Do Polski przypłynął węgiel z RPA. To kropla w morzu potrzeb. "Węgla zabraknie na 100 procent"

29.07.2022 | Do Polski przypłynął węgiel z RPA. To kropla w morzu potrzeb. "Węgla zabraknie na 100 procent"
29.07.2022 | Do Polski przypłynął węgiel z RPA. To kropla w morzu potrzeb. "Węgla zabraknie na 100 procent"
Paweł Płuska | Fakty TVN
29.07.2022 | Do Polski przypłynął węgiel z RPA. To kropla w morzu potrzeb. "Węgla zabraknie na 100 procent"Paweł Płuska | Fakty TVN

58 tysięcy ton węgla przypłynęło statkiem z RPA do portu w Świnoujściu. Potrzebujemy trzech do czterech milionów ton, by wystarczyło na sezon grzewczy. Teoretycznie można taką ilość przetransportować statkami - tylko problemem byłoby rozładowanie i transport dalej po kraju.

Dom Pomocy Społecznej w Mielżynie to ponad 4000 metrów kwadratowych i 80 podopiecznych z różnymi niepełnosprawnościami. Piec na węgiel działa tam non stop. Miesięczne zużycie węgla to średnio 20 ton.

- Znikąd nie możemy tego węgla zdobyć. Kiedy już udało nam się nawet jakiś eko-miał gdzieś znaleźć, gdzieś pod Warszawą, w całkiem dobrych pieniądzach, bo poniżej 2000 złotych, to okazuje się, że on ma tak niską kaloryczność - opowiada siostra Tymoteusza Gil, dyrektorka DPS-u w Mielżynie.

Siostry szukają węgla i pieniędzy na węgiel. Jednego i drugiego brak. Dziś z takim samym problemem mierzą się ponad trzy miliony posiadaczy pieców węglowych i zadają sobie pytanie: czy to możliwe, że węgla zabraknie? - Na 100 procent. Są wyliczenia, które wskazują na to, że tylko co trzecie gospodarstwo zdoła się zaopatrzyć w węgiel - mówi Bogusław Ziętek, przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80".

Według rządu węgla nie zabraknie. Z propagandy telewizji rządowej kpią już nawet niektórzy politycy PiS. Gdy w czwartek "Wiadomości" TVP informowały, że statek dopłynął, pierwsze dostawy węgla są już w Polsce, a rząd zapewnia, że surowca nie zabraknie, Witoldowi Waszczykowskiemu przypomniało to czasy głębokiego PRL-u. "Przypominają się czasy młodości, za Gomułki, kiedy obwieszczano, że statek z cytrusami na święta przypłynął z Kuby" - napisał związany z PiS polityk.

Wpis Witolda Waszczykowskiegotwitter.com/WaszczykowskiW | twitter.com/WaszczykowskiW

Kropla w morzu potrzeb

- Węgiel węglowi nierówny i nie każdy się nadaje do gospodarstw domowych - alarmuje Joanna Maćkowiak-Pandera, prezeska "Forum Energii".

Statek dostarczył pięćdziesiąt osiem tysięcy ton z RPA. To kropla w morzu potrzeb. Zwłaszcza, gdy spojrzymy na oficjalne dane z portu. Terminal jest w stanie przeładować około 200 tysięcy ton węgla miesięcznie. Tę ilość można by podwoić, ale potrzeba inwestycji, a brakuje czasu - w całym 2021 roku przeładowano tam 800 tysięcy ton węgla.

Polska luka węglowa to trzy, cztery miliony ton, i to tylko dla gospodarstw domowych. Nawet, jeśli tyle węgla kupimy, to polskie porty przed zimą mogą go nie przeładować. - Nawet, jeżeli skorzystamy na przykład z pomocy portów na Litwie, na Łotwie, nie ma wcale pewności, że ten węgiel, który uda się kupić, uda się później przetransportować do Polski, bo to nie tylko porty są tutaj wąskim gardłem - wyjaśnia Robert Tomaszewski, analityk do spraw energetycznych "Polityka Insight". Wskazuje na kolej.

Może zabraknąć węgla, może być chłodniej w domach, może nie być prądu. Jest za to nowy pełnomocnik rządu od strategicznej infrastruktury energetycznej. Mateusz Berger zastąpił Piotra Naimskiego. To prawnik, który karierę zaczynał w PKO BP. Zasiadał w radach nadzorczych LOT-u i Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Teraz ma się sprawdzać w energetyce.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Dla tych młodych ludzi - studenta, aktywistki, pracowniczki unijnej instytucji - wybory europejskie to, jak mówią, ich być albo nie być. Unia Europejska dała im możliwości, których nie mieli w ich wieku ich rodzice. Młodzi studiują na europejskich uniwersytetach w międzynarodowym towarzystwie.

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Źródło:
Fakty TVN

55 ocalałych z zagłady Żydów było wśród ponad sześciu tysięcy osób, które w tym roku wzięły udział w Marszu Żywych. To projekt edukacyjny, więc do Oświęcimia przybyli w większości młodzi ludzie pochodzenia żydowskiego z całego świata. Obok trasy Marszu ustawiły się osoby protestujące przeciwko "ludobójstwu w Gazie".

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Źródło:
Fakty TVN

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Najważniejsze pytanie dla mnie jest takie: jak to jest możliwe i jak pan sędzia mógł w ogóle wpaść na taki pomysł? - mówił w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy Tomasza Szmydta, zamieszanego w aferę hejterską, który zwrócił się do białoruskich władz o azyl.

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Źródło:
TVN24

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że rozmawia z Kancelarią Prezydenta w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS