Czas i pieniądze ceną życia. 8-letnia Oliwka walczy z niezwykle złośliwym nowotworem

14.10.2018 | Czas i pieniądze ceną życia. 8-letnia Oliwka walczy z niezwykle złośliwym nowotworem
14.10.2018 | Czas i pieniądze ceną życia. 8-letnia Oliwka walczy z niezwykle złośliwym nowotworem
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
14.10.2018 | Czas i pieniądze ceną życia. 8-letnia Oliwka walczy z niezwykle złośliwym nowotworemKatarzyna Górniak | Fakty TVN

Oliwia ma osiem lat. Miała trzy, kiedy najbardziej złośliwy rak zaatakował po raz pierwszy. Teraz - wrócił. I nie da się go pokonać bez immunoterapii. Na świecie to standard, u nas - nowość, która kosztuje 2 miliony złotych. I nie jest refundowana. Dziewczynka ma tylko tatę i wielką nadzieję, że jednak nie zostaną z tą walką sami.

Kiedy tata o niej mówi, od razu się uśmiecha. - To po prostu jest moja pierwsza miłość, jak to mówią, córeczka to jest chyba miłość każdego tatusia - mówi Łukasz Prusak, ojciec Oliwii, dla której jest i tatą, i mamą. Są sami. Oliwia, on i rak.

- W czasie kiedy Oliwka była diagnozowana, że jest chora na tak poważną chorobę, matka sobie poszła. Zostawiła nas w tej sytuacji. Świat mi się zawalił na głowę - opowiada.

Na placu boju zostali we dwójkę. Razem walczą z jednym z najbardziej złośliwych nowotworów dziecięcych - neuroblastomą. Za sobą mają przerzuty do kości, dwadzieścia cyklów chemii i trzy operacje. Obok siebie - wspierającą ciocię.

Jest szansa

- Pod salą operacyjną patrzyliśmy się z bratem na siebie, trzymaliśmy się za ręce: żeby tylko było dobrze kiedy lekarz przyjdzie i powie: możecie wejść do Oliwki, już ona jest wasza - wspomina Marlena Prusak, ciocia Oliwii.

- Człowiek by oddał swoje życie, by oddał wszystko, co tylko by mógł, żeby tylko dziecko uratować - mówi ojciec Oliwii.

Ratunkiem dla Oliwki może być innowacyjna terapia przeciwciałami. - To jest ważna rzecz, ogromna szansa dla Oliwki, że choroba nie wróci - dodaje ciocia Oliwii.

Immunoterapię stosuje się, gdy choroba jest w odwrocie. Wtedy przeciwciała pomagają organizmowi zniszczyć komórki nowotworowe. - Przez mobilizację własnego układu immunologicznego - tłumaczy prof. Walentyna Balwierz z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu.

Czas ucieka

Lekarze złożyli wniosek o dofinansowanie do Narodowego Funduszu Zdrowia, ale nie ma czasu na czekanie na decyzję. - W obecnej sytuacji jest to rzeczywiście jedyna droga zwiększająca szansę na wyleczenie - mówi prof. Walentyna Balwierz.

Szansa kosztuje blisko dwa miliony złotych. Dla taty Oliwki, mechanika, który - by zająć się córką - zrezygnował z pracy na złomowisku i żyje z zasiłku - to kwota niewyobrażalna. - Nigdy w życiu nawet nie myślałem, że taka kwota istnieje - mówi tata Oliwki.

Mają połowę. Brakuje - drugie tyle. Na taką samą terapię całą kwotę udało się już zebrać rodzicom Amelki.

- Nie było nic, żadnych objawów po niej widać, tylko taki ucisk w brzuszku - mówi matka Amelii Patrycja Stawska i dodaje, że z "robakiem" poradzą sobie "raz na zawsze".

Ojciec Oliwii też ma nadzieję, "żeby już raz na zawsze wypędzić to, co niedobre z Oliwki", żeby mogli być już we dwoje. Bez raka. - Żeby jeździć na rowerze, grać w piłkę i skakać na trampolinie - precyzuje Oliwia Prusak.

Zbiórkę pieniędzy dla Oliwki Prusak prowadzi portal Siepomaga.pl

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Nowy symbol pojawi się na obiektach, których pod żadnym pozorem i pod groźbą kary nie wolno fotografować. To nie są tylko obiekty wojskowe i nikt nie wie, ile ich jest.

Rząd wprowadza zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej. Nie wiadomo do końca, które obiekty obejmie

Rząd wprowadza zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej. Nie wiadomo do końca, które obiekty obejmie

Źródło:
Fakty TVN

Nie chcą wracać do swoich domów, nie chcą ich odbudowywać, bo wiedzą, że kolejna powódź, zniszczenia i trauma to tylko kwestia czasu. Mówimy między innymi o mieszkańcach Lądka-Zdroju. Rząd ma dla nich propozycję - wykupi nadające się wyłącznie do rozbiórki domy za cenę wyższą od rynkowej.

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Źródło:
Fakty TVN

Ponad milion trzysta tysięcy - tyle wizyt u lekarzy nie odbyło się w minionym roku, bo pacjenci na nie nie przyszli. To problem przede wszystkim dla innych pacjentów, którzy czekają w długich kolejkach. Właśnie dlatego lekarze i Rzecznik Praw Pacjenta apelują o zgłaszanie, że na wizycie się nie pojawimy. Takie nieodwołane wizyty to także straty dla placówek medycznych. Testowane są różne sposoby przypominania pacjentom o zbliżających się wizytach.

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez pompy i bez rozgłosu, i nie ma tu zaskoczenia. Na początku maja stery w niemieckim rządzie przejmie Friedrich Merz. Stosunki polsko-niemieckie nie są najlepsze, chociaż w Polsce zmieniła się władza. Kwestią sporną są kontrole graniczne.

Olaf Scholz żegna się z urzędem kanclerskim i żegna się z Warszawą. Jakie są dzisiaj nasze stosunki z Niemcami?

Olaf Scholz żegna się z urzędem kanclerskim i żegna się z Warszawą. Jakie są dzisiaj nasze stosunki z Niemcami?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli przedstawiciel części obozu rządzącego idzie do prezydenta, namawiając go do tego, aby zawetował ustawę rządową, to jest to trochę nie fair - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL). Według senatora Koalicji Obywatelskiej Krzysztofa Kwiatkowskiego Senat zagłosuje za obniżeniem składki zdrowotnej.

"Niektórzy zbliżają się już do granicy politycznego niezrozumienia"

"Niektórzy zbliżają się już do granicy politycznego niezrozumienia"

Źródło:
TVN24

- To, co tam powinno się przede wszystkim znaleźć, to wszystkie te systemowe rozwiązania, o które my walczymy. Bo możemy tę górę, która narosła w tej chwili, posprzątać - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, pytana o pakiet deregulacji. Dodała, że prawo nie powinno być uchwalane "z soboty na niedzielę".

"Możemy tę górę posprzątać"

"Możemy tę górę posprzątać"

Źródło:
TVN24

Równocześnie w kilku miastach, gdzie są zakłady karne, zostały podpalone prywatne samochody pracowników więzień. Minister sprawiedliwości Francji twierdzi, że to odwet za skuteczną walkę z przestępczością. Sprawcy zostawiają po sobie napis "DDPF" - oznacza prawa więźniów.

Nieznani sprawcy podpalają auta strażników więziennych we Francji. To zorganizowana akcja

Nieznani sprawcy podpalają auta strażników więziennych we Francji. To zorganizowana akcja

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Cła uziemiają boeingi - te, które zamówiły Chiny. 10 gotowych już maszyn czeka tylko na odbiór. Jednak gigantyczne cło, 125-procentowe, którym Pekin odpowiedział na wojnę celną Donalda Trumpa, czyni transakcję nieopłacalną. To cios dla amerykańskiego producenta, bo rynek chiński jest tym, który ma rozwijać się najbardziej dynamicznie na świecie w ciągu następnej dekady.

Jak Chiny walczą z amerykańskimi cłami?

Jak Chiny walczą z amerykańskimi cłami?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS