Idzie nowe. Zuzana Czaputova wygrywa pierwszą turę wyborów na Słowacji


Na Słowacji idzie nowe. Konserwatywny krajobraz chce przeorać liberalna prawniczka. Zuzana Czaputova w cuglach wygrała pierwszą turę wyborów i według sondaży - bez problemu sięgnie po prezydenturę. W dużej polityce dopiero debiutuje, ale ma szansę całkowicie ją zmienić.

To dopiero jej pierwsze kroki w polityce. Jeszcze niedawno mało kto ją znał, ale teraz Słowacy są nią zachwyceni. Wkrótce Zuzana Czaputova może być ich nową prezydent.

- Wyniki wyborów potwierdzają, że przyszedł czas na zmiany. Słowacy są w stanie wyobrazić sobie kandydata, który nie jest od lat zaangażowany politycznie, takiego który prezentuje nowy punkt widzenia na dzisiejszą rzeczywistość - uważa Zuzana Czaputova, kandydatka na prezydenta Słowacji z ramienia partii Postępowa Słowacja.

Czaputova zmiażdżyła swoich kontrkandydatów i po pierwszej turze wyborów prezydenckich zebrała 40,5 procent głosów - o połowę więcej od głównego konkurenta, Marosza Szefczovicza (SMER). W kraju zżeranym przez kolejne afery korupcyjne prawniczka stała się prawdziwym fenomenem. Wypadła rewelacyjnie podczas prezydenckich debat. Jej spokój i racjonalny sposób myślenia zachwyciły Słowaków. Głosowanie na nią stało się modne.

- W końcu będziemy mieli kobietę na stanowisku prezydenta. W końcu będzie to lubiany prezydent, który troszczy się o rodziny i o to, by ludzie mieli pracę - uważa Iveta Gadziova ze Słowacji.

Czaputova od lat walczyła o środowisko naturalne. Nazywano ją "słowacką Erin Brockovich". W konserwatywnej Słowacji nie waha się prezentować liberalnych poglądów. Głośno wspiera środowiska LGBT i nie obawia się uchodźców, ale to zapowiedź walki z korupcją i obecnym politycznym układem stała się jej najsilniejsza kartą przetargową.

"Ten cały polityczny syf musi zostać rozwiązany"

- Kluczową kwestią w tych wyborach jest powrót sprawiedliwości na Słowacji. Musimy na nie spoglądać w kontekście tego, co wydarzyło się w ubiegłym roku. Tych wielkich protestów, które były reakcją na potworne morderstwo Jana Kuciaka i jego narzeczonej - uważa Grigorij Meseżnikov z Instytutu Spraw Publicznych Słowacji.

Morderstwo dziennikarza wstrząsnęło Słowakami. Ten temat wciąż budzi tam wielkie emocje.

- To potworny ból, ten cały polityczny syf musi zostać rozwiązany - mówi Helena Homolova, mieszkanka Słowacji.

Po roku śledztwa udało się ustalić, że za zleceniem morderstwa dziennikarza i jego narzeczonej stał prawdopodobnie Marian Koczner. To wpływowy słowacki biznesmen. Blisko powiązany z przedstawicielami partii byłego premiera Roberta Fico.

- Świadomość tego, że ta ośmiornica cały czas żyje i ona nadal próbuje się wyśliznąć i ten kraj nadal omotać, jest tam bardzo silna. Część ludzi się tego bardzo boi - uważa Tomasz Maćkowiak, były korespondent w Bratysławie.

Druga tura wyborów prezydenckich na Słowacji odbędzie się 30 marca.

Autor: Monika Krajewska / Źródło: Fakty TVN

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS