"Nie jest głową państwa". Zamieszanie z zaproszeniem Tuska na rocznicę wybuchu II wojny światowej

29.08.2019 | "Nie jest głową państwa". Zamieszanie z zaproszeniem Tuska na rocznicę wybuchu II wojny światowej
29.08.2019 | "Nie jest głową państwa". Zamieszanie z zaproszeniem Tuska na rocznicę wybuchu II wojny światowej
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
29.08.2019 | "Nie jest głową państwa". Zamieszanie z zaproszeniem Tuska na rocznicę wybuchu II wojny światowejJakub Sobieniowski | Fakty TVN

Czy Donald Tusk został zaproszony na obchody 80-lecia wybuchu wojny? Jako szef Rady Europejskiej nie, bo zapraszamy tylko szefów państw - uciął prezydencki minister, ale szybko zmienił wersję, orientując się, że zaproszenia wysłano do szefów ONZ i NATO.

Jeszcze gdy w niedzielę Donald Tusk zasiadał przy stole z najważniejszymi światowymi przywódcami, nie wiedział, czy dostanie zaproszenie na obchody rocznicy wybuchu wojny i czy będzie mile widziany we własnym kraju. Teraz już wie, że najmilej widziany nie jest.

- Zawsze się szczycę tym, że w Sopocie mieszkał świętej pamięci prezydent Lech Kaczyński, czy obecnie mieszka Donald Tusk. Dla mnie nie ma żadnej różnicy, z jakiej kto jest opcji politycznej. Ważne jest, że jeden był prezydentem Polski, drugi był premierem, a jest prezydentem Europy. To jest rzecz zupełnie niezrozumiała. Myślę, że wszyscy patrzą na nas jak na idiotów w Europie i na świecie - mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.

Jak wyglądało zapraszanie do Polski, na obchody rocznicy napaści na Polskę, Polaka na jednym z najważniejszych stanowisk w światowej polityce? Pierwotnie prezydencki minister na pytanie o to czy Donald Tusk został zaproszony, odpowiadał pytaniem o to czy jest on przywódcą państwa. Fakt, nie jest. Ale zaproszony sekretarz ONZ-u też nie jest, a Donald Tusk to Polak i były premier. Prezydencki minister przekonywał, że klucz zaproszeń dotyczył tylko przywódców państw.

- Jeżeli Donaldowi Tuskowi to pomoże, to zostanie zaproszony pewnie i jako przewodniczący, i jako premier, i jako król Europy - zapewnia Patryk Jaki, eurodeputowany PiS, który dodaje, że może w takiej sytuacji Donald Tusk się nie obrazi.

Zaproszenie dla pana Donalda Tuska

- Małość skutkuje tym, że nie chcą po prostu zaprosić osoby, która formalnie pełni najważniejsze stanowisko jako Polak w Unii Europejskiej i szukają wytrychu, żeby tę swoją małość zmaterializować - twierdzi Adam Szłapka z Nowoczesnej.

Od czasu, kiedy Jarosław Kaczyński gratulował Donaldowi Tuskowi objęcia stanowiska przewodniczącego Rady Europejskiej, zaproszenie do Polski byłego premiera bywało już problemem. Sam Jarosław Kaczyński nazwał te gratulacje posunięciem taktycznym, a politycy PiS-u mówili, by "nie zapraszać Donalda Tuska do Polski".

Andrzej Duda jednak zapraszał go na uroczystości, ale dbał o to, by udział Tuska pozostał niewyeksponowany. Teraz prezydencki rzecznik też zmienił zdanie i napisał w internecie, że jednak na uroczystości do Warszawy zostali zaproszeni wszyscy byli polscy prezydenci i premierzy.

- Chcę, żeby każdy pełnił tę rolę, do której został powołany. Z tego co wiem, pan Donald Tusk został powołany do czego innego, niż teraz realizuje - mówi Stanisław Piotrowicz z PiS.

Prezydencki rzecznik odmówił "Faktom" TVN komentarza, nawet telefonicznego. Do Donalda Tuska w czwartek jednak doszło zaproszenie. Nie dla przewodniczącego Rady Europejskiej, nie dla byłego premiera, tylko dla pana Donalda Tuska.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS