Najpierw obalono pomnik, teraz pomalowano cokół. Co dalej z monumentem ks. Jankowskiego?

22.02.2019 | Najpierw obalono pomnik, teraz pomalowano cokół. Co dalej z monumentem ks. Jankowskiego?
22.02.2019 | Najpierw obalono pomnik, teraz pomalowano cokół. Co dalej z monumentem ks. Jankowskiego?
Jan Błaszkowski | Fakty TVN
22.02.2019 | Najpierw obalono pomnik, teraz pomalowano cokół. Co dalej z monumentem ks. Jankowskiego?Jan Błaszkowski | Fakty TVN

Aby pomnik prałata Jankowskiego mógł wrócić na swoje stare miejsce, potrzeba jest zgoda władz miejskich. Tak uważa gdański ratusz, ale budowniczy pomnika są innego zdania. Prokuratura postawiła zarzuty tym, którzy w nocy ze środy na czwartek powalili pomnik na ziemię, a policja szuka tych, którzy w nocy z czwartku na piątek pomalowali pusty cokół farbą.

Spór o pomnik księdza Henryka Jankowskiego w Gdańsku zaostrza się. W piątek pod pustym cokołem wysmarowanym farbą zwolennicy i przeciwnicy posągu księdza Jankowskiego ścierali się na słowa. "Gestapowcy!", "Człowieku, tobie się lata mylą".

Dla obrońców pamięci kapelana "Solidarności" ta sprawa jest jak krucjata. - Niech się pani pomodli, niech pani Pan Bóg da rozum - mówił do jednej kobiety Andrzej Michałowski, członek Stowarzyszenia "Godność".

Za to przeciwnicy pomnika księdza Jankowskiego już wydali na niego wyrok. - Warto się zastanowić, po której stronie się stoi. Czy po stronie ofiar czy po stronie księdza, który był pedofilem? - mówiła na manifestacji aktywna społecznie gdańszczanka Anita Czarniecka.

Nie ma sprawiedliwości

Przeszłości kapelana "Solidarności" nie pomogą wyjaśnić władze kościelne. - Zostawiamy tę sprawę sądom, prawowitym sądom, a nie tylko pomówieniom, bądź przypisywaniu winy medialnej, bo to nie wyczerpuje i nie wyczerpie sprawy - mówił w Radiu Gdańsk abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.

Jednak żaden sąd nie może sądzić zmarłego, a ksiądz Jankowski nie żyje od 2010 roku. Komisji historycznej arcybiskup powołać nie chce.

- To nie jest problem Gdańska, to jest problem całej Polski, bo Jankowski jest naszym bohaterem narodowym. Teraz to jest podważane - ocenił Artur Sporniak z "Tygodnika Powszechnego".

Wandale poprawili po wandalach

Konflikt wybuchł po akcji obalenia pomnika, która została przeprowadzona w nocy ze środy na czwartek. Dokonało tego trzech mężczyzn. W piątek doprowadzeni zostali do prokuratury. Jeśli chodzi o wytłumaczenie swoich motywów, to oszczędzali słowa. - To nie ten czas, by o tym mówić - powiedział jeden z nich.

- Prokurator podjął decyzję o środkach wolnościowych. Dozorze policji oraz poręczeniu majątkowym w kwotach po dwadzieścia tysięcy złotych - poinformowała Grażyna Wawryniuk, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Za uszkodzenie i znieważenie pomnika mężczyznom grozi do 5 lat więzienia.

Nieznani są za to sprawcy innego czynu. W nocy z czwartku na piątek pomalowano pusty cokół pomnika. Akurat w pobliżu nie było patrolu policji, bo ta - jak twierdzi - sama z ochroną zapalnego miejsca sobie nie poradzi.

- Należy rozważyć możliwość założenia w tym miejscu doraźnego monitoringu oraz również to, żeby straż miejska objęła to miejsce swoimi doraźnymi kontrolami - stwierdziła asp. Karina Kamińska z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

Spór prawny o remont

Społeczny Komitet Budowy Pomnika ks. Henryka Jankowskiego, który postawił monument, zapowiedział, że po naprawie uszkodzonego posągu będzie chciał go w piątek na nowo postawić w starym miejscu.

Władze Gdańska ostrzegły właścicieli pisemnie, że taki remont trzeba oficjalnie zgłosić, przedstawić szkic i kilka innych dokumentów. Ratusz ma trzy tygodnie na decyzję. Tymczasem komitet remont zaczął już w czwartek.

- Te prace bez takiego zgłoszenia są na pewno złamaniem przepisów prawnych - oceniła Magdalena Skorupka-Kaczmarek, rzeczniczka prasowa Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

W piątek po południu naprawiony pomnik wrócił na plac, ale przedstawiciele komitetu - właśnie ze względu na kwestie prawne - postanowili odłożyć w czasie montaż.

- Postawimy go w tym miejscu lub w każdym innym - stwierdził Roman Kuzimski, działacz NSZZ "Solidarności".

Autor: Jan Błaszkowski / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS