Dominik Tarczyński atakuje byłego sportowca za etat w milicji. Ten zapowiada pozew

26.09.2018 | Dominik Tarczyński atakuje byłego sportowca za etat w milicji. Ten zapowiada pozew
26.09.2018 | Dominik Tarczyński atakuje byłego sportowca za etat w milicji. Ten zapowiada pozew
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
26.09.2018 | Dominik Tarczyński atakuje byłego sportowca za etat w milicji. Ten zapowiada pozewKrzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Będzie kolejny pozew w trybie wyborczym. Legendarny zawodnik i trener Bogdan Wenta protestuje, bo poseł PiS pisze o nim "wysportowany Niemiec, który trenował pałowanie na głowach Polaków". Wenta kandyduje dziś na prezydenta Kielc. Kiedyś trenował w milicyjnym Wybrzeżu Gdańsk.

Bogdan Wenta to były świetny piłkarz ręczny i były świetny trener. Odkąd ogłosił, że kandyduje na prezydenta Kielc, musi dementować różne oskarżenia pod swoim adresem. W kampanii została mu wyjęta karta ze sportowej przeszłości, do której dopisano kontekst. - Interpretacje mojej przeszłości sportowej poszły... bardzo daleko - mówi.

Najdalej doszedł Dominik Tarczyński, poseł PiS. To on w internecie zamieścił notkę, w której pisze o Wencie, że służył w ZOMO, czyli zbrojnym ramieniu milicji. Pisze, że "trenował pałowanie na głowach Polaków".

Fikcyjny etat

Co było pretekstem? Powszechnie znany fakt, że Wenta był w czasach PRL zawodnikiem milicyjnego klubu Wybrzeże Gdańsk. Najlepszego w latach 80. polskiego klubu piłki ręcznej. Tylko tyle, i aż tyle. - Gdybym nie kandydował, to może dziś nie byłoby tego tematu - domyśla się.

- Powinien poinformować opinię publiczną, dlaczego tego przykrego epizodu ze swojego życiorysu w żadnych materiałach nie zawarł - mówi poseł PiS Michał Cieślak.

Bogdan Wenta odpowiada, że z jego strony "nie było żadnych tajemnic". W GKS Wybrzeże Gdańsk wizytował raz generał Czesław Kiszczak. Wśród obecnych podczas wizyty sportowców był Bogdan Wenta, co widać na historycznych zdjęciach.

Wówczas Wenta był jednym z kilkuset sportowców milicyjnych, członków "gwardyjskich" polskich klubów. Z fikcyjnym etatem w milicji.

- Jak Bogdan Wenta miał możliwość pałować kogoś po głowie? To tak samo jak ja. Jak ja miałem możliwość dostać pałę? Nawet munduru nie miałem - wspomina Paweł Skrzecz, były reprezentant Polski w boksie.

Powszechna praktyka

Krótka kartka z historii, którą Dominik Tarczyński - rocznik 1979 - z pewnością doskonale zna. Za komuny wiele świetnych polskich klubów sportowych należało do ludowego wojska lub milicji.

Legenda Legii Warszawa - Kazimierz Deyna - miał wojskowy etat, bo grał z wojskowym klubie. Po Mistrzostwach Świata w 1974 dostał nawet awans na porucznika.

Kazimierz Kmiecik - piłkarz "kadry Górskiego", legenda Wisły - także dostawał wypłatę od milicji.

Paweł Skrzecz - wicemistrz świata - pięściarz. Całą karierę boksował dla Gwardii Warszawa. Był sportowcem, nie ZOMO-wcem, choć miał milicyjny etat.

I to była wówczas norma. - Naszym zadaniem było zdobywać sukcesy na arenie międzynarodowej. Głownie dla Polski, także dla siebie. A tam byliśmy po prostu zatrudnieni. Trenowaliśmy na sali - tłumaczy Paweł Skrzecz.

Marek Panas to brązowy medalista mistrzostw świata w piłce ręcznej. Kolega klubowy Bogdana Wenty. Formalne zatrudnienie? Zmotoryzowane Odwody Milicji Obywatelskiej w Elblągu. - Musiałem raz w miesiącu wsiąść w autobus z Gdańska do Elbląga, pojechać do kasy, wziąć pieniądze, przyjechać do Gdańska - tłumaczy Marek Panas.

Życiorys Bogdana Wenty był prześwietlany, gdy otrzymywał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski od Lecha Kaczyńskiego. Za wpis Dominika Tarczyńskiego w czwartek złoży pozew w trybie wyborczym.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia CC BY-SA 3.0/Tvn24

Pozostałe wiadomości

Bullying to przemoc rówieśnicza, to wyzwiska i obrażanie, to szydzenie i niemiłe żarty, to wykluczanie z grupy. Jest najnowszy raport na ten temat, który pokazuje, jak często i jak konkretnie to dręczenie może wyglądać.

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

Źródło:
Fakty TVN

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przekazaliśmy na tereny powodziowe już teraz prawie cztery miliardy złotych. To jest gigantyczna kwota - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister do spraw odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński. Zapewnił, że "wszyscy, którzy złożyli wnioski, dostali wypłaty".

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

Źródło:
TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS