Długie kolejki i brak możliwości oddania głosu. Wyborcze problemy Polaków

22.10.2018 | Długie kolejki i brak możliwości oddania głosu. Wyborcze problemy Polaków
22.10.2018 | Długie kolejki i brak możliwości oddania głosu. Wyborcze problemy Polaków
Dariusz Prosiecki | Fakty TVN
22.10.2018 | Długie kolejki i brak możliwości oddania głosu. Wyborcze problemy PolakówDariusz Prosiecki | Fakty TVN

Frekwencja nie była imponująca, ale w wyborach samorządowych ponad 54 procent to w Polsce dużo. Mogło być jeszcze więcej, ale w komisjach były długie kolejki, a wielu wyborców odprawiono z kwitkiem, bo dopisali się do list w ostatniej chwili. Coś poszło nie tak, a winnych nie ma.

Głosowanie w jednym z warszawskich lokali wymagało czasu i cierpliwości. Cześć z osób, które chciały oddać głos, mogła to zrobić dopiero po zakończeniu ciszy wyborczej. Rekordziści na oddanie głosu czekali nawet trzy godziny. Choć nie wszystkim się to udało.

- Podszedłem do komisji numer 125 czyli tej, która dotyczy mojej ulicy i niestety tam nie znaleziono mnie na liście ani stałych wyborców, ani tych dopisanych - żali się Miłosz Sotomski.

- Niestety nie udało mi się, ponieważ urząd miasta nie wpisał mnie na listę wyborców. Znaczy wiosek nie został rozpatrzony - ubolewa Jan Morawski.

Na razie nie wiadomo, ile osób w całym kraju miało identyczny problem. Choć wiadomo, że takie sytuacje zdarzały się w stolicy i w kilku innych większych miastach. Wychodzący z lokali z kwitkiem to najczęściej osoby, które dopisywały się do rejestru wyborców korzystając z rządowej aplikacji ePUAP.

ePUAP jest niedoskonały

- Zawiódł tutaj przede wszystkim ten element organizacyjny w gminach. Dlatego, że jeśli wnioski zostały dostarczone poprawnie, a zostały dostarczone poprawnie, bo przez ePUAP są dostarczone poprawnie, to znaczy że gminy nie zdążyły tego obsłużyć - tłumaczy Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

Resort cyfryzacji utrzymuje, że po ich stronie wszytko działało tak jak powinno. Do wniosku o dopisanie się do listy wyborców obywatel miał dołączyć deklarację i skan dowodu osobistego. Tyle, że gminy weryfikując czy ktoś mieszka na ich terenie, potrzebowały jeszcze jednego zaświadczenia. Na przykład umowy najmu lub rachunków za media. Ale rządowy system nie pozwala dołączyć takich dokumentów.

- Ten ePUAP jest po prostu niedoskonały. Brakuje tego podstawowego elementu, który dawałby obywatelowi pewność, że załatwia całą sprawę - twierdzi Bartosz Milczarczyk z Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.

Wszystko na ostatnią chwilę

Na sprawdzenie każdego zgłoszenia gminy mają trzy dni. Jak twierdzą urzędnicy - to stanowczo za mało. Tym bardziej biorąc pod uwagę dużą frekwencję. Często też wyborcy dopisywali się do listy w ostatniej chwili.

- Akcja była informacyjna. Mówiliśmy kiedy się zgłaszać, i że trzeba na ostatnią chwilę nie odkładać. Chorobą polską jest to, że wszystko się robi na ostatnią chwilĘ - uważa Wiesław Kozielewicz, zastępca przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej.

- Dotąd urzędy siebie dawały rade, ale nie było potrzeby pracy w krótkim czasie - komentuje Magdalena Pietrzak, sekretarz PKW.

Członkowie PKW nie wykluczają zmiany przepisów, by samorządy miały więcej czasu na sprawdzenie zgłoszeń od wyborców. Zresztą nasuwają się jeszcze inne wnioski. W niektórych komisjach wyborczych było za mało osób. To opóźniało głosowanie. Niektóre lokale nie były przygotowane na dużą ilość głosujących.

- One muszą być dostosowane powierzchniowo. Dostawaliśmy informacje, że były zbyt małe te lokale. Ludzie się w samych pomieszczeniach nie mieścili, nie było gdzie przygotować kart - przekazuje Magdalena Pietrzak.

Największe problemy były w stolicy.

Autor: Dariusz Prosiecki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Immunitet obowiązuje jako instytucja, która ma chronić członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, ale chodzi o granicę tego immunitetu - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich. Odniósł się do sprawy Marcina Romanowskiego. Ocenił też, że Adam Bodnar "nie powinien się w nią włączać".

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Źródło:
TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS