest lekka i szybka. Łódź solarna studentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, od początku do końca przez nich wykonana, ma się ścigać już za miesiąc w Monako z innymi jednostkami tego typu. Imię wzięła od patronki uczelni, świętej Barbary.
- Momentami się wkurzałem, że inni imprezują, a my siedzimy w warsztacie, ale to była też świetna zabawa - mówi Bartosz Przepiórski, student AGH i uczestnik projektu "AGH Solar Boat".
Łódź napędzaną energią słoneczną dniami i nocami konstruowali miłośnicy żeglarstwa i odnawialnych źródeł energii. - To niesamowite, jak można łączyć te dwie pasje i stworzyć coś, co można dotknąć, czym się można przepłynąć - mówi Monika Wolny, również studentka AGH i uczestniczka tego projektu.
Studenci z Politechniki Warszawskiej już sięgnęli po trofea. Wywalczyli drugie miejsce w mistrzostwach Europy, na których ścigali się elektrycznymi gokartami, które sami zbudowali. - W przyszłym roku pojedziemy jeszcze fajniejszym gokartem i powalczymy o najlepsze nagrody - zapowiada student PW, Krzysztof Majkowski.
- Niesamowicie dużo radości daje patrzenie na entuzjazm młodych - mówi opiekun projektu "AGH Solar Boat", Wojciech Sadak.
Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN
Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN