Już co piąta osoba w ośrodkach leczenia uzależnień to kobieta

27.11.2021 | Już co piąta osoba w ośrodkach leczenia uzależnień to kobieta
27.11.2021 | Już co piąta osoba w ośrodkach leczenia uzależnień to kobieta
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
27.11.2021 | Już co piąta osoba w ośrodkach leczenia uzależnień to kobietaMarzanna Zielińska | Fakty TVN

Upijają się szybciej, łatwiej uzależniają i bardziej zatruwają. Kobiety i mężczyźni są równi, ale w kwestii picia alkoholu kompletnie różni. Alarmuje o tym kampania "Spełnione Toasty".

Statystki są bezlitosne - alkoholu nadużywa, lub już jest uzależnionych, aż 1,5 miliona Polek. Damskie zdrowie alkohol niszczy szybciej niż męskie. - Kobieta o takiej samej masie ciała i takim samym wzroście, przy tej samej ilości wypitego alkoholu, przyswaja o 40 procent więcej go, czyli truje się czterdzieści procent bardziej - wyjaśnia Paulina Stochniałek, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, Kampania Społeczna "Spełnione Toasty".

W ośrodkach leczenia uzależnień już co piąta osoba to kobieta. Oddziały toksykologiczne też zaczynają się feminizować. - Przyjąłem młodą 36-letnią kobietę, która miała 4,4 promila alkoholu we krwi. Przyszła na własnych nogach, nie była upojona, rozmawiała w miarę logicznie. Świadczy to po prostu o tym, że jest bardzo głęboko uzależniona - opowiada Eryk Matuszkiewicz, toksykolog ze Szpitala Miejskiego imienia F. Raszei w Poznaniu.

Pandemia z jednej strony problem alkoholizmu w Polsce pogłębiła, ale z drugiej strony otworzyła osoby, które zapijają problemy, na teleporady.

- Kobietom nieco trudniej zdecydować się na podjęcie leczenia w placówkach leczenia uzależnień, czy nawet udać się na konsultacje, ponieważ towarzyszy temu większy wstyd - uważa Katarzyna Łukowska z Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

"Warto szukać pomocy"

Alkoholizm to choroba. Trzeba się tylko do niej przyznać. W pierwszej kolejności przed samym sobą. Pani Patrycja przepiła kawał życia. Straciła męża, troje dzieci trafiło do placówek opiekuńczych. - Ja nie upijałam się tak, jak różni alkoholicy, którzy mają ciągi przez dwa, trzy tygodnie, przecież to był tylko co trzeci, czwarty dzień, a jednak w pewnym momencie stało się to regularnością - opowiada pani Patrycja, alkoholiczka.

Wszystko się zmieniło, gdy czwarte dziecko było w drodze.

Regularnie musiała pić też matka chłopca, który, gdy przyszedł na świat, we krwi miał 1,2 promila alkoholu. Najprawdopodobniej będzie płacił za to przez całe życie. FASD, czyli spektrum płodowych zaburzeń alkoholowych, to ciężki bagaż na starcie w życie.

- Mamy zaburzenia dotyczące anatomii i mamy dysmorfie twarzy, mamy pewne zmiany anatomiczne związane z niedorozwojem pewnych organów, mózgu - wylicza profesor Jan Mazela, pediatra, neonatolog z Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego w Poznaniu.

Prędzej czy później niekontrolowane picie kończy się dramatycznie. - Nigdy nie warto tracić rodziny, ale zawsze warto szukać pomocy - apeluje dziennikarka TVN Dorota Wellman w Kampanii Społecznej "Spełnione Toasty"

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS