Długie kolejki i brak możliwości oddania głosu. Wyborcze problemy Polaków

22.10.2018 | Długie kolejki i brak możliwości oddania głosu. Wyborcze problemy Polaków
22.10.2018 | Długie kolejki i brak możliwości oddania głosu. Wyborcze problemy Polaków
Dariusz Prosiecki | Fakty TVN
22.10.2018 | Długie kolejki i brak możliwości oddania głosu. Wyborcze problemy PolakówDariusz Prosiecki | Fakty TVN

Frekwencja nie była imponująca, ale w wyborach samorządowych ponad 54 procent to w Polsce dużo. Mogło być jeszcze więcej, ale w komisjach były długie kolejki, a wielu wyborców odprawiono z kwitkiem, bo dopisali się do list w ostatniej chwili. Coś poszło nie tak, a winnych nie ma.

Głosowanie w jednym z warszawskich lokali wymagało czasu i cierpliwości. Cześć z osób, które chciały oddać głos, mogła to zrobić dopiero po zakończeniu ciszy wyborczej. Rekordziści na oddanie głosu czekali nawet trzy godziny. Choć nie wszystkim się to udało.

- Podszedłem do komisji numer 125 czyli tej, która dotyczy mojej ulicy i niestety tam nie znaleziono mnie na liście ani stałych wyborców, ani tych dopisanych - żali się Miłosz Sotomski.

- Niestety nie udało mi się, ponieważ urząd miasta nie wpisał mnie na listę wyborców. Znaczy wiosek nie został rozpatrzony - ubolewa Jan Morawski.

Na razie nie wiadomo, ile osób w całym kraju miało identyczny problem. Choć wiadomo, że takie sytuacje zdarzały się w stolicy i w kilku innych większych miastach. Wychodzący z lokali z kwitkiem to najczęściej osoby, które dopisywały się do rejestru wyborców korzystając z rządowej aplikacji ePUAP.

ePUAP jest niedoskonały

- Zawiódł tutaj przede wszystkim ten element organizacyjny w gminach. Dlatego, że jeśli wnioski zostały dostarczone poprawnie, a zostały dostarczone poprawnie, bo przez ePUAP są dostarczone poprawnie, to znaczy że gminy nie zdążyły tego obsłużyć - tłumaczy Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

Resort cyfryzacji utrzymuje, że po ich stronie wszytko działało tak jak powinno. Do wniosku o dopisanie się do listy wyborców obywatel miał dołączyć deklarację i skan dowodu osobistego. Tyle, że gminy weryfikując czy ktoś mieszka na ich terenie, potrzebowały jeszcze jednego zaświadczenia. Na przykład umowy najmu lub rachunków za media. Ale rządowy system nie pozwala dołączyć takich dokumentów.

- Ten ePUAP jest po prostu niedoskonały. Brakuje tego podstawowego elementu, który dawałby obywatelowi pewność, że załatwia całą sprawę - twierdzi Bartosz Milczarczyk z Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.

Wszystko na ostatnią chwilę

Na sprawdzenie każdego zgłoszenia gminy mają trzy dni. Jak twierdzą urzędnicy - to stanowczo za mało. Tym bardziej biorąc pod uwagę dużą frekwencję. Często też wyborcy dopisywali się do listy w ostatniej chwili.

- Akcja była informacyjna. Mówiliśmy kiedy się zgłaszać, i że trzeba na ostatnią chwilę nie odkładać. Chorobą polską jest to, że wszystko się robi na ostatnią chwilĘ - uważa Wiesław Kozielewicz, zastępca przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej.

- Dotąd urzędy siebie dawały rade, ale nie było potrzeby pracy w krótkim czasie - komentuje Magdalena Pietrzak, sekretarz PKW.

Członkowie PKW nie wykluczają zmiany przepisów, by samorządy miały więcej czasu na sprawdzenie zgłoszeń od wyborców. Zresztą nasuwają się jeszcze inne wnioski. W niektórych komisjach wyborczych było za mało osób. To opóźniało głosowanie. Niektóre lokale nie były przygotowane na dużą ilość głosujących.

- One muszą być dostosowane powierzchniowo. Dostawaliśmy informacje, że były zbyt małe te lokale. Ludzie się w samych pomieszczeniach nie mieścili, nie było gdzie przygotować kart - przekazuje Magdalena Pietrzak.

Największe problemy były w stolicy.

Autor: Dariusz Prosiecki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

To Mateusz M. prowadził tira, który staranował 20 samochodów na drodze S7. W karambolu zginęło czworo dzieci - brat z siostrą i dwóch kolegów. Kierowca rozmawiał z reporterką "Faktów" TVN Renatą Kijowską. Opowiedział, co zapamiętał, i ze łzami w oczach prosił o wybaczenie. 

Sprawca karambolu na S7 przeprasza i prosi o wybaczenie. "Sam przed sobą nie jestem w stanie tego wytłumaczyć"

Sprawca karambolu na S7 przeprasza i prosi o wybaczenie. "Sam przed sobą nie jestem w stanie tego wytłumaczyć"

Źródło:
Fakty TVN

Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras wierzy, że w Polsce można zorganizować igrzyska olimpijskie. Podkreśla, że to wielki projekt i zaprasza do niego wszystkich - nie tylko znanych, nie tylko sportowców, także zwykłych ludzi i polityków każdej opcji.

Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"

Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"

Źródło:
Fakty TVN

Wracają dawno zapomniane choroby. Rok do roku gwałtownie wzrosła liczba chorych na odrę, krztusiec czy szkarlatynę. Lekarze tłumaczą, że najlepszym sposobem na uniknięcie choroby są szczepienia, ale coraz częściej ludzie specjalnie się nie szczepią.

Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień

Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przez trzy lata Dariusz Matecki, obecnie poseł PiS, miał się pojawić zaledwie pięć razy w pracy w siedzibie Lasów Państwowych w Warszawie. Zarobił blisko pół miliona złotych. Ponadto jego nazwisko pojawia się w aferze Funduszu Sprawiedliwości. Dwie fundacje, z którymi jest powiązany, miały dostać łącznie 17 milionów złotych. - To jest młody człowiek, przyszłość polskiego parlamentaryzmu, a te wszystkie historie on wielokrotnie wyjaśniał. To są historie, że się tak wyrażę, dęte - twierdzi poseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Kuźmiuk.

Lasy Państwowe składają zawiadomienie, koledzy z partii go bronią. "To jest młody człowiek"

Lasy Państwowe składają zawiadomienie, koledzy z partii go bronią. "To jest młody człowiek"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Ta sprawa pokazuje, że jest koniec z aresztami wydobywczymi. Z tą niechlubną PiS-owską praktyką - mówiła w "Faktach po Faktach" europosłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO), komentując opuszczenie aresztu przez księdza Michała O., podejrzanego w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości. Wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050) oceniła, iż dowody w tej sprawie są "na tyle jednoznaczne, że można pozwolić sobie na to, żeby ten areszt został przerwany".

"Myli się ksiądz, że wyszedł dzięki modlitwom. Wyszedł, bo została zmieniona przez nas praktyka"

"Myli się ksiądz, że wyszedł dzięki modlitwom. Wyszedł, bo została zmieniona przez nas praktyka"

Źródło:
TVN24

Wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat wraz z grupą polityczek opuściła partię Razem. W "Faktach po Faktach" w TVN24 mówiła, że kiedy wstępowała do tego ugrupowania, to była partia o "zmianie świata na lepsze". - Dzisiaj ta droga do zmiany świata na lepsze nie wiedzie przez wieczne krytykowanie wszystkich naokoło - stwierdziła i dodała, że w partii widać "fundamentalny podział".

"Fundamentalny podział". Biejat o powodach rozłamu

"Fundamentalny podział". Biejat o powodach rozłamu

Źródło:
TVN24

Prawo do aborcji to temat, który może przesądzić o wyniku wyborów w USA. 50 procent głosujących twierdzi, że to będzie dla nich czynnik decydujący o wyborze kandydata. To za prezydentury Donalda Trumpa naruszony został kompromis aborcyjny. Od tego czasu konserwatywne władze niektórych stanów zaczęły ograniczać dostęp do aborcji. Demokraci chcą te zmiany zablokować.

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Czy Viktor Orban może stracić władzę? Na kilkanaście miesięcy przed wyborami opozycyjne ugrupowanie po raz pierwszy od 14 lat wychodzi w sondażach na prowadzenie. Dominuje w stolicy i zyskuje poparcie w dużych miastach.

Ciemne chmury nad partią Orbana. Opozycyjne ugrupowanie wyprzedza Fidesz w sondażach

Ciemne chmury nad partią Orbana. Opozycyjne ugrupowanie wyprzedza Fidesz w sondażach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS