"Solidarność naszą bronią, PiS z Platformą niech się gonią". Czarna Środa w wielu miastach w Polsce

17.01.2018 | "Solidarność naszą bronią, PiS z Platformą niech się gonią". Czarna Środa w wielu miastach w Polsce
17.01.2018 | "Solidarność naszą bronią, PiS z Platformą niech się gonią". Czarna Środa w wielu miastach w Polsce
Maciej Knapik | Fakty TVN
17.01.2018 | "Solidarność naszą bronią, PiS z Platformą niech się gonią". Czarna Środa w wielu miastach w PolsceMaciej Knapik | Fakty TVN

W środę środowiska kobiece drugi raz wyszły na ulice w ramach Czarnego Protestu, po tym jak Sejm odrzucił projekt łagodzący przepisy aborcyjne. Protestujące już wiedzą, że Sejm idzie w stronę zaostrzenia ustawy. Według policji w Warszawie wyszło na półtora tysiąca osób.

Nie przed Sejmem, ale przed siedzibami Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i Prawa i Sprawiedliwości. Kobiety po raz drugi wyszły na ulicę w ramach Czarnego Protestu. Manifestowały przeciwko rządzącym i opozycji. To efekt tego, że w Sejmie nie ma jednoznacznie lewicowej partii. To protest przeciwko zaostrzaniu prawa aborcyjnego. - Tu nie chodzi tak bardzo o kwestie moralne, tylko o zwykły handel polityczny - uważa Klementyna Suchanow z Warszawskiego Strajku Kobiet.

W Warszawie, jak poinformowała stołeczna policja, w kulminacyjnym momencie marszu wzięło udział 1500 osób. Protesty odbywały się też w kilkudziesięciu miejscowościach w całym kraju, między innymi w Krakowie, Szczecinie, Poznaniu i w Katowicach.

Lewica pozaparlamentarna pojawiła się na proteście i chce przejąć ten elektorat.

- Trzeba zatrzymać to barbarzyństwo. Prawica chce zmusić kobiety do rodzenia chorych, niezdolnych do samodzielnego życia dzieci - ocenia Adrian Zandberg z Partii Razem.

- Walczymy o prawa kobiet i myślę, że to buduje mocny fundament - mówi Dariusz Joński z Inicjatywy Polskiej.

.Nowoczesna chce naprawić błąd

Podzielona w sprawie aborcji .Nowoczesna w środę obradowała kilka godzin. Ostatecznie obiecała, że złoży w Sejmie projekty liberalizujące przepisy aborcyjne. - Uznaliśmy, że nieprzesłanie do dalszych prac w komisji projektu "Ratujmy kobiety" trzeba naprawić - przyznaje Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej.

W zeszłym tygodniu Sejm, głosami także zdemobilizowanej i podzielonej opozycji, odrzucił obywatelski projekt liberalizujący przepisy aborcyjne. Zdaniem Krystyny Kacpury z Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, chodziło w nim o "prawo, które obowiązuje w większości krajów Unii Europejskiej".

Sejm przyjął za to do dalszych prac projekt który, usuwający jedną z przesłanek aborcji, czyli ciężkie uszkodzenie płodu.

- Będziemy na sali sejmowej bronić tego kompromisu, który jest teraz - oświadcza Marcin Kierwiński z PO.

Trybunał może zdecydować

Ale zmiany mogą dokonać się w z Trybunale Konstytucyjnym. Na wniosek posłów PiS i Kukiz'15 TK sprawdzi, czy aborcja ze względu na uszkodzenie płodu jest zgodna z konstytucją. Jeśli uzna, że nie, prawo się zaostrzy. Opozycja mówi, że tu liczy się tylko nacisk społeczny.

- Jeśli nie będzie przyzwolenia, to PiS się może wycofa, bo zdajemy sobie sprawę, że Trybunał jest narzędziem tej partii - mówi Katarzyna Lubnauer, przewodnicząca .Nowoczesnej. I to się udało w 2016 roku.

A to już najbardziej radykalny antyaborcyjny głos. - Powinni być karani lekarz, położna, a nawet taksówkarz, który dowozi matkę na procedurę zabicia dziecka - mówił w programie "Rzecz o Polityce" w internetowym serwisie "Rzeczpospolitej" prof. Bogdan Chazan, ginekolog, przewodniczący Krajowego Zespołu Promocji Naturalnego Planowania Rodziny Ministerstwa Zdrowia.

Obok Czarnego Protestu pojawili się na kontrmanifestacjach przeciwnicy aborcji. - Życie zaczyna się od poczęcia i dlatego tu jesteśmy - mówi jedna z uczestniczek.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN