Dominik Tarczyński atakuje byłego sportowca za etat w milicji. Ten zapowiada pozew

26.09.2018 | Dominik Tarczyński atakuje byłego sportowca za etat w milicji. Ten zapowiada pozew
26.09.2018 | Dominik Tarczyński atakuje byłego sportowca za etat w milicji. Ten zapowiada pozew
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
26.09.2018 | Dominik Tarczyński atakuje byłego sportowca za etat w milicji. Ten zapowiada pozewKrzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Będzie kolejny pozew w trybie wyborczym. Legendarny zawodnik i trener Bogdan Wenta protestuje, bo poseł PiS pisze o nim "wysportowany Niemiec, który trenował pałowanie na głowach Polaków". Wenta kandyduje dziś na prezydenta Kielc. Kiedyś trenował w milicyjnym Wybrzeżu Gdańsk.

Bogdan Wenta to były świetny piłkarz ręczny i były świetny trener. Odkąd ogłosił, że kandyduje na prezydenta Kielc, musi dementować różne oskarżenia pod swoim adresem. W kampanii została mu wyjęta karta ze sportowej przeszłości, do której dopisano kontekst. - Interpretacje mojej przeszłości sportowej poszły... bardzo daleko - mówi.

Najdalej doszedł Dominik Tarczyński, poseł PiS. To on w internecie zamieścił notkę, w której pisze o Wencie, że służył w ZOMO, czyli zbrojnym ramieniu milicji. Pisze, że "trenował pałowanie na głowach Polaków".

Fikcyjny etat

Co było pretekstem? Powszechnie znany fakt, że Wenta był w czasach PRL zawodnikiem milicyjnego klubu Wybrzeże Gdańsk. Najlepszego w latach 80. polskiego klubu piłki ręcznej. Tylko tyle, i aż tyle. - Gdybym nie kandydował, to może dziś nie byłoby tego tematu - domyśla się.

- Powinien poinformować opinię publiczną, dlaczego tego przykrego epizodu ze swojego życiorysu w żadnych materiałach nie zawarł - mówi poseł PiS Michał Cieślak.

Bogdan Wenta odpowiada, że z jego strony "nie było żadnych tajemnic". W GKS Wybrzeże Gdańsk wizytował raz generał Czesław Kiszczak. Wśród obecnych podczas wizyty sportowców był Bogdan Wenta, co widać na historycznych zdjęciach.

Wówczas Wenta był jednym z kilkuset sportowców milicyjnych, członków "gwardyjskich" polskich klubów. Z fikcyjnym etatem w milicji.

- Jak Bogdan Wenta miał możliwość pałować kogoś po głowie? To tak samo jak ja. Jak ja miałem możliwość dostać pałę? Nawet munduru nie miałem - wspomina Paweł Skrzecz, były reprezentant Polski w boksie.

Powszechna praktyka

Krótka kartka z historii, którą Dominik Tarczyński - rocznik 1979 - z pewnością doskonale zna. Za komuny wiele świetnych polskich klubów sportowych należało do ludowego wojska lub milicji.

Legenda Legii Warszawa - Kazimierz Deyna - miał wojskowy etat, bo grał z wojskowym klubie. Po Mistrzostwach Świata w 1974 dostał nawet awans na porucznika.

Kazimierz Kmiecik - piłkarz "kadry Górskiego", legenda Wisły - także dostawał wypłatę od milicji.

Paweł Skrzecz - wicemistrz świata - pięściarz. Całą karierę boksował dla Gwardii Warszawa. Był sportowcem, nie ZOMO-wcem, choć miał milicyjny etat.

I to była wówczas norma. - Naszym zadaniem było zdobywać sukcesy na arenie międzynarodowej. Głownie dla Polski, także dla siebie. A tam byliśmy po prostu zatrudnieni. Trenowaliśmy na sali - tłumaczy Paweł Skrzecz.

Marek Panas to brązowy medalista mistrzostw świata w piłce ręcznej. Kolega klubowy Bogdana Wenty. Formalne zatrudnienie? Zmotoryzowane Odwody Milicji Obywatelskiej w Elblągu. - Musiałem raz w miesiącu wsiąść w autobus z Gdańska do Elbląga, pojechać do kasy, wziąć pieniądze, przyjechać do Gdańska - tłumaczy Marek Panas.

Życiorys Bogdana Wenty był prześwietlany, gdy otrzymywał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski od Lecha Kaczyńskiego. Za wpis Dominika Tarczyńskiego w czwartek złoży pozew w trybie wyborczym.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia CC BY-SA 3.0/Tvn24

Pozostałe wiadomości

Po zmianie władzy w Polsce awansowaliśmy w Światowym Indeksie Wolności Prasy o 10 miejsc. Z zastrzeżeniem, że to jeszcze nie ocena zmiany, a nadzieja na nią i rodzaj zaliczki na konto prawdziwej reformy.

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Źródło:
Fakty TVN

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

Półmetek majówki - kto chciał, kto mógł - ten zafundował sobie przedwakacyjny urlop, bo wolnych dni się nazbierało. Słoneczna pogoda i wiosenna aura przyciągnęły tłumy do Zakopanego. Duże obłożenie jest także nad morzem, ale i w większych miastach nie brakuje atrakcji.

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

W Ukrainie mamy do czynienia ze zderzeniem dwóch parametrów - ilością i jakością. (...) Na poziomie ilości moim zdaniem nie można próbować konkurować z Rosją. Trzeba szukać jakościowych rozwiązań - mówił w "Faktach po Faktach" gen. Stanisław Koziej. Jerzy Marek Nowakowski wskazał z kolei trzy scenariusze rozstrzygnięcia wojny, które są według niego najbardziej prawdopodobne.

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Źródło:
TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS