W setkach wywiadów lekarze starają się przekonać do szczepień, które są szansą na uniknięcia cierpienia chorych i kolejnego lockdownu. Ale jest jeszcze jeden argument - statystyka. W większości szpitali wśród ciężko chorych na COVID-19 są wyłącznie niezaszczepieni.
W punktach szczepień jest pusto, zaś do szpitali sączy się powoli, na razie wąski, strumyk czwartej fali pandemii. W Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych w Gdańsku leży 20 pacjentów zakażonych koronawirusem, część z nich pod tlenem. - Według informacji, które uzyskałam od ordynator oddziału, to są osoby, które były niestety niezaszczepione - przekazuje Małgorzata Pisarewicz, rzecznik Szpitali Pomorskich.
Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie w tej chwili opiekuje się 17 zakażonymi. Jedna pacjentka na intensywnej terapii walczy o życie. - Jest to chora czterdziestoletnia, nie obciążona chorobowo do tej pory. Bardzo ciężki przebieg COVID u tej pani. Chora nie szczepiła się wcześniej na COVID-19 - przekazuje doktor Zenon Czajkowski z Oddziału Anestezjologii, Intensywnej Terapii i Zatruć Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie.
W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym przy ulicy Koszarowej we Wrocławiu w czwartek leżało ośmiu pacjentów. Teraz już tylko czterech, ale jedna pacjentka na intensywnej terapii walczy o życie.
- W tej chwili nam wychodzi, że 100 procent pacjentów z koronawirusem to są pacjenci, którzy się nie zaszczepili - wyjaśnia Urszula Małecka z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu.
W Szpitalu Żeromskiego w Krakowie w czwartek z COVID-19 leżało siedmiu pacjentów. Wcześniej jedenastu. - To są wszystko osoby niezaszczepione - alarmuje doktor Jerzy Friediger ze Szpitala Specjalistycznego imienia Stefana Żeromskiego w Krakowie, członek Naczelnej Rady Lekarskiej.
Głównie niezaszczepieni
W Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie jest 19 chorych na COVID-19. Ośmiu z nich znajduje się pod respiratorami. - Na Oddziale Intensywnej Terapii przebywają wyłącznie osoby, które są osobami niezaszczepionymi - podkreśla Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
W warszawskim Szpitalu Południowym pięciu pacjentów walczy o życie pod respiratorami. W sumie leży tam 28 zakażonych. Tylko jeden z nich wcześniej poddał się szczepieniom. Natomiast w drugim szpitalu przyjmujących chorych z COVID-19 w Warszawie leży w tej chwili piętnaście osób. Tylko jedna była szczepiona. - Wśród tych hospitalizowanych i niezaszczepionych, chorych dzisiaj mamy zdeklarowanych antyszczepionkowców, aktywistów ruchów anty-szczepionkowych, mamy osoby w różnym wieku, częściej w młodszym wieku - przekazuje doktor Grażyna Cholewińska-Szymańska, specjalistka chorób zakaźnych i ordynator w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie.
Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku to miejsce, gdzie leży zaledwie kilkoro pacjentów. - Przekrój pacjentów jest podobny troszeczkę jak wcześniej, ale są to chorzy niezaszczepieni ewidentnie - mówi profesor Wojciech Naumnik z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Według piątkowych danych w całym kraju zmarły trzy osoby, zakaziło się 258 - najwięcej od początku czerwca. To dopiero początek tego, co nas czeka w najbliższych miesiącach. Specjaliści spodziewają się kulminacji czwartej fali na przełomie października i listopada.
Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN
Źródło zdjęcia głównego: tvn24