Dyrektorzy szpitali będą mogli przesuwać lekarzy z oddziału na oddział. Desperacki krok ministra zdrowia

21.12.2017 | Dyrektorzy szpitali będą mogli przesuwać lekarzy z oddziału na oddział. Desperacki krok ministra zdrowia
21.12.2017 | Dyrektorzy szpitali będą mogli przesuwać lekarzy z oddziału na oddział. Desperacki krok ministra zdrowia
Marek Nowicki | Fakty TVN
21.12.2017 | Dyrektorzy szpitali będą mogli przesuwać lekarzy z oddziału na oddział. Desperacki krok ministra zdrowiaMarek Nowicki | Fakty TVN

Minister zdrowia podjął się misji niewykonalnej - chce przekonać lekarzy, by pracowali na telefon. Na którymkolwiek oddziale szpitala będą potrzebni, na ten będą musieli pójść. To ma być sposób na to, by pacjentów miał kto leczyć. Wielu lekarzy wypowiedziało klauzulę opt-out.

Minister zdrowia ma coraz więcej problemów i coraz mniej czasu na ich rozwiązanie. Dlatego na społeczne konsultacje rozporządzenia dał tylko trzy dni. Rozpoczęły się we wtorek i w piątek się skończą. Pisane na szybko rozporządzenie ma uratować sytuację w szpitalach po nowym roku, tam, gdzie medycy wypowiedzieli tzw. umowy opt-out.

- Staramy się uelastycznić możliwości zarządzania szpitalami - tłumaczy Konstanty Radziwiłł.

Dokument pozwala dyrektorom szpitali przesuwać lekarzy z oddziału na oddział. Protestuje prezes Naczelnej Rady Lekarskiej dr n. med. Maciej Hamankiewicz. - Nie można, przede wszystkim, gasić pożaru, polewając ogień benzyną - mówił cytowany przez "Medycynę Praktyczną". Protestują też lekarze rezydenci.

- Lekarz dyżurny oddziału np. kardiologicznego będzie przyjmował ludzi z katarem i kaszlem w nocnej pomocy, a jeżeli dojdzie do zatrzymania krążenia, to będzie wzywany na oddział. To są rzeczy katastrofalne - mówi Jarosław Biliński z Porozumienia Rezydentów OZZL.

Nowy szpital do zamknięcia

Sytuacja katastrofalna jest też w dziecięcym szpitalu klinicznym w Warszawie. Oddana dwa lata temu placówka jest w tej chwili zadłużona na 370 milionów złotych. Tonie szpital i Warszawski Uniwersytet Medyczny, który musi pokrywać te długi.

- Ustawodawca zawsze zostawia jakąś alternatywę. W tym przypadku jest nią likwidacja szpitala. Taką decyzję musielibyśmy podjąć do końca czerwca 2018 roku - mówi prof. Mirosław Wielgoś, rektor WUM.

Dyrekcja szpitala i rektor dwa miesiące temu, w trybie pilnym, wysłali Konstantemu Radziwiłłowi projekt planu ratunkowego.

- Z tego co wiemy, i z tego, co mówi nam dyrektor, nie było żadnej reakcji na te propozycje. Nadal czekamy - denerwuje się Patrycja Matczuk, lekarz rezydent w Samodzielnym Publicznym Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie.

Długi rosną

W czwartek w Radomiu "Fakty" spytały ministra zdrowia, jak ma zamiar ratować największy w Polsce szpital dziecięcy. - Ta placówka naprawdę będzie działać bez żadnych problemów. Na razie tylko tyle mogę powiedzieć - odpowiedział.

To bardzo mało jak na fakt, że szpital dramatycznie zadłuża się od dwóch lat urzędowania właśnie Konstantego Radziwiłła. Nie tylko zresztą ta placówka. W Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi i w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie zadłużenie też nie maleje. Razem wynosi pół miliarda złotych.

Wszystko wskazuje na to, że w tym roku w długi popadną też trzy inne szpitale kliniczne w Warszawie, które do tej pory nie były zadłużone: przy ulicach Lindleya, Banacha i Karowej.

Problemy w ochronie zdrowia, których nie udało się rozwiązać przez ostatnie lata, pozostają nierozwiązane i w najbliższym czasie nie widać perspektywy, aby coś w tej kwestii miało się zmienić.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Po zmianie władzy w Polsce awansowaliśmy w Światowym Indeksie Wolności Prasy o 10 miejsc. Z zastrzeżeniem, że to jeszcze nie ocena zmiany, a nadzieja na nią i rodzaj zaliczki na konto prawdziwej reformy.

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Źródło:
Fakty TVN

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

Półmetek majówki - kto chciał, kto mógł - ten zafundował sobie przedwakacyjny urlop, bo wolnych dni się nazbierało. Słoneczna pogoda i wiosenna aura przyciągnęły tłumy do Zakopanego. Duże obłożenie jest także nad morzem, ale i w większych miastach nie brakuje atrakcji.

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

W Ukrainie mamy do czynienia ze zderzeniem dwóch parametrów - ilością i jakością. (...) Na poziomie ilości moim zdaniem nie można próbować konkurować z Rosją. Trzeba szukać jakościowych rozwiązań - mówił w "Faktach po Faktach" gen. Stanisław Koziej. Jerzy Marek Nowakowski wskazał z kolei trzy scenariusze rozstrzygnięcia wojny, które są według niego najbardziej prawdopodobne.

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Źródło:
TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS