Co dalej z KPO? PiS może zwrócić się do opozycji. "Liczymy na odpowiedzialność"

08.01.2023 | Co dalej z KPO? PiS może zwrócić się do opozycji. "Liczymy na odpowiedzialność"
08.01.2023 | Co dalej z KPO? PiS może zwrócić się do opozycji. "Liczymy na odpowiedzialność"
Michał Tracz | Fakty TVN
08.01.2023 | Co dalej z KPO? PiS może zwrócić się do opozycji. "Liczymy na odpowiedzialność"Michał Tracz | Fakty TVN

Za trzy dni Sejm zajmie się nową ustawą sądową, która zdaniem premiera otworzy nam drogę do unijnych miliardów na KPO. Powodem opóźnienia są kłótnie w obozie władzy. Za hamulec ciągną i prezydent Duda, i minister Ziobro. Według informacji "Faktów" władze PiS zdecydowały, żeby w przypadku dalszego oporu Solidarnej Polski rozpocząć negocjacje z opozycją.

Po długiej serii spotkań to pierwszy tak wyraźny sygnał i pierwsza taka deklaracja Brukseli dotycząca ustawy PiS-u o Sądzie Najwyższym. Ustawy, która - jak pisze unijny komisarz sprawiedliwości - "jest obiecującym krokiem naprzód w celu osiągnięcia zgodności z warunkami polskiego KPO".

Mimo, że PiS woli mówić o oporze Brukseli, a nie o oporze wewnątrz własnej koalicji, to tę deklarację traktuje jak mocne wsparcie dla ustawy forsowanej przez premiera. "Przedstawiciel Komisji Europejskiej potwierdza, że projekt ustawy o SN w kształcie przedłożonym Sejmowi jest krokiem do wypełnienia warunków płatności KPO" - poinformował minister do spraw UE Szymon Szynkowski vel Sęk.

W środę - po długiej przerwie - zbierze się Sejm, który ma zająć się ustawą. - Mam nadzieję, że w krótkim czasie ta ustawa zostanie przyjęta - powiedział w sobotę premier Morawiecki.

Pytanie: przez kogo zostanie przyjęta? Solidarna Polska cały czas jest przeciw. Nie pomogły spotkania premiera ze Zbigniewem Ziobrą i jego ludźmi. Solidarna Polska dalej publicznie obsztorcowuje Mateusza Morawieckiego przy każdej możliwej okazji i na razie nie zmienia zdania.

- To nie są ustawy, które były przygotowywane przez ministra Ziobro. Wobec tego my oczekujemy na to, jaka będzie propozycja, i odniesiemy się do niej - powiedział Michał Wójcik, minister w kancelarii premiera z Solidarnej Polski.

Rozmowy z opozycją?

- Do samego końca będziemy sprawdzać gdzie, w jakich środowiskach politycznych, w polskim parlamencie można znaleźć poparcie dla ustawy - zapewnił Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, poseł PiS.

Jak dowiedziały się "Fakty" TVN, w kierownictwie PiS zapadła już decyzja, by w przypadku dalszego oporu Solidarnej Polski rozpocząć negocjacje z opozycją. - Liczymy na odpowiedzialność wszystkich środowisk politycznych w Polsce. Myślę, że zwłaszcza na Lewicę i PSL, bo oni nigdy nie mieli wątpliwości, że te pieniądze powinny napływać do Polski - przyznał Jarosław Sellin.

Opozycja chce pracować nad ustawą, ale ma swoje poprawki. W ciemno niczego nie poprze. - Rozmawiamy na opozycji wspólnie i wspólnie będziemy taką decyzję podejmować, kiedy będzie finalny kształt tej ustawy - tłumaczy Katarzyna Kotula, posłanka Nowej Lewicy.

- Opozycja od dawna chce KPO i zawsze chce praworządności. Problem jest w rządzących - uważa Władysław Kosiniak-Kamysz, lider PSL.

Niemoc rządu

Ustawa przenosi sprawy dyscyplinarne sędziów do NSA i pozwala na test niezawisłości, czyli podważenie statusu tak zwanych neo-sędziów przez innych sędziów. Właśnie na to nie zgadza się prezydent.

- Dla prezydenta granicą akceptacji ustaw korygujących funkcjonowanie sądownictwa jest nienaruszalność powołań sędziowskich - oświadczył Andrzej Zybertowicz, doradca społeczny prezydenta Andrzeja Dudy.

Na KPO składają się bezzwrotne dotacje i nisko oprocentowane pożyczki, które już czekają. Warunkiem jest praworządność. - Niemoc rządu PiS-u jest niewyobrażalna, mamy paraliż państwa - podkreśla Izabela Leszczyna, posłanka PO.

- To jest jedna wielka kompromitacja, a płacimy za to my wszyscy, Polacy - ocenia Krzysztof Hetman, eurodeputowany PSL.

Do środy, czyli do posiedzenia Sejmu, PiS żadnego nowego spotkania z Solidarną Polską nie zaplanowało. Z opozycją też nie.

Autor: Michał Tracz / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS