Czas i pieniądze ceną życia. 8-letnia Oliwka walczy z niezwykle złośliwym nowotworem

14.10.2018 | Czas i pieniądze ceną życia. 8-letnia Oliwka walczy z niezwykle złośliwym nowotworem
14.10.2018 | Czas i pieniądze ceną życia. 8-letnia Oliwka walczy z niezwykle złośliwym nowotworem
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
14.10.2018 | Czas i pieniądze ceną życia. 8-letnia Oliwka walczy z niezwykle złośliwym nowotworemKatarzyna Górniak | Fakty TVN

Oliwia ma osiem lat. Miała trzy, kiedy najbardziej złośliwy rak zaatakował po raz pierwszy. Teraz - wrócił. I nie da się go pokonać bez immunoterapii. Na świecie to standard, u nas - nowość, która kosztuje 2 miliony złotych. I nie jest refundowana. Dziewczynka ma tylko tatę i wielką nadzieję, że jednak nie zostaną z tą walką sami.

Kiedy tata o niej mówi, od razu się uśmiecha. - To po prostu jest moja pierwsza miłość, jak to mówią, córeczka to jest chyba miłość każdego tatusia - mówi Łukasz Prusak, ojciec Oliwii, dla której jest i tatą, i mamą. Są sami. Oliwia, on i rak.

- W czasie kiedy Oliwka była diagnozowana, że jest chora na tak poważną chorobę, matka sobie poszła. Zostawiła nas w tej sytuacji. Świat mi się zawalił na głowę - opowiada.

Na placu boju zostali we dwójkę. Razem walczą z jednym z najbardziej złośliwych nowotworów dziecięcych - neuroblastomą. Za sobą mają przerzuty do kości, dwadzieścia cyklów chemii i trzy operacje. Obok siebie - wspierającą ciocię.

Jest szansa

- Pod salą operacyjną patrzyliśmy się z bratem na siebie, trzymaliśmy się za ręce: żeby tylko było dobrze kiedy lekarz przyjdzie i powie: możecie wejść do Oliwki, już ona jest wasza - wspomina Marlena Prusak, ciocia Oliwii.

- Człowiek by oddał swoje życie, by oddał wszystko, co tylko by mógł, żeby tylko dziecko uratować - mówi ojciec Oliwii.

Ratunkiem dla Oliwki może być innowacyjna terapia przeciwciałami. - To jest ważna rzecz, ogromna szansa dla Oliwki, że choroba nie wróci - dodaje ciocia Oliwii.

Immunoterapię stosuje się, gdy choroba jest w odwrocie. Wtedy przeciwciała pomagają organizmowi zniszczyć komórki nowotworowe. - Przez mobilizację własnego układu immunologicznego - tłumaczy prof. Walentyna Balwierz z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu.

Czas ucieka

Lekarze złożyli wniosek o dofinansowanie do Narodowego Funduszu Zdrowia, ale nie ma czasu na czekanie na decyzję. - W obecnej sytuacji jest to rzeczywiście jedyna droga zwiększająca szansę na wyleczenie - mówi prof. Walentyna Balwierz.

Szansa kosztuje blisko dwa miliony złotych. Dla taty Oliwki, mechanika, który - by zająć się córką - zrezygnował z pracy na złomowisku i żyje z zasiłku - to kwota niewyobrażalna. - Nigdy w życiu nawet nie myślałem, że taka kwota istnieje - mówi tata Oliwki.

Mają połowę. Brakuje - drugie tyle. Na taką samą terapię całą kwotę udało się już zebrać rodzicom Amelki.

- Nie było nic, żadnych objawów po niej widać, tylko taki ucisk w brzuszku - mówi matka Amelii Patrycja Stawska i dodaje, że z "robakiem" poradzą sobie "raz na zawsze".

Ojciec Oliwii też ma nadzieję, "żeby już raz na zawsze wypędzić to, co niedobre z Oliwki", żeby mogli być już we dwoje. Bez raka. - Żeby jeździć na rowerze, grać w piłkę i skakać na trampolinie - precyzuje Oliwia Prusak.

Zbiórkę pieniędzy dla Oliwki Prusak prowadzi portal Siepomaga.pl

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

Gdy 15 lat temu do kin wszedł "Dom zły" Wojciecha Smarzowskiego, powszechnie uważano, że powiedzieć o tym filmie "wstrząsający" to o wiele za mało. Teraz powstaje "Dom dobry". Lepiej nie zakładać jednak, że tym razem będzie inaczej. Bo historia, którą opowiada nowy obraz polskiego reżysera, jest tak samo mroczna.

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula stwierdziła w "Faktach po Faktach" w TVN24, że "wielkim hamulcowym" rządowego projektu ustawy w sprawie związków partnerskich jest wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i PSL. - Być może jest tak, że premier Kosiniak-Kamysz, ze względu na kolejne wybory - tym razem europejskie - nie chce dzisiaj powiedzieć, że zgadza się na rządowy projekt o związkach partnerskich - dodała.

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Źródło:
TVN24

Musiałam podjąć decyzję w sprawie startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ciągu jednego dnia - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mówiła, że dostała w tej sprawie telefon.

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS