"Czekają na mamę w domu". Poprawia się stan Oksany

16.02.2018 | "Czekają na mamę w domu". Poprawia się stan Oksany
16.02.2018 | "Czekają na mamę w domu". Poprawia się stan Oksany
Renata Kijowska | Fakty TVN
16.02.2018 | "Czekają na mamę w domu". Poprawia się stan OksanyRenata Kijowska | Fakty TVN

Zaczyna ruszać rękami i samodzielnie jeść. Ale jest za wcześnie, by powiedzieć, kiedy pani Oksana, której historię pokazaliśmy w "Faktach" TVN, wyjdzie ze szpitala. Przeszła udar, a pracodawca zostawił ją bez pomocy. Dobra informacja jest taka, że są pieniądze na leczenie.

Oksana Harczenko zbiera wszystkie siły, by się jakoś trzymać, gdy nagrywa pozdrowienia dla swoich synów. - Próbuje do mnie mówić, stara się. Nie zawsze rozumiem, wtedy się denerwuje - mówi Natalia Kozanczyn, siostra Oksany.

Nic dziwnego. Jeszcze niedawno pani Oksana była zdrowa. Dziś próbuje sama jeść, ale wciąż jest częściowo sparaliżowana. Policja ustala, na ile zwłoka w udzieleniu pomocy doprowadziła do tego stanu. Przesłuchała ją.

- Przesłuchiwanie takiej osoby za pośrednictwem tłumacza przysięgłego, osoby, która jest po wylewie, nie jest rzeczą łatwą - przyznaje mł. insp. Andrzej Borowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. - W powiązaniu z innymi materiałami dowodowymi, które jeszcze zamierzamy zgromadzić, pozwoli to wszystko podjąć właściwe decyzje procesowe - dodaje.

Pracodawca porzucił Oksanę na przystanku, powiadamiając służby, że ktoś pijany leży na ławce. Po udarze, który Oksana przeszła w służbowym mieszkaniu, nie wezwał pogotowia. Wywiózł ją do innej miejscowości.

"Czekają na mamę w domu"

Pani Natalia, siostra Oksany, nie pielęgnuje żalu lub złości, skupia się na chorej i uspokajaniu rodziny. - Synowie Oksany przeżywają, płaczą. Czekają na mamę w domu. Jak wszystkie dzieci, chcą, żeby wróciła cała i zdrowa - mówi.

Opiekę i rehabilitację w najbliższym czasie pani Oksana ma zapewnioną. Stowarzyszeniu społeczno-kulturalnemu Polska-Ukraina udało się zebrać sporą kwotę. W ciągu trzech dni w zbiórkę włączyły się trzy tysiące osób.

- Czasem ludzie wpisują przy tych poleceniach przelewu, w tytuł przelewu, "Dla Oksany", a później dodają "Pozdrawiamy serdecznie! Trzymaj się Oksana!". Takie rzeczy się zdarzają - mówi Witold Horowski, konsul honorowy Ukrainy w Poznaniu.

Pracownicy drugiej kategorii

Pani Oksana nie jedyna padła ofiarą wykorzystywania przez pracodawcę. Polscy pracodawcy często traktują Ukraińców jak tanią siłę roboczą.

- Ukraińcy mówią: zaraz, zaraz, ale tutaj łamane są moje prawa i nie powinien pan/pani w ten sposób ze mną postępować. Bardzo często słyszy się wtedy: "bo wy nas na tym Wołyniu..." - opowiada Anna Dąbrowska ze Stowarzyszenia "Homo Faber".

Oby wypadek Oksany sprawił, by podobnych było mniej. Ona sama może spokojnie dochodzić do lepszej sprawności - dostanie zgodę na pobyt w Polsce.

- Ta sprawa ma charakter niecodzienny i bardzo smutny. Staramy się pomóc - zapewnia Mateusz Czaplicki z wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Teraz dla pani Oksany najważniejszy jest wybór ośrodka rehabilitacji i praca dla jej siostry. - Szukam pracy gdzieś blisko ośrodka rehabilitacji, żeby czuła, że nie jest sama, że jestem przy niej zawsze - mówi Natalia Kozanczyn.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: archiwum prywatne

Pozostałe wiadomości

Juraj Cintula, który w środę strzelał do premiera Słowacji, został przesłuchany przez prokuraturę. Decyzją sądu trafił już do aresztu tymczasowego. Jak się okazuje, napastnik miał kontakty z prorosyjską grupą paramilitarną Słowaccy Rekruci. Ekipa "Faktów" TVN dotarła do niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkań grupy, na których widać napastnika.

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Źródło:
Fakty TVN

W trakcie kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości pękają wieloletnie więzy lojalności. Są za to spory, podgryzanie, podstawianie nogi, a także karząca ręka prezesa. Jarosław Kaczyński zawiesił w prawach członka partii Krzysztofa Jurgiela, krytykowanego przed laty ministra rolnictwa. O co poszło? W tej politycznej grze na Podlasiu padają nazwiska Sasin i Wąsik.

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Źródło:
Fakty TVN

Nowa ustawa pomocowa dla Ukraińców od 1 lipca likwiduje dopłaty w wysokości 40 złotych dziennie dla osób i instytucji, które goszczą naszych wschodnich sąsiadów. Ustawa ma też przedłużyć legalny pobyt osób uciekających przed wojną aż do końca września 2025 roku i uzależnić wypłatę świadczenia 800 plus od tego, czy dzieci faktycznie chodzą do szkoły.

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od 1 lipca najstarsze samochody, które emitują do atmosfery najwięcej zanieczyszczeń, miały mieć zakaz wjazdu do Krakowa. Jednak nowy prezydent miasta, Aleksander Miszalski, zapowiedział, że decyzja zostanie przełożona w czasie, bo miasto nie jest jeszcze przygotowane na takie rozwiązanie. Mają zostać przeprowadzone nowe, szerokie konsultacje wśród mieszkańców.

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Do tych wszystkich, którzy podejmowali decyzje w sprawie poczty, mam po prostu czysty, ludzki żal. Nie musieliśmy dochodzić do tego miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz. Przyznał, że według niego spółka "przespała wzrost kilku usług, nie tylko rynku kurierskiego". Mówił także o pomyśle przedszkola na poczcie.

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Źródło:
TVN24

Myślę, że on (krzyż - red.) nikomu nie przeszkadza, jest w wielu miejscach, jest w polskim parlamencie i niepotrzebna jest ta dyskusja i ten język, który dzisiaj tak naprawdę powoduje, że znowu daliśmy paliwo PiS - mówiła Magdalena Sroka (Trzecia Droga, PSL) o dyskusji na temat decyzji warszawskiego ratusza o neutralności religijnej. - Żyjemy w świeckim państwie i trochę dziwi mnie to, że są takie kontrowersje i oburzenie - mówiła z kolei Monika Rosa (Nowoczesna, Koalicja Obywatelska).

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Źródło:
TVN24

Nadchodzące wybory prezydenckie w USA są ważne nie tylko dla Ameryki, ale i dla całego świata - powiedziała w rozmowie z Michałem Sznajderem Valerie Jarrett, która przez 8 lat pełniła funkcję starszej doradczyni prezydenta USA Baracka Obamy. - To prawdopodobnie najważniejsze wybory naszego życia i stawka rośnie - dodała dyrektor generalna Fundacji Obamy.

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS