"Próbowałam dać znać moim rodzicom o tym, że czuję się źle ze sobą"

04.02.2020 | "Próbowałam dać znać moim rodzicom o tym, że czuję się źle ze sobą"
04.02.2020 | "Próbowałam dać znać moim rodzicom o tym, że czuję się źle ze sobą"
Marek Nowicki | Fakty TVN
04.02.2020 | "Próbowałam dać znać moim rodzicom o tym, że czuję się źle ze sobą"Marek Nowicki | Fakty TVN

Dziecko z depresją to poważny problem, a depresja to choroba, która może oznaczać śmierć. Liczba chorych wśród młodzieży w Polsce przez pięć lat wzrosła dwukrotnie i dlatego dziś słychać głośny alarm. Lekarze i specjaliści apelują do rodziców o czujność i bliskość w rodzinie. Jak to jest, kiedy z problemem młody człowiek jest sam?

"Znikające dzieci" - taki tytuł nosiła konferencja prasowa, która zgromadziła w Warszawie psychiatrów i terapeutów. Wszyscy zgodnie alarmowali, że polska młodzież zanurza się w depresji.

- Liczba samobójstw wśród nastolatków rośnie. W ostatnim pięcioleciu wzrosła dwukrotnie - mówi doktor Tomasz Srebnicki z Kliniki Psychiatrii Wieku Rozwojowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Tylko w 2018 roku samobójstwo popełniło w Polsce prawie stu nastolatków. To dopiero początek złych informacji. Profesor Janusz Heitzman z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie zaznacza, że na jedno dokonane w takim wieku samobójstwo, przypada nawet 200 prób samobójczych.

To daje Polsce drugie niechlubne miejsce w Europie. Młodzież z problemami depresyjnymi spotyka się często z niezrozumieniem w swoim środowisku. Tak w rodzinie, jak i w szkole.

"Nie akceptowałam siebie"

Aleksandra Pawelczyk ma 19 lat i też musiała sobie radzić z depresją.

- Próbowałam dać znać moim rodzicom o tym, że czuję się źle ze sobą po prostu. Nie akceptowałam siebie, miałam problem z relacjami z rówieśnikami - opowiada Aleksandra Pawelczyk z projektu "It Matters".

W końcu w 2019 roku trafiła do szpitala.

- W pierwszej chwili w szpitalu byłam diagnozowana jako po prostu epizod depresyjny. No i wyszło, że to też mogą być zaburzenia lękowe i zaburzenia odżywienia dodatkowo - opowiada Aleksandra Pawelczyk.

Nastolatkowie po prostu czują się coraz bardziej osamotnieni w świecie, który wydaje się pędzić coraz szybciej, a rodzice stają się coraz bardziej nieobecni fizycznie i emocjonalnie.

"Należy mówić głośno o takich rzeczach"

- Pierwszym podstawowym (problemem - przyp. red) jest poluźnienie więzi pomiędzy rodzicami a dziećmi. Problem z funkcjonowaniem rodzin, przeciążenie rodzin, zmiana wartości wychowawczych w społeczeństwie, dramatyczne obciążenie dzieci nauką - doktor Tomasz Srebnicki wymienia przyczyny mnożenia się przypadków depresji wśród młodzieży.

Obecny system psychiatrii dziecięcej nie jest w stanie sobie z tym problemem poradzić, dlatego Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o stworzeniu sieci 300 poradni terapeutycznych, gdzie będą pracować psycholodzy. Mają działać w każdym powiecie, by pomoc była na wyciągnięcie ręki.

- Po pierwsze, to musi być kontakt bezpośredni z dzieckiem. Po drugie, to musi być kontakt bezpośredni ze środowiskiem, w którym to dziecko się obraca - mówi Wojciech Andrusiewicz z Ministerstwa Zdrowia.

Aleksandra Pawelczyk wróciła do szkoły. Jest otoczona przyjaciółmi. Zdecydowała się podać nazwisko i pokazać twarz, żeby w ten sposób pomóc swoim rówieśnikom, którzy też potrzebują pomocy, ale wstydzą się, albo nie mają siły o nią poprosić.

- Uważam, że należy mówić głośno o takich rzeczach i to nie powinien być żaden temat tabu. Powinniśmy zrezygnować ze stygmatyzacji osób z chorobami psychicznymi i z takimi problemami - zauważa Aleksandra Pawelczyk.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS