Delegalizacja Dumy i Nowoczesności? Zieliński: proszę takich pytań nie stawiać

22.01 | Delegalizacja Dumy i Nowoczesności. Zieliński: proszę takich pytań nie stawiać
22.01 | Delegalizacja Dumy i Nowoczesności. Zieliński: proszę takich pytań nie stawiać
Paweł Płuska | Fakty TVN
22.01 | Delegalizacja Dumy i Nowoczesności. Zieliński: proszę takich pytań nie stawiaćPaweł Płuska | Fakty TVN

Widok polskich neonazistów świętujących urodziny Hitlera porusza i opozycję, i władzę, która obiecuje, że stanowczo się przeciwstawi propagowaniu faszyzmu. Opozycja pyta: dlaczego nie wcześniej? Dlaczego trzeba było dziennikarskiego śledztwa reporterów z "Superwizjera", by władze w końcu uznały, że hajlowanie, toasty za "Hitlera i naszą ukochaną Polskę" w ramach działalności organizacji pożytku społecznego dzieją się naprawdę?

Reporterzy "Superwizjera" byli świadkami zorganizowanych przez polskich neonazistów obchodów urodzin Adolfa Hitlera . "Za Hitlera, za naszą Polskę i za nas trzykrotne sieg heil" - słychać na wykonanym przez nich nagraniu.

"Nie ma przyzwolenia na tego typu zachowania", "Nie ma zgody na propagowanie w Polsce faszyzmu" - te słowa dziś po emisji reportażu "Superwizjera" TVN zgodnie powtarzali rządzący i opozycja, zareagowała też prokuratura.

- Postępowanie dotyczy publicznego propagowania faszyzmu na terenie Wodzisławia Śląskiego w związku z obchodami rocznicy urodzin Adolfa Hitlera - informuje Joanna Smorczewska z Prokuratury Okręgowej w Gliwicach.

"Ten problem będzie zlikwidowany"

Zareagowały też służby - w poniedziałek po południu doszło do spotkania szefa MSWiA z Prokuratorem Krajowym, a także z Komendantem Głównym Policji.

- Z całą pewnością nie dopuścimy do sytuacji, aby nastąpiła jakakolwiek eskalacja tego zjawiska. To jest niedopuszczalne. Szybko i stanowczo ten problem będzie zlikwidowany - zapewnia Mariusz Kamiński, koordynator służb specjalnych. - W mojej ocenie takie organizacje powinny zostać zdelegalizowane, powinny być przeciwko nim prowadzone czynności pod kątem odpowiedzialności karnej. Uważam, że trzeba zrobić wszystko, aby wyplenić tego typu zjawiska - dodaje wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

Jak? Pierwsze decyzje mogą dotyczyć przyszłości stowarzyszenia Duma i Nowoczesność, którego lider uczestniczył w wydarzeniach w Wodzisławiu Śląskim.

Bardziej radykalne kroki

Opozycja idzie o krok dalej. Domaga się od ministra ministra kultury, który jest przewodniczącym Rady ds. Pożytku Publicznego, wykreślenia z listy tego typu organizacji organizacji Duma i Nowoczesności.

- Żądamy delegalizacji tej organizacji, tego stowarzyszenia, żądamy także pełnej informacji ze strony ministra spraw wewnętrznych - mówi Grzegorz Schetyna, lider PO.

- Rok temu .Nowoczesna złożyła wnioski do prokuratury o delegalizację ONR-u i Młodzieży Wszechpolskiej. Teraz ponownie składamy te wnioski - dodaje Sławomir Potapowicz z Nowoczesnej.

Ciche przyzwolenie?

Część polityków PiS, powołując się na doświadczenia wojennych własnych rodzin, mówi jednym głosem z opozycją. - To jest skandal. Wierzę w to, że pan minister Joachim Brudziński sprawi, że ta organizacja będzie zdelegalizowana, a uczestnicy tego zdarzenia będą ukarani - mówił poseł Jan Mosiński.

Jednak wielokrotnie, nie tylko z ust polityków opozycji, padały też oskarżenia, że to co się stało, to efekt - jeśli nie cichego przyzwolenia - to przymykania oczu przez rządzących.

- Przedstawiciele środowisk skrajnych, rasistowskich, neofaszystowskich czują się niejako ośmieleni - uważa Rafał Pankowski ze stowarzyszenia "Nigdy więcej".

Ponad półtora roku temu ówczesna premier Beata Szydło zlikwidowała Radę do spraw przeciwdziałania dyskryminacji rasowej, ksenofobii i nietolerancji.- Nikt z państwa chyba nie wie, czym tak naprawdę się zajmowała - tłumaczył 4 maja 2016 roku ówczesny rzecznik prasowy rządu Rafał Bochenek.

Zlikwidowano też podobny Zespół ds. Ochrony Praw Człowieka przy MSW, a oficjalny podręcznik dla policjantów - pomagający w rozpoznaniu przestępstw wynikających z nienawiści - trafił do kosza. - To były sztuczne zespoły, teoretyczne. Policja musi wykonywać swoje zadania - mówi o tych decyzjach wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński.

Delegalizacja

Jak swoje obowiązki rzeczywiście wykonuje policja było widać w Katowicach, gdzie wicelider stowarzyszenia Duma i Nowoczesność współorganizował publiczne wieszanie portretów europosłów PO. Policja ten "happening" ochraniała.

Dziś wiceminister Zieliński - chyba jako jedyny - miał problemy z poparciem wniosku o delegalizację nie tylko Dumy i Nowoczesności, ale i ONR-u. - Proszę takich pytań nie stawiać, bo ja na nie będę odpowiadał. Możemy wymienić cały szereg innych organizacji - odpowiedział.

Na wniosek klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości w piątek minister spraw wewnętrznych ma przedstawić informację w związku z tymi wydarzeniami.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Superwizjer TVN

Pozostałe wiadomości

To nie będzie kampania na tematy światopoglądowe. Wyniki sondażu dla "Faktów" TVN i TVN24 nie pozostawiają wątpliwości - dla wyborców najważniejsze dziś są bezpieczeństwo, ochrona zdrowia i gospodarka. Liberalizacja aborcji czy związki partnerskie schodzą w wyborach prezydenckich na dalszy plan.

Najważniejsze tematy kampanii prezydenckiej. Sondaż 

Najważniejsze tematy kampanii prezydenckiej. Sondaż 

Źródło:
Fakty TVN

Wygląda na to, że gdyby nie podpowiedź, to prezydent Andrzej Duda nie przypomniałby sobie nazwiska kandydata PiS na prezydenta. Rozpoznawalność Karola Nawrockiego ma poprawić kampania. Tyle że Prawo i Sprawiedliwość nie ma pieniędzy i właśnie o to posłanka tej partii publicznie pokłóciła się z propisowską telewizją.

Rozpoznawalność Nawrockiego jest niewielka, a PiS-owi brakuje pięniędzy, by go promować

Rozpoznawalność Nawrockiego jest niewielka, a PiS-owi brakuje pięniędzy, by go promować

Źródło:
Fakty TVN

Jest projekt raportu końcowego komisji śledczej ds. afery wizowej i zapowiedź 11 zawiadomień do prokuratury. Dotyczą one między innymi Mateusza Morawieckiego, Zbigniewa Raua czy Mariusza Kamińskiego. Komisja swoje prace rozpoczęła w lutym. Zapytaliśmy Polaków, czy popierają działania rządzącej koalicji w sprawie rozliczania nieprawidłowości z czasów rządów PiS. 50 procent respondentów na to pytanie odpowiedziało twierdząco.

Rozliczanie nieprawidłowości z czasów PiS. Sondaż w sprawie działań rządzących

Rozliczanie nieprawidłowości z czasów PiS. Sondaż w sprawie działań rządzących

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad połowa ankietowanych Polaków (53 proc.) negatywnie ocenia prace podkomisji smoleńskiej, której szefem był poseł PiS Antoni Macierewicz. Tak wynika z najnowszego sondażu dla "Faktów" TVN i TVN24. Jest też zawiadomienie do prokuratury dotyczące Antoniego Macierewicza w sprawie programu Karkonosze, czyli zakupu wspólnie z innymi państwami samolotu do tankowania w powietrzu. Macierewicz podjął jednoosobowo decyzję, by wycofać się z programu.

Jak Polacy oceniają podkomisję smoleńską Macierewicza? Sondaż 

Jak Polacy oceniają podkomisję smoleńską Macierewicza? Sondaż 

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jest bardzo wielu wyborców i wyborczyń, którzy głosują na Prawo i Sprawiedliwość niezależnie od tego, kto będzie ich kandydatem - mówiła w "Faktach po Faktach" Dorota Łoboda (PO). Paweł Śliz (Polska 2050) stwierdził, że wystawienie prezesa IPN Karola Nawrockiego przez PiS i przekonywanie, że to kandydat "obywatelski" to "zaklinanie rzeczywistości".

"To ukrycie szyldu, bo wiedzą, że szyld PiS nie jest dobrą reklamą"

"To ukrycie szyldu, bo wiedzą, że szyld PiS nie jest dobrą reklamą"

Źródło:
TVN24

- Karol Nawrocki nie jest kandydatem obywatelskim, tylko obywatela Jarosława Kaczyńskiego, który sam zdecydował, kogo Prawo i Sprawiedliwość ma poprzeć, bo wstydzi się ośmiu lat rządów - mówił w "Faktach po Faktach" wiceminister klimatu, rzecznik PSL Miłosz Motyka. Wiceministra rodziny Aleksandra Gajewska (Koalicja Obywatelska) oceniła, że "PiS-owski szyld jest celowo schowany i nie można pozwolić zapomnieć o tym wyborczyniom i wyborcom". Oboje odnieśli się też do wyniku sondażu pracowni Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24.

"Szyld jest celowo schowany"

"Szyld jest celowo schowany"

Źródło:
TVN24

Po prawie dwóch miesiącach wojny Izraela w Libanie lada moment zawarty ma być rozejm. Oba kraje zgodziły się na amerykańską propozycję zawieszenia broni. Mają wstrzymać walki na 60 dni. Z południa Libanu ma się wycofać zarówno armia Izraela, jak i Hezbollah. Wkroczy tam regularne wojsko Libanu. Wojna w Strefie Gazy trwa nadal.

Domagały się tego USA, UE, a nawet Iran. Izrael zgodził się na zawieszenie broni z Hezbollahem

Domagały się tego USA, UE, a nawet Iran. Izrael zgodził się na zawieszenie broni z Hezbollahem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W samej Rumunii ludzie są zdumieni i pytają, jak to możliwe, że mało znany polityk, bez poparcia żadnej partii, zwyciężył w pierwsze turze wyborów prezydenckich. Dogrywka za dwa tygodnie. Calin Georgescu jest jawnie prorosyjski, a Rumunia to istotny kraj w NATO i Unii Europejskiej.

"To nie miało prawa się wydarzyć". Prorosyjski polityk wygrał pierwszą turę wyborów prezydenckich w Rumunii

"To nie miało prawa się wydarzyć". Prorosyjski polityk wygrał pierwszą turę wyborów prezydenckich w Rumunii

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS