Długie kolejki i brak możliwości oddania głosu. Wyborcze problemy Polaków

22.10.2018 | Długie kolejki i brak możliwości oddania głosu. Wyborcze problemy Polaków
22.10.2018 | Długie kolejki i brak możliwości oddania głosu. Wyborcze problemy Polaków
Dariusz Prosiecki | Fakty TVN
22.10.2018 | Długie kolejki i brak możliwości oddania głosu. Wyborcze problemy PolakówDariusz Prosiecki | Fakty TVN

Frekwencja nie była imponująca, ale w wyborach samorządowych ponad 54 procent to w Polsce dużo. Mogło być jeszcze więcej, ale w komisjach były długie kolejki, a wielu wyborców odprawiono z kwitkiem, bo dopisali się do list w ostatniej chwili. Coś poszło nie tak, a winnych nie ma.

Głosowanie w jednym z warszawskich lokali wymagało czasu i cierpliwości. Cześć z osób, które chciały oddać głos, mogła to zrobić dopiero po zakończeniu ciszy wyborczej. Rekordziści na oddanie głosu czekali nawet trzy godziny. Choć nie wszystkim się to udało.

- Podszedłem do komisji numer 125 czyli tej, która dotyczy mojej ulicy i niestety tam nie znaleziono mnie na liście ani stałych wyborców, ani tych dopisanych - żali się Miłosz Sotomski.

- Niestety nie udało mi się, ponieważ urząd miasta nie wpisał mnie na listę wyborców. Znaczy wiosek nie został rozpatrzony - ubolewa Jan Morawski.

Na razie nie wiadomo, ile osób w całym kraju miało identyczny problem. Choć wiadomo, że takie sytuacje zdarzały się w stolicy i w kilku innych większych miastach. Wychodzący z lokali z kwitkiem to najczęściej osoby, które dopisywały się do rejestru wyborców korzystając z rządowej aplikacji ePUAP.

ePUAP jest niedoskonały

- Zawiódł tutaj przede wszystkim ten element organizacyjny w gminach. Dlatego, że jeśli wnioski zostały dostarczone poprawnie, a zostały dostarczone poprawnie, bo przez ePUAP są dostarczone poprawnie, to znaczy że gminy nie zdążyły tego obsłużyć - tłumaczy Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

Resort cyfryzacji utrzymuje, że po ich stronie wszytko działało tak jak powinno. Do wniosku o dopisanie się do listy wyborców obywatel miał dołączyć deklarację i skan dowodu osobistego. Tyle, że gminy weryfikując czy ktoś mieszka na ich terenie, potrzebowały jeszcze jednego zaświadczenia. Na przykład umowy najmu lub rachunków za media. Ale rządowy system nie pozwala dołączyć takich dokumentów.

- Ten ePUAP jest po prostu niedoskonały. Brakuje tego podstawowego elementu, który dawałby obywatelowi pewność, że załatwia całą sprawę - twierdzi Bartosz Milczarczyk z Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.

Wszystko na ostatnią chwilę

Na sprawdzenie każdego zgłoszenia gminy mają trzy dni. Jak twierdzą urzędnicy - to stanowczo za mało. Tym bardziej biorąc pod uwagę dużą frekwencję. Często też wyborcy dopisywali się do listy w ostatniej chwili.

- Akcja była informacyjna. Mówiliśmy kiedy się zgłaszać, i że trzeba na ostatnią chwilę nie odkładać. Chorobą polską jest to, że wszystko się robi na ostatnią chwilĘ - uważa Wiesław Kozielewicz, zastępca przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej.

- Dotąd urzędy siebie dawały rade, ale nie było potrzeby pracy w krótkim czasie - komentuje Magdalena Pietrzak, sekretarz PKW.

Członkowie PKW nie wykluczają zmiany przepisów, by samorządy miały więcej czasu na sprawdzenie zgłoszeń od wyborców. Zresztą nasuwają się jeszcze inne wnioski. W niektórych komisjach wyborczych było za mało osób. To opóźniało głosowanie. Niektóre lokale nie były przygotowane na dużą ilość głosujących.

- One muszą być dostosowane powierzchniowo. Dostawaliśmy informacje, że były zbyt małe te lokale. Ludzie się w samych pomieszczeniach nie mieścili, nie było gdzie przygotować kart - przekazuje Magdalena Pietrzak.

Największe problemy były w stolicy.

Autor: Dariusz Prosiecki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Bullying to przemoc rówieśnicza, to wyzwiska i obrażanie, to szydzenie i niemiłe żarty, to wykluczanie z grupy. Jest najnowszy raport na ten temat, który pokazuje, jak często i jak konkretnie to dręczenie może wyglądać.

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

Źródło:
Fakty TVN

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przekazaliśmy na tereny powodziowe już teraz prawie cztery miliardy złotych. To jest gigantyczna kwota - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister do spraw odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński. Zapewnił, że "wszyscy, którzy złożyli wnioski, dostali wypłaty".

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

Źródło:
TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS