Przygrywka przed protestami. Dzień Kobiet w Sejmie

03.03.2017 | Przygrywka przed protestami. Dzień Kobiet w Sejmie
03.03.2017 | Przygrywka przed protestami. Dzień Kobiet w Sejmie
Maciej Knapik | Fakty TVN
03.03.2017 | Przygrywka przed protestami. Dzień Kobiet w SejmieMaciej Knapik | Fakty TVN

Dzień Kobiet w Sejmie to przygrywka przed ósmym marca. Panie jednoczą siły i szykują się na protest, bo w ulicznym marszu słychać je lepiej, niż w parlamentarnym tłumie. Od ministra zdrowia chcą wsparcia, a nie ideologii, a od rządu - praw zamiast ograniczeń.

- Ja nie uważam, żeby kobiety były w jakikolwiek sposób dyskryminowane w Polsce - mówi zarazem wicepremier i minister szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. - Przeciwnie, darzymy je szczególnym szacunkiem - podkreśla. Z tym twierdzeniem nie zgadza się wiele osób.

Protest na dzień kobiet

Sejmowa konferencja to przygrywka do planowanego na 8 marca protestu kobiet, rozproszonego na cały kraj i organizowanego w internecie. Postulatów jest wiele, wśród nich jeden doraźny - tabletka "dzień po". Wiele osób bulwersują wypowiedzi ministra w tej sprawie.

- Są dziewczynki na przykład, które przyjmują te tabletki kilka razy w miesiącu - powiedział Konstanty Radziwiłł podczas audycji "Gość Radia Zet" (16 września 2016 roku - przyp. red.).

- To nieprawda - wskazuje Finka Heynemann z grupy edukatorów seksualnych "Ponton". - Ta tabletka kosztuje 150 złotych - tłumaczyła.

Przykład idzie z góry

Politycy opozycji wskazują, że generalnym problemem jest światopogląd prezesa PiS-u.

- Prawo i Sprawiedliwość jest za tym, żeby kobiety rodziły dzieci choćby zdeformowane - komentuje Bartosz Arłukowicz, były minister zdrowia. - Taka mentalność jaskiniowców. Pała w rękę, jabadabadu do lasu rżnąć drzewo, a kobiety mają gotować zupę i rodzić w bólu - kwituje, czyniąc aluzję do planowanych zmian w standardach okołoporodowych.

- Żadne standardy nie będą obniżone, wręcz przeciwnie - zapewnia poseł PiS Tomasz Latos. Obawy są jednak uzasadnione - w ministerialnym zespole zasiada między innymi znany z konserwatywnego i katolickiego światopoglądu profesor Chazan.

Na ulicy lepiej je słychać

Po ostatnich masowych protestach politycy wycofali się z próby zaostrzenia prawa antyaborcyjnego. Zarówno wtedy, jak i teraz, w protestach udział zapowiedziało wiele organizacji. Wśród popierających są gwiazdy kina, artyści i celebryci. Pierwsze demonstracje i pikiety są planowane na ten weekend.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Szymon Hołownia wygrywa ze Sławomirem Mentzenem w sądzie w trybie wyborczym. Jest wyrok i Mentzen musi sprostować nieprawdziwe informacje, które powiedział z mównicy sejmowej, a które dotyczyły zaproszenia migrantów na sejmową wigilię. To pierwsze sądowe starcie kandydatów w tej kampanii.

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Źródło:
Fakty TVN

Sędzia Przemysław Radzik mówi, że nadal zamierza pełnić swoją funkcję. Właśnie odwołał go minister sprawiedliwości. Sędzia Radzik był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został nim dzięki Zbigniewowi Ziobrze, a wsławił się represjonowaniem niezależnych sędziów. Obecnie uważa, że istnieje przestępczy związek między sędziami i politykami, którzy chcą zmienić ustrój państwa.

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Źródło:
Fakty TVN

Pięcioletni Krzyś i jego rodzina dalej walczą z czasem. Chłopiec cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać terapia genowa w Stanach Zjednoczonych, na którą potrzeba blisko 17 milionów złotych. Ciągle brakuje blisko ośmiu milionów. W pomoc włączyła się Fundacja TVN.

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli Karol Nawrocki nie przyjmie zaproszenia na debatę, to znaczy, że oddaje walkowerem tę kampanię, poddaje się Rafałowi Trzaskowskiemu - powiedział w "Faktach po Faktach" senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, były przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

Źródło:
TVN24

- Amerykańska misja pomocy dla Ukrainy w zakresie obecności w bazie w Jasionce się kończy, ale żołnierze amerykańscy zostają w Polsce - w innych miejscach - a zatem jest to wzmocnienie siły i obronności państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Źródło:
TVN24

Demokraci po porażce Kamali Harris i po trudnej kampanii ze zmianą kandydata wydają się być w rozsypce. Brakuje silnego głosu sprzeciwu wobec chaotycznej polityki, który skupiłby jej przeciwników, ale wystawił się też na wściekłe ataki i groźby Trumpa. To także słabość republikanów, bo Kongres pod ich wodzą zadowolił się rolą marionetki Białego Domu.

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS