"Dzisiaj decyduje się przyszłość wolnej Polski". Czemu Sąd Najwyższy jest tak ważny

03.07.2018 | "Dzisiaj decyduje się przyszłość wolnej Polski". Czemu Sąd Najwyższy jest tak ważny
03.07.2018 | "Dzisiaj decyduje się przyszłość wolnej Polski". Czemu Sąd Najwyższy jest tak ważny
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
03.07.2018 | "Dzisiaj decyduje się przyszłość wolnej Polski". Czemu Sąd Najwyższy jest tak ważnyKrzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Zdecydowana większość Polaków z Sądem Najwyższym nie ma i nie będzie mieć do czynienia. Ale obowiązki, kompetencje i odpowiedzialność jego sędziów są ogromne. Dla demokratycznego państwa i jego obywateli Sąd Najwyższy musi być niezależny. Słyszymy to także z Brukseli.

To była ostatnia próba - ostatnia, nieudana próba zmiany decyzji prezydenta. Ostatni apel do PiS-u, by zejść z tej drogi - wtorkowe posiedzenie Sejmu i przemowy polityków opozycji z mównicy.

- Dzisiaj decyduje się przyszłość wolnej Polski - mówił Borys Budka, poseł PO i były minister sprawiedliwości. - My, jako obywatele, nie zgadzamy się na niszczenie praworządności w Polsce i dlatego będziemy dzisiaj przed Sądem Najwyższym - zapowiadała posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz.

- Losy naszego kraju rozstrzygają się w tej izbie, a nie w awanturach ulicznych - odpowiadał wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

Ocena Timmermansa

Prezydent i wszyscy politycy zdają sobie sprawę z tego, że skrócenie kadencji pierwszej prezes Sądu Najwyższego właściwie kończy etap w miarę spokojnej rozmowy z Brukselą.

Wypowiedź Fransa Timmermansa - sojusznika tych, którzy bronią Sądu Najwyższego i pierwszej prezes Sądu Najwyższego - oddaje obraz rzeczywistości. Krótko i zwięźle.

- Nie odmawiam prawa polskiemu rządowi do reformowania sądownictwa, ale robiąc to, należy uszanować trójpodział władzy i niezależność sądów. Uważamy, że przepisy dotyczące Sądu Najwyższego nie respektują w wystarczający sposób sędziowskiej niezawisłości i rozdzielności władzy - ocenił wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.

- Ten, kto wspiera i chroni niezależne polskie sądownictwo, ten pomaga Polakom. Ten, kto atakuje lub chce podważyć niezależne sądownictwo w Polsce, szkodzi Polakom. Co do tego nie mam żadnych wątpliwości - stwierdził z kolei przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

Kwestia kontroli

Właśnie dlatego w Konstytucji zapisano długość kadencji pierwszego prezesa SN, czyli ile czasu ma zajmować to stanowisko. By nikt pierwszego prezesa Sądu Najwyższego nie mógł odwołać lub skrócić mu kadencji, ot tak. By politycy, bo im się prezes nie podoba, bo wydaje orzeczenia, z którymi oni się nie zgadzają, bo mają takie widzimisię, nie mogli powiedzieć "tej pani/temu panu już dziękujemy".

- Naród musi móc realizować postanowienia konstytucyjne swojej zwierzchniej władzy względem wszystkich władz - stwierdził Stanisław Piotrowicz, poseł PiS i przewodniczący sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. To jest naczelny kontrargument PiS-u za skróceniem konstytucyjnej kadencji.

- Ja nie zauważyłem, żeby naród miał kontrolę nad jakąkolwiek władzą w Polsce, w szczególności nad politykami. Naród najczęściej służy wyłącznie demagogicznym odniesieniom dla uzasadnienia woli większości parlamentarnej - skomentował słowa Piotrowicza prof. Maciej Gutowski, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu.

Ważne kompetencje

Władza dokonuje właśnie personalnego przewrotu w sądzie, który jest najważniejszym, najwyższym, nie tylko z nazwy.

To Sąd Najwyższy - po pierwsze - stwierdza, czy wybory były ważne. Po drugie - to sędziowie Sądu Najwyższego interpretują niejasne przepisy. To ma kolosalny wpływ na wyroki, które zapadają w innych sądach.

Po trzecie - to w Sądzie Najwyższym jest sąd dyscyplinarny. Czyli sąd dla sędziów. To ogromna władza. Po czwarte - do Sądu Najwyższego może w końcu trafić każda sprawa z sądów powszechnych, każdego Kowalskiego.

W tym tygodniu odbyły się protesty przeciwko zmianom w sądownictwie. Dziś, po dwóch latach rewolucji w wymiarze sprawiedliwości, nie są już masowe. Gdy do Trybunału Konstytucyjnego wprowadzano tak zwanych sędziów-dublerów, protesty pokazały właściwie niewidywaną w Polsce skalę mobilizacji.

To widmo - widmo wprowadzenia sędziów-dublerów - wisi dziś nad Sądem Najwyższym.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Bullying to przemoc rówieśnicza, to wyzwiska i obrażanie, to szydzenie i niemiłe żarty, to wykluczanie z grupy. Jest najnowszy raport na ten temat, który pokazuje, jak często i jak konkretnie to dręczenie może wyglądać.

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

Źródło:
Fakty TVN

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przekazaliśmy na tereny powodziowe już teraz prawie cztery miliardy złotych. To jest gigantyczna kwota - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister do spraw odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński. Zapewnił, że "wszyscy, którzy złożyli wnioski, dostali wypłaty".

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

Źródło:
TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS