Agnieszka ma 10 lat i białaczkę, więc lekcje ma nie w klasie, tylko w domu. Grunt, żeby była pogoda, bo wystarczy śnieg albo deszcz, by nauczyciele utknęli w drodze do Agnieszki. Dla nich to czasami droga przez mękę.
10-letnia Agnieszka ze wsi Barchnowy w województwie pomorskim chciałaby normalnie chodzić do szkoły, ale niestety nie pozwala jej na to choroba - białaczka limfoblastyczna. - Nie mogę chodzić do szkoły, bo od razu złapałabym chorobę - tłumaczy dziewczynka.
Ten rodzaj białaczki charakteryzuje się skrajnie niskim bądź nawet zerowym poziomem odporności. Spotykanie się z innymi dziećmi jest dla Agnieszki bardzo niebezpieczne. Dlatego nauczyciele muszą przyjeżdżać do niej, co bywa problemem z powodu złego dojazdu.
- Agusia rok czasu w ogóle nie miała lekcji, bo była w szpitalu. Czuła się okropnie. Plastry z morfiną nie pomagały. Więc teraz musi nadrabiać to wszystko, a jeszcze nauczyciele nie przyjeżdżają, bo droga gminna jest nieprzejezdna - tłumaczy Sławomir Reszczyński, ojciec Agnieszki.
Droga notorycznie zabłocona
To, czy nauczycielowi uda się przejechać drogą, zależy od pogody. Jak pada deszcz albo topnieje śnieg, to błoto jest ogromne, jak widać na filmie nagranym przez ojca dziewczynki. - Było tak wiele razy: czekałam, czekałam, ale potem mama mówiła, że jednak (nauczyciele - przyp. red.) nie przyjadą - wspomina Agnieszka.
- Zimą jest katastrofa. Ja mieszkam tu za rogiem i boimy się jeździć po prostu. Droga jest jednokierunkowa, dwa samochody nie mogą się wyminąć - tłumaczy mieszkanka wsi Barchnowy Aleksandra Kos.
Właścicielem drogi jest gmina wiejska Starogard Gdański, do której ojciec dziewczynki, jak mówi, wiele razy zgłaszał problem. Prosił, by droga została utwardzona kamieniami. - Nie miałam nigdy takiego zgłoszenia, żeby nauczyciele nie mogli dojechać. Samochody rzeczywiście mogą grzęznąć w błocie, ale na pewno ta droga jest przejezdna - tłumaczy Maria Michel z urzędu gminy.
Gmina zapowiada, że planuje drogę skutecznie utwardzić i poszerzyć. Jednak nie wiadomo, kiedy to nastąpi, bo to także zależy od pogody.
Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN
Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN