Co dalej z KPO? PiS może zwrócić się do opozycji. "Liczymy na odpowiedzialność"

08.01.2023 | Co dalej z KPO? PiS może zwrócić się do opozycji. "Liczymy na odpowiedzialność"
08.01.2023 | Co dalej z KPO? PiS może zwrócić się do opozycji. "Liczymy na odpowiedzialność"
Michał Tracz | Fakty TVN
08.01.2023 | Co dalej z KPO? PiS może zwrócić się do opozycji. "Liczymy na odpowiedzialność"Michał Tracz | Fakty TVN

Za trzy dni Sejm zajmie się nową ustawą sądową, która zdaniem premiera otworzy nam drogę do unijnych miliardów na KPO. Powodem opóźnienia są kłótnie w obozie władzy. Za hamulec ciągną i prezydent Duda, i minister Ziobro. Według informacji "Faktów" władze PiS zdecydowały, żeby w przypadku dalszego oporu Solidarnej Polski rozpocząć negocjacje z opozycją.

Po długiej serii spotkań to pierwszy tak wyraźny sygnał i pierwsza taka deklaracja Brukseli dotycząca ustawy PiS-u o Sądzie Najwyższym. Ustawy, która - jak pisze unijny komisarz sprawiedliwości - "jest obiecującym krokiem naprzód w celu osiągnięcia zgodności z warunkami polskiego KPO".

Mimo, że PiS woli mówić o oporze Brukseli, a nie o oporze wewnątrz własnej koalicji, to tę deklarację traktuje jak mocne wsparcie dla ustawy forsowanej przez premiera. "Przedstawiciel Komisji Europejskiej potwierdza, że projekt ustawy o SN w kształcie przedłożonym Sejmowi jest krokiem do wypełnienia warunków płatności KPO" - poinformował minister do spraw UE Szymon Szynkowski vel Sęk.

W środę - po długiej przerwie - zbierze się Sejm, który ma zająć się ustawą. - Mam nadzieję, że w krótkim czasie ta ustawa zostanie przyjęta - powiedział w sobotę premier Morawiecki.

Pytanie: przez kogo zostanie przyjęta? Solidarna Polska cały czas jest przeciw. Nie pomogły spotkania premiera ze Zbigniewem Ziobrą i jego ludźmi. Solidarna Polska dalej publicznie obsztorcowuje Mateusza Morawieckiego przy każdej możliwej okazji i na razie nie zmienia zdania.

- To nie są ustawy, które były przygotowywane przez ministra Ziobro. Wobec tego my oczekujemy na to, jaka będzie propozycja, i odniesiemy się do niej - powiedział Michał Wójcik, minister w kancelarii premiera z Solidarnej Polski.

Rozmowy z opozycją?

- Do samego końca będziemy sprawdzać gdzie, w jakich środowiskach politycznych, w polskim parlamencie można znaleźć poparcie dla ustawy - zapewnił Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, poseł PiS.

Jak dowiedziały się "Fakty" TVN, w kierownictwie PiS zapadła już decyzja, by w przypadku dalszego oporu Solidarnej Polski rozpocząć negocjacje z opozycją. - Liczymy na odpowiedzialność wszystkich środowisk politycznych w Polsce. Myślę, że zwłaszcza na Lewicę i PSL, bo oni nigdy nie mieli wątpliwości, że te pieniądze powinny napływać do Polski - przyznał Jarosław Sellin.

Opozycja chce pracować nad ustawą, ale ma swoje poprawki. W ciemno niczego nie poprze. - Rozmawiamy na opozycji wspólnie i wspólnie będziemy taką decyzję podejmować, kiedy będzie finalny kształt tej ustawy - tłumaczy Katarzyna Kotula, posłanka Nowej Lewicy.

- Opozycja od dawna chce KPO i zawsze chce praworządności. Problem jest w rządzących - uważa Władysław Kosiniak-Kamysz, lider PSL.

Niemoc rządu

Ustawa przenosi sprawy dyscyplinarne sędziów do NSA i pozwala na test niezawisłości, czyli podważenie statusu tak zwanych neo-sędziów przez innych sędziów. Właśnie na to nie zgadza się prezydent.

- Dla prezydenta granicą akceptacji ustaw korygujących funkcjonowanie sądownictwa jest nienaruszalność powołań sędziowskich - oświadczył Andrzej Zybertowicz, doradca społeczny prezydenta Andrzeja Dudy.

Na KPO składają się bezzwrotne dotacje i nisko oprocentowane pożyczki, które już czekają. Warunkiem jest praworządność. - Niemoc rządu PiS-u jest niewyobrażalna, mamy paraliż państwa - podkreśla Izabela Leszczyna, posłanka PO.

- To jest jedna wielka kompromitacja, a płacimy za to my wszyscy, Polacy - ocenia Krzysztof Hetman, eurodeputowany PSL.

Do środy, czyli do posiedzenia Sejmu, PiS żadnego nowego spotkania z Solidarną Polską nie zaplanowało. Z opozycją też nie.

Autor: Michał Tracz / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Pani Marlena 24 godziny na dobę będzie pacjentem słyszącym. Tylko ona i operujący lekarze wiedzą, w którym miejscu pod skórą został wszczepiony implant. Lekarze ze Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach pod Warszawą przeprowadzili pionierską operację. Mają powody do dumy.

Pierwszy na świecie implant słuchowy wszczepiany pod skórę. Przełomowa operacja w Kajetanach

Pierwszy na świecie implant słuchowy wszczepiany pod skórę. Przełomowa operacja w Kajetanach

Źródło:
Fakty TVN

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa rozpatrzył 9 grudnia wniosek Prokuratury Krajowej o areszt wobec Marcina Romanowskiego. Obrońca polityka mecenas Bartosz Lewandowski poinformował, że sąd zastosował areszt wobec byłego wiceministra na okres trzech miesięcy. Zapowiedział odwołanie od tej decyzji sądu.

Sąd zdecydował o areszcie dla Romanowskiego

Sąd zdecydował o areszcie dla Romanowskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Te wydarzenia pokazują, że Federacja Rosyjska ma ograniczone możliwości oddziaływania na kilku teatrach jednocześnie - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, odnosząc się do sytuacji w Syrii. Dodał, że z punktu widzenia regionalnego bezpieczeństwa i interesów Polski widzi "wiele potencjalnych zagrożeń".

Siewiera: Warto zwrócić uwagę na dwie kwestie. W obu mam wrażenie, że optymizm jest zbyt daleko idący

Siewiera: Warto zwrócić uwagę na dwie kwestie. W obu mam wrażenie, że optymizm jest zbyt daleko idący

Źródło:
TVN24

Za tydzień pokażemy osobę, która będzie reprezentowała inną wizję niż ci, którzy są już dzisiaj na rynku politycznym - zapowiadał w "Faktach po Faktach" europoseł Krzysztof Śmiszek (Lewica). W następną niedzielę jego formacja ogłosi nazwisko kandydata na prezydenta. Posłanka Monika Wielichowska (KO) przekonywała zaś, że Rafał Trzaskowski - kandydat jej ugrupowania - jest "ponad podziałami".

Lewica chce "uzupełnić ofertę". Śmiszek: ogłosimy osobę, która reprezentuje inną wizję

Lewica chce "uzupełnić ofertę". Śmiszek: ogłosimy osobę, która reprezentuje inną wizję

Źródło:
TVN24

Wielka szansa na pozyskanie nowych rynków kontra mordowanie europejskiego rolnictwa - takie argumenty pojawiają się w związku z umową o wolnym handlu między Unią Europejską a krajami strefy wolnego handlu w Ameryce Południowej. Umowa została właśnie wynegocjowana przez Komisję Europejską i państwa tworzące znaną jako Mercosur. Negocjacje trwały ćwierć wieku. Ursula von der Leyen chciałaby ogłosić sukces na starcie swojej kolejnej kadencji na stanowisku szefowej Komisji Europejskiej, ale może to nie być łatwe - spora część krajów Unii takiej umowy nie chce. Obawiają się zalania rynku tańszymi produktami rolnymi.

Komisja Europejska wynegocjowała umowę z Mercosurem. Czy powstanie mniejszość blokująca w UE?

Komisja Europejska wynegocjowała umowę z Mercosurem. Czy powstanie mniejszość blokująca w UE?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nie pomogły ani "szczere" przeprosiny w orędziu do narodu, ani nieważne głosowanie nad jego impeachmentem. Prezydent Korei Południowej Jun Suk-Yeol opuści swój urząd - tak zdecydowała jego partia. Opozycja naciska, by stało się to jak najszybciej i by prezydent, który w zeszłym tygodniu zszokował świat nagle wprowadzając stan wojenny, odpowiedział za swoje czyny.

Yoon Suk-yeol zostanie zmuszony do ustąpienia ze stanowiska

Yoon Suk-yeol zostanie zmuszony do ustąpienia ze stanowiska

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS