Doradca wojewody nie ma prawa jazdy, ale egzaminuje instruktorów

05.04.2019 | Doradca wojewody nie ma prawa jazdy, ale egzaminuje instruktorów
05.04.2019 | Doradca wojewody nie ma prawa jazdy, ale egzaminuje instruktorów
Robert Jałocha | Fakty TVN
Robert Jałocha | Fakty TVN05.04.2019 | Doradca wojewody nie ma prawa jazdy, ale egzaminuje instruktorów

Nie ma prawa jazdy, ale ma urzędowe miejsce parkingowe. Został złapany na jeździe bez prawa jazdy, ale zamiast kary doczekał się awansu. Został członkiem wojewódzkiej komisji egzaminującej instruktorów nauki jazdy. Ciekawy przypadek Arkadiusza Szymańskiego, doradcy wojewody opolskiego.

Doradca wojewody opolskiego Arkadiusz Szymański już od 12 lat nie ma prawa jazdy. Brak uprawnień nie oznacza jednak braku przywilejów. - Każdy doradca wojewody opolskiego ma miejsce parkingowe, niezależnie od tego, czy jest w posiadaniu samochodu czy nie, czy ma uprawnienia czy nie - tłumaczy Martyna Kolemba-Gaschka, rzeczniczka prasowa Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Śledztwo prokuratury

Arkadiusz Szymański przynajmniej w teorii może parkować przed Opolskim Urzędem Wojewódzkim. Martyna Kolemba-Gaschka twierdzi jednak, że nigdy nie widziała, by doradca parkował przed urzędem samochodem.

Jak wyglądało to w praktyce, sprawdzi prokuratura. Na razie śledczy mają dowód na manewry poza Opolem i urzędowym parkingiem. W Nysie Arkadiusz Szymański prowadząc samochód stanął za blisko przejścia dla pieszych.

- W trakcie kontroli w związku z popełnionym wykroczeniem przez tego kierowcę okazało się, że została wobec niego wydana decyzja o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami kategorii B - informuje Stanisław Bar z Prokuratury Okręgowej w Opolu.

Prokuratura prowadzi dochodzenie, bo kierowanie samochodem pomimo cofnięcia uprawnień traktowane jest jak przestępstwo. Doradca wojewody powinien mieć tego świadomość. Dwa dni przed policyjną kontrolą został członkiem komisji, która ma egzaminować przyszłych instruktorów nauki jazdy.

- Nie może być sytuacji, kiedy osoba, która z premedytacją łamie przepisy, zasiada w jakiejkolwiek komisji - uważa Leszek Pławiak, instruktor nauki jazdy.

Jedyny bez prawa jazdy

W wojewódzkiej komisji egzaminacyjnej dla instruktorów prawa jazdy jest w sumie pięć osób. Dwie z nich obowiązkowo muszą mieć nie tylko specjalistyczną wiedzę i doświadczenie, ale przede wszystkim prawo jazdy, i to nie tylko kategorii B. - Także C+E, B+E i D - wymienia Krzysztof Bandos, prezes Polskiej Federacji Stowarzyszeń Szkół Kierowców. - Uważam, że taka osoba bezwzględnie powinna posiadać prawo jazdy, chociaż w wymogach tego nie ma - dodaje.

W przypadku jednego z członków komisji ważniejsza jest wiedza pedagogiczna. Z informacji o składzie komisji wynika, że to ona mogła zdecydować o wyborze Arkadiusza Szymańskiego. Jako jedyny nie jest ani instruktorem nauki jazdy, ani egzaminatorem WORD. Martyna Kolemba-Gaschka twierdzi, że nie wie, czy wojewoda wiedział, że Arkadiusz Szymański nie ma prawa jazdy.

Urzędnicy na pewno wiedzą o dochodzeniu prokuratury. Ze względu na eksponowane stanowisko osoby, której dotyczy śledztwo, będzie ono prowadzone poza Opolem. - Po to, żeby nie narazić się na zarzut braku bezstronności w tej sprawie - mówi Stanisław Bar.

Arkadiusz Szymański przebywa obecnie na urlopie. Jego współpracownicy twierdzą, że nie można się z nim skontaktować nawet telefonicznie. Miesiąc po przyłapaniu na jeździe bez prawa jazdy polityk PiS zawiesił swoje członkostwo w partii. O innych konsekwencjach służbowych w urzędzie nikt na razie nie mówi.

Autor: Robert Jałocha / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

O 10.00 w poniedziałek, 11 grudnia premier Mateusz Morawiecki ma wygłosić expose. Głosowanie nad wotum zaufania dla jego nowego rządu ma odbyć się tego samego dnia o 15.00. Większości sejmowej Morawiecki nie ma, więc o godzinie 20.00 ma nastąpić wybór nowego premiera.

O 10 expose Mateusza Morawieckiego, o 20 głosowanie w sprawie kandydatury Donalda Tuska. Opozycja czeka na 11 grudnia

O 10 expose Mateusza Morawieckiego, o 20 głosowanie w sprawie kandydatury Donalda Tuska. Opozycja czeka na 11 grudnia

Źródło:
Fakty TVN

Nie można się zarejestrować, nie można się dodzwonić - alarmują chętni na szczepienie przeciwko COVID-19. Od teraz jest w Polsce nowa szczepionka odporna na nowy wariant wirusa. Do szczepień mocno zachęcają wirusolodzy. Dlaczego warto się zaszczepić nawet jeżeli gdzieniegdzie na szczepienie trzeba trochę poczekać?

Szczepienia przeciw COVID-19. Rośnie zainteresowanie kolejną dawką szczepienia

Szczepienia przeciw COVID-19. Rośnie zainteresowanie kolejną dawką szczepienia

Źródło:
Fakty TVN

Startuje ogólnopolska akcja "Powieś paragon - podaruj posiłek". W tym tytule kryje się wszystko - kupujesz, a płacisz za siebie i za osobę w potrzebie.

"Powieś paragon - podaruj posiłek". Wyjątkowa akcja ma pomóc potrzebującym

"Powieś paragon - podaruj posiłek". Wyjątkowa akcja ma pomóc potrzebującym

Autor:
Marta
Kolbus
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prosimy naszych przyjaciół, aby zostali z nami, utrzymali obecny kurs, abyśmy mogli powstrzymać Putina w jego ludobójczej wojnie - apeluje Oksana Markarowa, ukraińska ambasador w Stanach Zjednoczonych. Te słowa świadczą o tym, jak bardzo Kijów liczy na pomoc zachodniego sojusznika. Kongres nie zdecydował jeszcze o przydzieleniu środków na dalszą pomoc dla Ukrainy. Chodzi o 60 miliardów dolarów. Bez nich trudno będzie o postęp na froncie i wyparcie Rosjan. Okupanci wciąż atakują. Minionej doby intensywnie ostrzeliwali między innymi obwód zaporoski i chersoński.

"Dosłownie modlimy się o amerykańskie wsparcie". Ukraina wciąż potrzebuje dostaw broni

"Dosłownie modlimy się o amerykańskie wsparcie". Ukraina wciąż potrzebuje dostaw broni

Autor:
Paweł
Laskosz
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Będzie wiele prób obstrukcji, bo ten rząd tak przyzwyczaił się do stołków, tak przyzwyczaił się do tej bezkarności i złodziejstwa - mówił w "Faktach po Faktach" Paweł Zalewski (Polska 2050-Trzecia Droga), pytany o to, jak według niego będzie wyglądał proces przekazania władzy przez PiS. - Im szybciej, tym lepiej - odpowiedziała na to samo pytanie Katarzyna Kotula (Nowa Lewica).

"Powołano ministrów w tym hipotetycznym rządzie Mateusza Morawieckiego, ale ci ministrowie nic nie robią"

"Powołano ministrów w tym hipotetycznym rządzie Mateusza Morawieckiego, ale ci ministrowie nic nie robią"

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

Gościem "Faktów po Faktach" był prezydent Rafał Trzaskowski, który jest obecnie w Dubaju na szczycie klimatycznym COP28. Zapowiedział, że neutralność klimatyczna w Warszawie ma nastąpić do 2050 roku, a w niektórych częściach stolicy do 2030 roku. Odniósł się też do projektu strefy czystego transportu, który spotkał się ze sprzeciwem wielu osób. - Jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, to musimy podejmować ambitne decyzje. Nie ma innego wyjścia - powiedział prezydent stolicy. Przyznał, że propozycje zakładały, aby strefa była większa. - Radni proponują, żeby ta strefa była mniejsza i obejmowała ścisłe centrum Warszawy - mówił.

Trzaskowski: jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, musimy podejmować ambitne decyzje

Trzaskowski: jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, musimy podejmować ambitne decyzje

Autor:
ek//mrz
Źródło:
TVN24

To zbrodnie, które trudno opisać i nie sposób zrozumieć. Terroryści z Hamasu, którzy 7 października zaatakowali Izrael, najgorzej i w sposób najbardziej okrutny traktowali kobiety. Były one torturowane, gwałcone i często palone żywcem.

Zbrodnie Hamasu na izraelskich kobietach. Wstrząsające relacje świadków

Zbrodnie Hamasu na izraelskich kobietach. Wstrząsające relacje świadków

Autor:
Angelika
Maj
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tajemnicza choroba atakuje psy w Stanach Zjednoczonych. Na razie wykryto ją w 14 stanach, ale weterynarze obawiają się, że to dopiero początek. Szczególnie narażone są szczeniaki, starsze psy i te z obniżoną odpornością. Kaszel, który atakuje zwierzęta, może prowadzić do ciężkiego zapalenia płuc, a nawet do śmierci.

Tajemnicza choroba atakuje psy, objawy nie ustępują nawet po podaniu antybiotyków

Tajemnicza choroba atakuje psy, objawy nie ustępują nawet po podaniu antybiotyków

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS