"To nie jest bandyta, to jest tylko list gończy". Eksperci o szczepionkach na COVID-19

"To nie jest cały bandyta, to jest tylko list gończy". Eksperci o szczepionkach na COVID-19
"To nie jest cały bandyta, to jest tylko list gończy". Eksperci o szczepionkach na COVID-19
Fakty TVN
"To nie jest cały bandyta, to jest tylko list gończy". Eksperci o szczepionkach na COVID-19Fakty TVN

Szczepionki na COVID-19 są bardzo nowoczesne - nie zawierają osłabionej wersji wirusa, lecz informację genetyczną o jednym z jego kluczowych białek. Komórki organizmu u zaszczepionej osoby produkują białko, a układ immunologiczny uczy się neutralizować patogeny zawierające to białko - czyli koronawirus SARS-CoV-2. Informację koduje mRNA, a nie DNA, więc nasz własny genom nie może być nadpisany.

Żeby zrozumieć, jak działają szczepionki przeciw koronawirusowi, trzeba puścić wodze wyobraźni.

- Jakbyśmy sobie wyobrażali, że statek kosmiczny dokuje do stacji kosmicznej - opisuje prof. Joanna Zajkowska, podlaski wojewódzki konsultant w dziedzinie epidemiologii.

Na początek warto zauważyć, że szczepionka przeciwko koronawirusowi powinna być spełnieniem marzeń antyszczepionkowców. Jej zawartość wygląda bowiem tak, jakby koncerny farmaceutyczne zrobiły antyszczepionkowcom prezent.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

- Proces produkcji jest szybszy, łatwiejszy i czystszy - podkreśla prof. Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. - Nie zawiera dodatków konserwujących, nie zawiera resztek hodowli komórkowych - wymienia prof. Joanna Zajkowska.

Szczepionka mRNA nie zawiera też koronawirusa. - Nie stanowi ryzyka zakażenia wtórnego tym szczepem szczepionkowym - podkreśla prof. Krzysztof Pyrć. - To nie jest bandyta, tylko to jest, że tak powiem, list gończy - opisuje prof. Joanna Zajkowska.

Czym jest szczepionka mRNA?

Nowa technologia budzi obawy laików, ale i podziw ekspertów. - Bardzo wysoki poziom technologiczny. Muszę powiedzieć, że ja jestem zafascynowana - mówi prof. Joanna Zajkowska. - Technologia mRNA jest zupełnie bezpieczna - dodaje epidemiolog prof. Maria Gańczak.

To technologia, która była opracowywana dla chorych na nowotwory. - Bardzo zręcznie i bardzo naturalnie naśladuje nasze mechanizmy odpornościowe - ocenia prof. Joanna Zajkowska.

Naukowcy zbadali koronawirusa i rozszyfrowali informacje o jego kolcu. W laboratorium sztucznie wytworzyli mRNA, czyli informację o tym, jak wygląda białko tego kolca. To właśnie "list gończy". Żadna ze szczepionek nie zawiera koronawirusa. To tak, jakbyśmy do domu wpuścili nie bandytę, a jedynie jego rysopis.

Jak wpuszczamy go do organizmu? Szczepionka Pfizera i Moderny "list gończy" umieściła w cząsteczce tłuszczu, AstraZeneca zaś - w zneutralizowanym adenowirusie, który u szympansa powoduje przeziębienie.

Tak opakowany "list gończy" jest pochłaniany przez nasze komórki, organizm sam produkuje poszukiwane białko, a układ immunologiczny uczy się na nim, jak się przed bandytą bronić - i tak pojawiają się przeciwciała.

- Nie ma tego ryzyka, że po szczepionce my się rozchorujemy - mówi prof. Krzysztof Pyrć.

Chociaż mRNA brzmi prawie jak DNA, to są to dwie różne substancje. Co oznacza, że szczepionka nie zmieni naszych genów. Jak podkreśla prof. Krzysztof Pyrć, nie ma na to "absolutnie żadnej szansy".

To prawda, że szczepionka była testowana bardzo szybko, ale w pośpiechu nie pominięto żadnej fazy testów.

- W sytuacji pandemii dopuszczone jest łączenie faz, co nie oznacza absolutnie pominięcia. Jest to po prostu tylko skrócenie czasu - zapewnia dr hab. n. med. Aleksandra Zasada, kierownik Zakładu Badania Surowic i Szczepionek NIZP-Państwowego Zakładu Higieny.

Również weryfikacja badań odbywała się w tej wyjątkowej sytuacji znacznie sprawniej. Niezależne instytucje nie czekały na końcowy raport. - Były już powiadamiane o kolejnych etapach pracy nad szczepionką - mówi prof. Maria Gańczak.

Nasi rozmówcy chcą się zaszczepić na COVID-19.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. 41 dni do pierwszej tury. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS