Dymisji po śmierci Stachowiaka nie będzie. Kaczyński: Kto się podał do dymisji za Smoleńsk?

08.06.2017 | Dymisji po śmierci Stachowiaka nie będzie. Kaczyński: Kto się podał do dymisji za Smoleńsk?
08.06.2017 | Dymisji po śmierci Stachowiaka nie będzie. Kaczyński: Kto się podał do dymisji za Smoleńsk?
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
08.06.2017 | Dymisji po śmierci Stachowiaka nie będzie. Kaczyński: Kto się podał do dymisji za Smoleńsk? Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN

W sprawie śmierci Igora Stachowiaka, politycznej odpowiedzialności jednak nie będzie. Prezes Kaczyński broni ministra Mariusza Błaszczaka w taki sposób, że aż dostaje oklaski. Wiceszef resortu mówi, że nie widział nagrań z paralizatora.

Zobacz raport w sprawie śmierci Igora Stachowiaka we wrocławskim komisariacie.

ZOBACZ REPORTAŻ "SUPERWIZJERA"

- Ja taśm nie znałem - mówił Jarosław Zieliński, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji. Ale policja znała. Wojciech Bojanowski, autor reportażu o śmierci Igora Stachowiaka, ujawnił w "Faktach" policyjne notatki z których wynika, że mundurowi już w dniu tragicznego wydarzenia mieli dostęp do nagrania z paralizatora i zabezpieczyli to nagranie.

Jeżeli nagranie posiadała policja, a zarówno kierownictwo MSWiA jak i komendant główny twierdzą, że poznali je dopiero z reportażu TVN, to można sądzić, że albo ludzie odpowiedzialni za policję nie zapoznali się z raportem po kontroli we wrocławskim komisariacie, albo raport z policyjnej kontroli jest niepełny, wybiórczy i nie opisuje prawdy. W najgorszym wypadku jest zmanipulowany, a nadzorujący policję dali się wprowadzić w błąd.

- Wiemy, że panowie ministrowie przed wysoką izbą kłamali, mówiąc, że policja nie miała tych nagrań - powiedział Adam Szłapka z Nowoczesnej. Taki wniosek wysnuli politycy opozycji, który padł zaraz po wezwaniu do dymisji szefa i wiceszefa ministerstwa spraw wewnętrznych.

Dymisji nie będzie

Jakiekolwiek dymisje wykluczył osobiście Jarosław Kaczyński: W latach 2012-2014 na komisariatach zginęły 42 osoby. Za Schetyny pięć osób, więc pięć razy powinien się podać do dymisji. A poza tym kto się podał do dymisji za Smoleńsk? - zapytał Kaczyński, po czym został nagrodzony brawami.

- Porównanie tej sytuacji do Smoleńska to przykład psychicznej aberracji. Na komisariatach dzieją się rzeczy złe, ale tu mamy do czynienia z tuszowaniem sprawy - skomentował wypowiedź Kaczyńskiego Grzegorz Schetyna.

Odpowiedź na pytanie "co znajduje się w policyjnym raporcie?" dałoby tylko jego upublicznienie. Z korespondencji "Faktów" z ministerstwem i prokuraturą wynika, że władze nie chcą go ujawnić. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji odpisało: "Panie Redaktorze, informujemy, że w tym momencie prowadzone jest śledztwo. W związku z tym wszelkie materiały są w posiadaniu prokuratury." Zapytaliśmy zatem prokuraturę krajową, czy rzeczywiście policyjny raport jest w posiadaniu prokuratury i w związku z tym nie może być ujawniony. Dostaliśmy odpowiedź: "Nie. Postępowanie wyjaśniające prowadzone przez Policję toczy się równolegle z postępowaniem przygotowawczym prowadzonym w tej sprawie przez Prokuraturę Okręgową w Poznaniu. Są to postępowania od siebie niezależne."

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji dalej milczy

Ta odpowiedź prokuratury sugeruje wprost, że MSWiA bezpodstawnie powołuje się na prokuratorskie śledztwo, by nie ujawnić raportu. "Fakty" wysłały zatem kolejnego mejla do ministerstwa. Ten pozostał jednak bez odpowiedzi.

- Kolejne elementy układanki pokazują, że ktoś w tej sprawie mataczy - powiedział Borys Budka z PO. Szef MSWiA nie chciał dziś rozwiać wątpliwości. Mimo wielu naszych pytań, nie zdecydował się na udzielenie odpowiedzi.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Benjamin Netanjahu 24 lipca wygłosi przemówienie przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu. Nie padną w nim jednak słowa, na które czeka tak wielu jego rodaków. Nie będzie mógł powiedzieć, że porwani przez Hamas zakładnicy zostali uwolnieni. Dramat nie polega nawet na tym, że cierpią w niewoli. Oni umierają. Zginął także Polak Alex Dancyg. Jego 18-letnia wnuczka ma pretensje do izraelskiego rządu. Nie ona jedna.

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Źródło:
Fakty TVN

Mamy wreszcie finał sporu, o którym już wiele razy mówiliśmy w "Faktach" TVN. Chodzi o lekarzy, którzy przepisywali mleko na receptę ciężko chorym dzieciom. Narodowy Fundusz Zdrowia upierał się, że przepisywano je bezzasadnie i oczekiwał zwrotu siedmiu milionów złotych z tytułu nienależnej refundacji. Najpierw sąd stanął po stronie lekarzy, a teraz minister zdrowia jest gotowa na ugodę.

NFZ ma pójść na ugodę w sprawie nierefundowanego mleka. Jest też korzystny dla lekarzy wyrok sądu

NFZ ma pójść na ugodę w sprawie nierefundowanego mleka. Jest też korzystny dla lekarzy wyrok sądu

Źródło:
Fakty TVN

Groźna bakteria New Delhi została wykryta w poznańskim szpitalu. Jej obecność zdiagnozowano u 11 pacjentów. Sanepid i szpital uspokajają - sytuacja jest opanowana, a chorzy są izolowani.

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kolejna seria utonięć na polskich kąpieliskach i najtragiczniejszy w tym sezonie weekend z policyjnymi statystykami grozy. Tylko w sobotę i w niedzielę życie pod wodą straciło 17 osób. Od początku wakacji aż 87.

To nie tylko liczby, to ludzkie tragedie. Od początku wakacji utonęło 87 osób

To nie tylko liczby, to ludzkie tragedie. Od początku wakacji utonęło 87 osób

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jako PSL złożyliśmy swój projekt, który mówi o tym, żeby wrócić do zapisów sprzed haniebnego wyroku Trybunału Julii Przyłębskiej. To byłby pierwszy krok - powiedziała w "Faktach po Faktach" Magdalena Sroka (PSL-Trzecia Droga), komentując odrzucenie ustawy dekryminalizującej pomocnictwo w aborcji. Anita Kucharska-Dziedzic (Lewica) wskazywała, że "w umowie koalicyjnej nie ma słowa na A, ale jest mowa o prawach kobiet i o prawie kobiet do decydowania o sobie".

Sroka o aborcji: Lewica i KO rozbudziły w kobietach fałszywe nadzieje

Sroka o aborcji: Lewica i KO rozbudziły w kobietach fałszywe nadzieje

Źródło:
TVN24

- Jeżeli to Kamala Harris zostanie kandydatką na prezydenta, demokraci będą tak naprawdę musieli wymyślić jej profil całkowicie na nowo - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Paweł Zalewski, wiceszef MON, poseł Polski 2050-Trzeciej Drogi. Poseł PiS Radosław Fogiel zauważył, że spodziewane wejście Harris do wyścigu o Biały Dom "zmusza kampanię Trumpa do przestawienia dział".

"Powiew świeżości", który "zmusza do przestawienia dział"

"Powiew świeżości", który "zmusza do przestawienia dział"

Źródło:
TVN24

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zanim odsunął Donalda Trumpa od władzy, przez ponad 30 lat był senatorem, a potem przez osiem lat pełnił funkcję wiceprezydenta u boku Baracka Obamy. Joe Biden urząd prezydenta obejmował w trudnym dla Ameryki momencie. Pandemia, inflacja, wojna Putina - to największe wyzwania tej kadencji. Amerykanie przyglądają się też kwestiom migracji, pamiętają również obrazy chaotycznego odwrotu swoich wojsk z Afganistanu.

Pandemia, inflacja, wojny - kadencja Joe Bidena przypadła na burzliwe czasy. Jaki jest bilans jego prezydentury?

Pandemia, inflacja, wojny - kadencja Joe Bidena przypadła na burzliwe czasy. Jaki jest bilans jego prezydentury?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS