Czas i pieniądze ceną życia. 8-letnia Oliwka walczy z niezwykle złośliwym nowotworem

14.10.2018 | Czas i pieniądze ceną życia. 8-letnia Oliwka walczy z niezwykle złośliwym nowotworem
14.10.2018 | Czas i pieniądze ceną życia. 8-letnia Oliwka walczy z niezwykle złośliwym nowotworem
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
14.10.2018 | Czas i pieniądze ceną życia. 8-letnia Oliwka walczy z niezwykle złośliwym nowotworemKatarzyna Górniak | Fakty TVN

Oliwia ma osiem lat. Miała trzy, kiedy najbardziej złośliwy rak zaatakował po raz pierwszy. Teraz - wrócił. I nie da się go pokonać bez immunoterapii. Na świecie to standard, u nas - nowość, która kosztuje 2 miliony złotych. I nie jest refundowana. Dziewczynka ma tylko tatę i wielką nadzieję, że jednak nie zostaną z tą walką sami.

Kiedy tata o niej mówi, od razu się uśmiecha. - To po prostu jest moja pierwsza miłość, jak to mówią, córeczka to jest chyba miłość każdego tatusia - mówi Łukasz Prusak, ojciec Oliwii, dla której jest i tatą, i mamą. Są sami. Oliwia, on i rak.

- W czasie kiedy Oliwka była diagnozowana, że jest chora na tak poważną chorobę, matka sobie poszła. Zostawiła nas w tej sytuacji. Świat mi się zawalił na głowę - opowiada.

Na placu boju zostali we dwójkę. Razem walczą z jednym z najbardziej złośliwych nowotworów dziecięcych - neuroblastomą. Za sobą mają przerzuty do kości, dwadzieścia cyklów chemii i trzy operacje. Obok siebie - wspierającą ciocię.

Jest szansa

- Pod salą operacyjną patrzyliśmy się z bratem na siebie, trzymaliśmy się za ręce: żeby tylko było dobrze kiedy lekarz przyjdzie i powie: możecie wejść do Oliwki, już ona jest wasza - wspomina Marlena Prusak, ciocia Oliwii.

- Człowiek by oddał swoje życie, by oddał wszystko, co tylko by mógł, żeby tylko dziecko uratować - mówi ojciec Oliwii.

Ratunkiem dla Oliwki może być innowacyjna terapia przeciwciałami. - To jest ważna rzecz, ogromna szansa dla Oliwki, że choroba nie wróci - dodaje ciocia Oliwii.

Immunoterapię stosuje się, gdy choroba jest w odwrocie. Wtedy przeciwciała pomagają organizmowi zniszczyć komórki nowotworowe. - Przez mobilizację własnego układu immunologicznego - tłumaczy prof. Walentyna Balwierz z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu.

Czas ucieka

Lekarze złożyli wniosek o dofinansowanie do Narodowego Funduszu Zdrowia, ale nie ma czasu na czekanie na decyzję. - W obecnej sytuacji jest to rzeczywiście jedyna droga zwiększająca szansę na wyleczenie - mówi prof. Walentyna Balwierz.

Szansa kosztuje blisko dwa miliony złotych. Dla taty Oliwki, mechanika, który - by zająć się córką - zrezygnował z pracy na złomowisku i żyje z zasiłku - to kwota niewyobrażalna. - Nigdy w życiu nawet nie myślałem, że taka kwota istnieje - mówi tata Oliwki.

Mają połowę. Brakuje - drugie tyle. Na taką samą terapię całą kwotę udało się już zebrać rodzicom Amelki.

- Nie było nic, żadnych objawów po niej widać, tylko taki ucisk w brzuszku - mówi matka Amelii Patrycja Stawska i dodaje, że z "robakiem" poradzą sobie "raz na zawsze".

Ojciec Oliwii też ma nadzieję, "żeby już raz na zawsze wypędzić to, co niedobre z Oliwki", żeby mogli być już we dwoje. Bez raka. - Żeby jeździć na rowerze, grać w piłkę i skakać na trampolinie - precyzuje Oliwia Prusak.

Zbiórkę pieniędzy dla Oliwki Prusak prowadzi portal Siepomaga.pl

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN