"Pełna obsada" w Jarosławiu, jeden wakat w Śremie. Tam delegowano prokuratorów

"Pełna obsada" w Jarosławiu, jeden wakat w Śremie. Tam delegowano prokuratorów
"Pełna obsada" w Jarosławiu, jeden wakat w Śremie. Tam delegowano prokuratorów
Fakty TVN
"Pełna obsada" w Jarosławiu, jeden wakat w Śremie. Tam delegowano prokuratorówFakty TVN

Zdaniem Prokuratury Krajowej delegowanie prokuratorów ze Stowarzyszenia Prokuratorów "Lex super omnia" "ma usprawnić prowadzenie postępowań w najmniejszych i najbardziej obciążonych pracą jednostkach prokuratury w Polsce". Okazuje się jednak, że w prokuraturze w Jarosławiu jest "pełna obada", a w prokuraturze w Śremie – jeden wakat. - To obnaża motywację prokuratora krajowego – komentuje prokurator Ewa Wrzosek.

Prokurator Ewa Wrzosek we wtorek jedzie do Śremu, to 300 kilometrów od jej domu. Właśnie tam delegowała ją Prokuratura Krajowa. Wrzosek zaczyna pracę w środę rano.

- Z tego, co mi wiadomo, to prokurator rejonowa również została zaskoczona decyzją o mojej delegacji. Tak samo jak ja – powiedziała Wrzosek.

W Śremie jest jeden wolny wakat prokuratorski, w Jarosławiu nie ma żadnego, a to właśnie tam została wysłana prokurator Katarzyna Szeska. Jednostka jest oddalona o 324 kilometry od domu pani prokurator.

- W Prokuraturze Rejonowej w Jarosławiu jest pełna obsada. Prokuratura (...) nie zwracała się do prokuratury przemyskiej o wzmocnienie etatowe – przekazała Marta Pętkowska z Prokuratury Okręgowej w Przemyślu.

Ta informacja stoi w sprzeczności z komunikatem Prokuratury Krajowej, która przenosząc prokuratorów ze stowarzyszenia "Lex super omnia" informowała, że "decyzja ma usprawnić prowadzenie postępowań w najmniejszych i najbardziej obciążonych pracą jednostkach prokuratury w całej Polsce".

W poniedziałek rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik przekazała "Faktom" TVN, że nie ma nic więcej do dodania w sprawie delegowanych prokuratorów.

- Jednostka, w której ja aktualnie wykonuję swoją pracę, ma potężne problemy kadrowe – podkreślała w niedzielę delegowana do Jarosławia prokurator Katarzyna Szeska z Prokuratury Rejonowej Warszawa-Wola.

- To obnaża motywację prokuratora krajowego – twierdzi Ewa Wrzosek.

Co na to politycy PiS? - Ja też mógłbym powiedzieć, że wolę pracować w Krakowie, a pracuję w Warszawie – skomentował wicemarszałek Sejmu i szef klubu Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Terlecki.

W obronie prokuratorów

Na wtorek prawnicy w Śremie zaplanowali powitanie prokurator Ewy Wrzosek. Prawnicy z całej Polski apelują o wysyłanie do wszystkich delegowanych pocztówek w ramach akcji "Warto być przyzwoitym".

- My nie możemy się poddawać, nie możemy przestać walczyć – podkreśla prokurator Wrzosek.

W obronie delegowanych prokuratorów wystąpiło także kilkunastu byłych sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Wśród sygnatariuszy jest były prezes Trybunału Konstytucyjnego Bohdan Zdziennicki, który leży właśnie w szpitalu zakażony koronawirusem, ale nie zamierza milczeć.

- Są to rzeczy niedopuszczalne całkowicie, one mają na celu łamanie charakteru. Prokuratura to nie jest żadne wojsko w służbie polityka – ocenia Zdziennicki.

Sędziów poruszyła też piątkowa wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy, który radził prokuratorom zmienić pracę. - Zawód prawniczy można sobie zmienić – powiedział prezydent w programie Krzysztofa Skórzyńskiego "Sprawdzam" w TVN24.

Zobacz cały wywiad z prezydentem Andrzejem Dudą w TVN24 GO

Sędziowie w swoim oświadczeniu napisali, że ta nacechowana pogardą wypowiedź budzi ich niesmak.

- Prezydent przemilczał, że do wpisu na listę adwokatów albo wpisu na listę radców prawnych potrzebna jest zgoda de facto ministra sprawiedliwości – podkreśla profesor Stanisław Biernat, były wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego. - Jest bardzo prawdopodobne, że minister sprawiedliwości sprzeciwi się przejściu tych niepokornych prokuratorów do innych zawodów prawniczych –dodaje.

Historia kilku delegowanych prokuratorów przypomina profesorowi Andrzejowi Zollowi jego własną historię, która zdarzyła się w 1976 roku. - W ciągu 48 godzin miałem się z Krakowa przenieść do Giżycka –przypomina profesor.

- Teraz można powiedzieć śmiało, że to idzie w stronę państwa autorytarnego, gdzie władza obejmuje wszystkie urzędy. Polityczna władza ma w ręku całość funkcjonowania państwa i działa tylko w interesie partii – podkreśla były prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS