"Cwana i wyrachowana", czy "walcząca o swoje"?

Aktualizacja:
24.09 | Zdesperowana, załamana i zapłakana - pani Teresa Milczarek prosiła o pomoc premiera. Donald Tusk dał urzędnikom tydzień na przedstawienie rozwiązań, które zmienią jej życie. Ale opieka społeczna już jej pomaga - jej rodzina dostaje zasiłek a mąż pracuje. Dlatego najbliżsi sąsiedzi mówią o niej "cwana i wyrachowana". Ona jednak odpowiada im: "Wiem o co walczę". (Fakty TVN)
"Cwana i wyrachowana" czy "walcząca o swoje"?Fakty TVN

Zdesperowana, załamana i zapłakana - pani Teresa Milczarek z Kutna prosiła o pomoc premiera. Donald Tusk dał urzędnikom tydzień na przedstawienie rozwiązań, które zmienią jej życie. Ale opieka społeczna już jej pomaga - jej rodzina dostaje zasiłek, a mąż pracuje. Dlatego najbliżsi sąsiedzi mówią o niej "cwana i wyrachowana". Ona jednak odpowiada im: "Wiem o co walczę".

Chodzi przede wszystkim o pracę. Tylko o pracę. Ja nie proszę ludzi żeby mi ktoś pomagał, bo jestem jeszcze na tyle zdrowa i silna, że mogę pracować, żeby polepszyć byt tej rodziny Teresa Milczarek

"To wegetacja"

- To nie jest skromne życie, raczej bym tak określił, że jest to wegetacja - mówi Zbigniew Milczarek, mąż pani Teresy.

By wyrwać rodzinę z wegetacji pani Teresa - opowiedziała o sobie publicznie. Czekała na przyjazd premiera do Kutna i poszła na spotkanie z nim przygotowana. Zdjęcia zdesperowanej kobiety i gest premiera, który ociera łzę pani Teresie obiegły Polskę. I o to jej właśnie chodziło. By zwrócić uwagę na to w jakich warunkach żyje ona, ale i inni ludzie. - Są ludzie w gorszych sytuacjach ode mnie. Na pewno - mówi Teresa Milczarek.

"To jest problem"

Wystarczy zajrzeć do mieszkań obok Milczarków. Krzysztof Sobczak - od 14 lat bezrobotny, od dwóch lat trzeźwy alkoholik - też chciałby opowiedzieć premierowi o tym jak sobie nie radzi. - Tu nawet jeżeli ludzie piją alkohol to z problemów. Bo nie mogą, nie umieją sobie poradzić z tymi problemami. Do jakiego urzędu nie pójdą to są odsyłani z kwitkiem - twierdzi Sobczak, mieszkaniec Kutna.

W kutnowskiej opiece społecznej teczek ludzi z problemami - nie przelicza się na sztuki. Tu liczy się na szafy.

Teczek ludzi, którzy żyją w skrajnym ubóstwie jest blisko tysiąc. Im dłużej tak żyją - tym trudniej wyjść im z uzależnienia od pomocy innych.

Bardzo dużo ludzi potrzebuje pomocy. Musimy jednak te pieniądze skierować do tych, którzy są w sytuacji beznadziejnej, bo takich przecież ludzi nie brakuje. I to będzie pierwsze zadanie dla nowego rządu Donald Tusk

Pierwsze zadanie dla nowego rządu

Premier dał urzędnikom tydzień na przedstawienie rozwiązań, które zmienią życie Teresy Milczarek. I zapewnił, że pamięta o innych. - Bardzo dużo ludzi potrzebuje pomocy. Musimy jednak te pieniądze skierować do tych, którzy są w sytuacji beznadziejnej, bo takich przecież ludzi nie brakuje. I to będzie pierwsze zadanie dla nowego rządu - zapewnia Donald Tusk.

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Sto operacji ortopedycznych w ciągu pięciu lat - z perspektywy przeciętnego szpitala w Polsce to żaden wyczyn, ale w Rwandzie i w Zambii to aż sto zabiegów, ratujących kończyny i przywracających sprawność. Dla miejscowych pacjentów to często jedyna szansa na pomoc. Stoją za tym lekarze z Polski.

Lekarze z Polski dali nadzieje setkom pacjentów w Afryce. "Próbujemy wyrównać rachunek niesprawiedliwości na tym świecie"

Lekarze z Polski dali nadzieje setkom pacjentów w Afryce. "Próbujemy wyrównać rachunek niesprawiedliwości na tym świecie"

Źródło:
Fakty TVN

Pary jednopłciowe mają nadzieje na zmianę, bo jest w tym kierunku ważny krok. Mimo, że wciąż nie ma politycznej zgody na równość małżeńską, to minister sprawiedliwości daje zielone światło dla uznawania w Polsce zagranicznych aktów małżeństwa osób tej samem płci.

Minister sprawiedliwości chce, by nasz kraj uznawał małżeństwa jednopłciowe zawarte za granicą

Minister sprawiedliwości chce, by nasz kraj uznawał małżeństwa jednopłciowe zawarte za granicą

Źródło:
Fakty TVN

Dla wielu pacjentów onkologicznych system ochrony zdrowia jest najgorszym wrogiem. Szukając ratunku, błądzą, a kiedy na barki spada diagnoza, to na walkę z kolejnym przeciwnikiem brakuje już sił. Dlatego dzięki Onkofundacji Alivia powstała specjalna platforma dla chorych na raka, a Narodowy Instytut Onkologii przygotował specjalny film.

Osoby, u których zdiagnozowano raka, często nie wiedzą, co mają robić dalej. Powstał specjalny serwis

Osoby, u których zdiagnozowano raka, często nie wiedzą, co mają robić dalej. Powstał specjalny serwis

Źródło:
Fakty TVN

Około setka uczennic i uczniów w sobotę przyszła do jednej z białostockich szkół, by porozmawiać z ministrą edukacji Barbarą Nowacką. Wśród tematów jakość kształcenia w Polsce, bezpieczeństwo i samopoczucie uczennic i uczniów. Pomysł uczniowskiego okrągłego stołu padł podczas spotkania z premierem Donaldem Tuskiem ze strony jednego ucznia.

MEN chce dialogu z uczniami. W Białymstoku odbyło się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu

MEN chce dialogu z uczniami. W Białymstoku odbyło się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

10 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Uchodźcy. Liczba uchodźców rośnie: rok temu szacowano ją na 110 milionów osób, w tym roku szacuje się ją nawet na 120 milionów. Głównymi przyczynami są kryzys w Strefie Gazy oraz kolejne ucieczki w związku z przesuwającym się frontem w Ukrainie. Według prognoz Banku Światowego, do 2050 roku liczba uchodźców może wzrosnąć do 216 milionów osób. 

Na całym świecie jest nawet 120 milionów uchodźców. "Sytuacja Polski jest specyficzna"

Na całym świecie jest nawet 120 milionów uchodźców. "Sytuacja Polski jest specyficzna"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Radosław Sikorski przekazał w "Faktach po Faktach", że nie zostanie w najbliższych tygodniach unijnym komisarzem i pozostanie ministrem spraw zagranicznych. Pytany, czy chciałby kandydować w przyszłych wyborach prezydenckich w Polsce, odpowiedział, że "gdyby Kaczyński znowu kandydował, to chętnie by się z nim zmierzył". W "Faktach po Faktach" mówił także o kwestii ambasadorów i jego kontaktów z prezydentem.

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Źródło:
TVN24

Jesteśmy przygnieceni bieżącymi sprawami, tego jest mnóstwo. Pani minister Nowacka, wchodząc do tego resortu, zastała z jednej strony puste szuflady, ale z drugiej strony ogrom wyzwań - mówił w "Faktach po Faktach" prezes ZNP Sławomir Broniarz. Powiedział też, że przed edukacją stoją nowe wyzwania w związku z rozwojem sztucznej inteligencji. - Musimy się zastanowić, jacy nauczyciele będą nam potrzebni za pięć, dziesięć, piętnaście lat - powiedział.

"Pani minister zastała puste szuflady i ogrom wyzwań"

"Pani minister zastała puste szuflady i ogrom wyzwań"

Źródło:
TVN24

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie spowodowało, że napływ nielegalnych imigrantów na Wyspy ustał. Partia Konserwatywna wciąż forsuje nieudany plan odsyłania imigrantów do Rwandy, a Partia Pracy, która prowadzi w sondażach, chce przede wszystkim walczyć z przemytnikami ludzi. Nigel Farage, "ojciec chrzestny brexitu", proponuje, żeby przestać uznawać Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Wybory w Wielkiej Brytanii i kryzys migracyjny. Torysi stawiają na Rwandę, laburzyści na nowe dowództwo

Wybory w Wielkiej Brytanii i kryzys migracyjny. Torysi stawiają na Rwandę, laburzyści na nowe dowództwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Upały stwarzają w tej chwili śmiertelne zagrożenie na czterech kontynentach. W ostatni dzień wiosny były miejsca, gdzie było goręcej niż w połowie lata. To niepokojący prognostyk, szczególnie po tym, jak ubiegłe lato zostało okrzyknięte najgorętszym w historii pomiarów. W Arabii Saudyjskiej temperatury przekroczyły w tym tygodniu 51 stopni Celsjusza w cieniu. Zmarło kilkuset pielgrzymów. W Indiach monsun, który powinien nieść wytchnienie od miesiąca, wciąż nie nadchodzi, a w Stanach Zjednoczonych ostrzeżenia o upale dostają nawet mieszkańcy regionów, gdzie temperatury zazwyczaj są umiarkowane.

Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS