Czyje pieniądze oferował Morawiecki? Opozycja chce, by wkroczyła prokuratura

08.10.2018 | Czyje pieniądze oferował Morawiecki? Opozycja chce, by wkroczyła prokuratura
08.10.2018 | Czyje pieniądze oferował Morawiecki? Opozycja chce, by wkroczyła prokuratura
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
08.10.2018 | Czyje pieniądze oferował Morawiecki? Opozycja chce, by wkroczyła prokuraturaKrzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Nie cichnie sprawa nagrań, na których Mateusz Morawiecki mówił o pieniądzach dla byłego ministra Platformy Obywatelskiej. Opozycja pyta, czy jako prezes prywatnego banku, mówiąc "damy mu stówkę", Morawiecki obiecywał prywatne sto tysięcy, czy pieniądze banku? I składa wniosek, by prokuratura ponownie zajęła się sprawą.

Wyborcy mogą czuć niesmak. Po raz kolejny była okazja, by Mateusz Morawiecki odpowiedział na pytania dziennikarzy o nielegalnie nagraną rozmowę. Nawet na niewygodne i trudne pytania. Ale premier nie chciał odpowiedzieć na żadne z nich.

Wcześniej Mateusz Morawiecki w rozmowie z tygodnikiem "Do Rzeczy" zasugerował, że jej upublicznienie to zemsta mafii VAT-owskiej.

"Korelacja tych wydarzeń z uruchomieniem kolejnych mechanizmów, które blokują wyłudzenia VAT i kontekst kampanii wyborczej niestety mnoży pytania. Czemu nagle czymś, co przecież nowe nie jest, bo mówimy o upublicznionym materiale, który ma kilka dobrych lat, próbuje się brutalizować kampanię" - powiedział szef rządu.

Ale - co istotne - wywiadu premier udzielał zanim dziennikarze usłyszeli fragment rozmowy z restauracji, w którym Morawiecki - wówczas prezes dużego, prywatnego banku - mówił o pieniądzach dla byłego już wtedy ministra ministra skarbu z Platformy - Aleksandra Grada.

- Ja bym spróbował jednak bardziej jednorazowo jakoś. Pięć dych czy siedem, czy stówkę mu na jakieś badania - powiedział ówczesny doradca Donalda Tuska.

"Lampki czerwone mi się zapalają"

Premier był w tej sprawie przesłuchiwany jako świadek i ma status pokrzywdzonego. To znaczy, że prokurator uznał, że propozycja by dać zarobić byłemu ministrowi z Platformy sama w sobie nie łamała prawa.

"Fakty" pytały w poniedziałek administrację skarbową czy prokuratura - badając ten wątek zwracała się do fiskusa, by sprawdzić czy umowa, o której mowa na nagraniu, została zawarta i zrealizowana. Na razie nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

- Lampki czerwone mi się zapalają. Bo wystawienie nielegalnej faktury to jest wyłudzenie. Tu wyłudzenie od banku - komentuje sprawę Marek Jakubiak z Kukiz'15.

- W okresie, kiedy był nagrywany, był prywatną osobą. Przecież ma status pokrzywdzonego i w tym sensie nie ma w tych nagraniach niczego zaskakującego - uważa jednak Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Zmiana podejścia i wniosek do prokuratury

Opozycja wypomina politykom PiS-u że gdy okazało się, że na potęgę podsłuchiwano polityków Platformy, to PiS mówiło o "taśmach prawdy" i domagało się, by wyjaśnić każdy wątek z tych nagrań. Ale to było, gdy rządziła Platforma Obywatelska.

- Zasadnicza różnica jest taka, że ten kotlet jest odgrzewany, gdy mamy wybory samorządowe - mówi rzeczniczka PiS pytana o zmianę podejścia.

Opozycja złożyła w poniedziałek doniesienie do prokuratury, by ponownie zbadać wątek nielegalnie nagranej rozmowy, w której uczestniczył Mateusz Morawiecki.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Sprowadzają ich Rosja i Białoruś, a nawet dają im narzędzia do sforsowania zapory. Migranci wciąż nacierają. Premier Donald Tusk zapowiedział umocnienie infrastruktury granicznej z Rosją i Białorusią za 10 miliardów złotych. Tarcza Wschód to przede wszystkim zaawansowane systemy monitoringu, modernizacja infrastruktury transportowej i budowa magazynów, a także gromadzenie materiałów i sprzętu inżynieryjnego.

Imigranci sprowadzeni przez Rosję i Białoruś wciąż forsują granicę. Jak Tarcza Wschód ma pomóc?

Imigranci sprowadzeni przez Rosję i Białoruś wciąż forsują granicę. Jak Tarcza Wschód ma pomóc?

Źródło:
Fakty TVN

Zmiana władzy w tym przypadku niczego nie zmieniła. Narodowy Fundusz Zdrowia wciąż ściga lekarzy za recepty na nierefundowane mleko. Dla chorych dzieci było jedyną szansą, środkiem ratującym życie, co potwierdzają kolejne ekspertyzy. Urzędnicy jednak trwają przy swoim. Żądana kwota to łącznie siedem milionów złotych.

Rząd się zmienił, a NFZ wciąż ściga lekarzy za recepty na nierefundowane mleko dla chorych dzieci

Rząd się zmienił, a NFZ wciąż ściga lekarzy za recepty na nierefundowane mleko dla chorych dzieci

Źródło:
Fakty TVN

Najdłużej czeka się na serce i płuca, ale nawet nerek, których transplantacji jest najwięcej, wciąż przeszczepia się za mało. W Polsce obowiązuje zasada domniemanej zgody na pobranie organów od zmarłego, ale dla lekarzy transplantologów kluczowa jest opinia rodziny. Dlatego tak ważne jest świadome wyrażenie zgody, rozmowa z najbliższymi i edukacja.

Po co oddawać komuś swoje organy? Piotr Polk: ta jedna decyzja jest wieczna

Po co oddawać komuś swoje organy? Piotr Polk: ta jedna decyzja jest wieczna

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Anna Hernik jest laureatką nagrody internautów tegorocznego konkursu Grand Press Photo. Fotografka w jednym kadrze uchwyciła życie swoje, ale też innych rodzin, które, tak jak ona, mierzą się z glejakiem. To wyjątkowo złośliwy nowotwór mózgu. Ponad rok temu diagnozę usłyszał mąż pani Anny. 

Cała rodzina mierzy się z chorobą taty. Zdjęcie Anny Hernik zachwyciło internautów

Cała rodzina mierzy się z chorobą taty. Zdjęcie Anny Hernik zachwyciło internautów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Tomasz Mraz, były dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości w Ministerstwie Sprawidliwości, wystąpił w środę na posiedzeniu Zespołu ds. Rozliczeń PiS, któremu szefuje poseł Roman Giertych. Opisał, jak Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, która prowadzi telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111, nie dostała środków, ponieważ takie były naciski polityczne jego przełożonych. Przeprosił, ale dziś Fundacja nie czeka na przeprosiny.

Były urzędnik w resorcie Ziobry: chciałbym przeprosić Fundację Dajemy Dzieciom Siłę

Były urzędnik w resorcie Ziobry: chciałbym przeprosić Fundację Dajemy Dzieciom Siłę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przez osiem lat mieliśmy do czynienia z procesem orbanizacji, a teraz jest deorbanizacja - mówił profesor Timothy Garton Ash o zmianie, która nastąpiła po wyborach parlamentarnych w Polsce. Stwierdził, że zmiany rządu to "ewidentnie trudny proces, zwłaszcza jeżeli prezydent na każdym kroku przeciwstawia się" propozycjom rządu.

Timothy Garton Ash o zmianach w Polsce: trudny proces, jeżeli prezydent na każdym kroku się przeciwstawia

Timothy Garton Ash o zmianach w Polsce: trudny proces, jeżeli prezydent na każdym kroku się przeciwstawia

Źródło:
TVN24

- Będzie decyzja w sprawie Centralnego Portu Komunikacyjnego na dniach - powiedział w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN24 wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. - Myślę, że na pewno będzie powstawać lotnisko, które jest potrzebne - dodał. Wicepremier odniósł się także do poprawki do nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Kosiniak-Kamysz o przyszłości CPK: decyzja jest na dniach

Kosiniak-Kamysz o przyszłości CPK: decyzja jest na dniach

Źródło:
TVN24

Są okolice, których Ukraina nie może stracić. Chodzi o obszary, które znajdują się blisko Charkowa. Jeśli armia Putina je przejmie, to w jej zasięgu znajdzie się drugie największe miasto w kraju. Ukraińcy bronią się, jak mogą, ale przyznają, że mają za mało broni, a Rosjanie - zbyt wiele dronów.

Ranni i starzy żołnierze wciąż bronią Charkowa. Mają broń z czasów II wojny światowej oraz amunicję z różnych krajów

Ranni i starzy żołnierze wciąż bronią Charkowa. Mają broń z czasów II wojny światowej oraz amunicję z różnych krajów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Obywatele Unii Europejskiej wybierają posłów do Parlamentu Europejskiego, ale nie skład Komisji Europejskiej. Każdy członek KE, w tym przewodniczący, musi być jednak zatwierdzony przez PE. Obecna szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen chce zostać na stanowisku na drugą kadencję. W czwartek stanęła w szranki w debacie z liderami innych najważniejszych frakcji w europarlamencie obecnej kadencji.

Ursula von der Leyen liczy na drugą kadencję

Ursula von der Leyen liczy na drugą kadencję

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS