Lekarze o sytuacji w szpitalach. "Na Oddziale Intensywnej Terapii przebywają wyłącznie osoby, które się nie zaszczepiły"

27.08.2021 | Lekarze o sytuacji w szpitalach. "Na Oddziale Intensywnej Terapii przebywają wyłącznie osoby, które się nie zaszczepiły"
27.08.2021 | Lekarze o sytuacji w szpitalach. "Na Oddziale Intensywnej Terapii przebywają wyłącznie osoby, które się nie zaszczepiły"
Marek Nowicki | Fakty TVN
27.08.2021 | Lekarze o sytuacji w szpitalach. "Na Oddziale Intensywnej Terapii przebywają wyłącznie osoby, które się nie zaszczepiły"Marek Nowicki | Fakty TVN

W setkach wywiadów lekarze starają się przekonać do szczepień, które są szansą na uniknięcia cierpienia chorych i kolejnego lockdownu. Ale jest jeszcze jeden argument - statystyka. W większości szpitali wśród ciężko chorych na COVID-19 są wyłącznie niezaszczepieni.

W punktach szczepień jest pusto, zaś do szpitali sączy się powoli, na razie wąski, strumyk czwartej fali pandemii. W Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych w Gdańsku leży 20 pacjentów zakażonych koronawirusem, część z nich pod tlenem. - Według informacji, które uzyskałam od ordynator oddziału, to są osoby, które były niestety niezaszczepione - przekazuje Małgorzata Pisarewicz, rzecznik Szpitali Pomorskich.

Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie w tej chwili opiekuje się 17 zakażonymi. Jedna pacjentka na intensywnej terapii walczy o życie. - Jest to chora czterdziestoletnia, nie obciążona chorobowo do tej pory. Bardzo ciężki przebieg COVID u tej pani. Chora nie szczepiła się wcześniej na COVID-19 - przekazuje doktor Zenon Czajkowski z Oddziału Anestezjologii, Intensywnej Terapii i Zatruć Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie.

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym przy ulicy Koszarowej we Wrocławiu w czwartek leżało ośmiu pacjentów. Teraz już tylko czterech, ale jedna pacjentka na intensywnej terapii walczy o życie.

- W tej chwili nam wychodzi, że 100 procent pacjentów z koronawirusem to są pacjenci, którzy się nie zaszczepili - wyjaśnia Urszula Małecka z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu.

W Szpitalu Żeromskiego w Krakowie w czwartek z COVID-19 leżało siedmiu pacjentów. Wcześniej jedenastu. - To są wszystko osoby niezaszczepione - alarmuje doktor Jerzy Friediger ze Szpitala Specjalistycznego imienia Stefana Żeromskiego w Krakowie, członek Naczelnej Rady Lekarskiej.

Głównie niezaszczepieni

W Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie jest 19 chorych na COVID-19. Ośmiu z nich znajduje się pod respiratorami. - Na Oddziale Intensywnej Terapii przebywają wyłącznie osoby, które są osobami niezaszczepionymi - podkreśla Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

W warszawskim Szpitalu Południowym pięciu pacjentów walczy o życie pod respiratorami. W sumie leży tam 28 zakażonych. Tylko jeden z nich wcześniej poddał się szczepieniom. Natomiast w drugim szpitalu przyjmujących chorych z COVID-19 w Warszawie leży w tej chwili piętnaście osób. Tylko jedna była szczepiona. - Wśród tych hospitalizowanych i niezaszczepionych, chorych dzisiaj mamy zdeklarowanych antyszczepionkowców, aktywistów ruchów anty-szczepionkowych, mamy osoby w różnym wieku, częściej w młodszym wieku - przekazuje doktor Grażyna Cholewińska-Szymańska, specjalistka chorób zakaźnych i ordynator w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku to miejsce, gdzie leży zaledwie kilkoro pacjentów. - Przekrój pacjentów jest podobny troszeczkę jak wcześniej, ale są to chorzy niezaszczepieni ewidentnie - mówi profesor Wojciech Naumnik z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Według piątkowych danych w całym kraju zmarły trzy osoby, zakaziło się 258 - najwięcej od początku czerwca. To dopiero początek tego, co nas czeka w najbliższych miesiącach. Specjaliści spodziewają się kulminacji czwartej fali na przełomie października i listopada.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Bullying to przemoc rówieśnicza, to wyzwiska i obrażanie, to szydzenie i niemiłe żarty, to wykluczanie z grupy. Jest najnowszy raport na ten temat, który pokazuje, jak często i jak konkretnie to dręczenie może wyglądać.

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

Źródło:
Fakty TVN

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. 41 dni do pierwszej tury. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przekazaliśmy na tereny powodziowe już teraz prawie cztery miliardy złotych. To jest gigantyczna kwota - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister do spraw odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński. Zapewnił, że "wszyscy, którzy złożyli wnioski, dostali wypłaty".

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

Źródło:
TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS