Przełom w leczeniu raka. Pierwszy raz w Polsce zastosowano chemię w aerozolu

10.05.2017 | Przełom w leczeniu raka. Pierwszy raz w Polsce zastosowano chemię w aerozolu
10.05.2017 | Przełom w leczeniu raka. Pierwszy raz w Polsce zastosowano chemię w aerozolu
Marek Nowicki | Fakty TVN
10.05.2017 | Przełom w leczeniu raka. Pierwszy raz w Polsce zastosowano chemię w aerozoluMarek Nowicki | Fakty TVN

Chemioterapia w aerozolu to nowa metoda i realna szansa na leczenie lub polepszenie standardów życia chorych na najcięższe nowotwory, tymi które już dały przerzuty. Ta chemia jest lżejsza - więc nie wykańcza pacjenta.

PIPAC to akronim chemioterapii w aerozolu pod ciśnieniem, czyli nowej metoda leczenia raka żołądka i jelita grubego u pacjentów w ciężkim stanie - z przerzutami choroby i zmianami w jamie otrzewnowej. - Dzisiaj jest ten szczęśliwy dzień, że Bydgoszczy pada śnieg dla pacjenta, który mu pomoże w przedłużeniu życia - mówi prof. Wojciech Zegarski z Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy.

"Każda chwila ważna"

To szansa na przedłużenie życia może o wiele lat, a może tylko o kilka miesięcy. - Jest dla człowieka każda chwila ważna, czy dzień, czy dwa, czy rok, czy dwa lata, czy pięć - mówi pacjent poddany nowej metodzie leczenia Ryszard Orzeł.

Pan Ryszard Orzeł jest pierwszym w Polsce pacjentem poddanym takiemu leczeniu. Lekarze już wcześniej musieli mu wyciąć żołądek, dziś wprowadzili mu do brzucha narzędzia laparoskopowe i tam pod ciśnieniem rozpylili toksyczny chemioterapeutyk. Metoda została opracowana przez jednego z onkologów z niemieckiej Tybingi. - To jest terapia bezpieczna tak dla pacjentów jak i lekarzy - jej celem jest poprawa jakości życia u chorego w stanie paliatywnym - tłumaczy prof. Marc Reymond z uniwersyteckiego szpitala w Tybindze.

Pomaga osłabionym

Chemioterapeutyki to ciężkie leki antynowotworowe, mogą wyleczyć, ale osłabionych długą chorobą pacjentów mogą też zabić. Dlatego chorym w ciężkim stanie do tej pory dożylnie i dootrzewnowo ich nie podawano. Rozpylony lek jest słabszy - do zaakceptowania przez wycieńczony organizm... Ryszard Orzeł chwyta każdy dzień; już wie co zrobi po operacji. - Jeżeli będę w takiej kondycji, to chciałbym wyjechać za granicę, nie opalam się. Zwiedzam - mówi pan Ryszard.

Pani Grażyna, również chora na raka żołądka, też przeszła dziś ten zabieg. I też ma plany. - Chciałabym wyjechać za granicę. A była pani kiedyś za granicą? Nie. A dokąd? Do ciepłych krajów - mówi jeszcze przed operacją.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Jednym z powodów, dla których koalicja 15 października w ogóle powstała i ma większość w Sejmie, były głosy kobiet. Jednym z powodów, dla którego głosowały, była walka o prawo do aborcji. Sejm może przyjąć jedną z gotowych już ustaw albo zdecydować o referendum. Amnesty International przedstawiło 75 powodów przeciwko referendum.

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy organizować referendum ws. aborcji

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy organizować referendum ws. aborcji

Źródło:
Fakty TVN

Pałac Saski będzie odbudowany i to szybko - tak mówi minister kultury. Kiedyś to był jeden z najpiękniejszych pałaców Warszawy i od niemal dokładnie 100 lat jego częścią jest Grób Nieznanego Żołnierza. O jego powojennej odbudowie mówiono już dawno, ale realne staje się to dopiero teraz.

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Źródło:
Fakty TVN

Na antenie TVN24 opowiadaliśmy historię bezdomnego pana Jarosława. Mężczyzna próbował zmienić swoje życie. Po emisji materiału telefon Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej rozdzwonił się z propozycjami pomocy i pracy. Pan Jarosław nie chciał wyjeżdżać z Poraja. Co zatem u niego słychać?

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dyktator Alaksandr Łukaszenka zakomunikował, że chce pozostać u władzy. Na Białorusi właśnie się zakończyły pseudowybory do parlamentu i lokalnych władz. Reżim, oczywiście, zatriumfował. Nie było ani kandydatów opozycyjnych, ani niezależnych obserwatorów.

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozumiem, że pan Edgar chce się teraz wybielić. Dobrze, niech mówi. (...) Kodeks postępowania karnego przewiduje w takich sytuacjach złagodzenie kary - mówił w "Faktach po Faktach" Adam Szłapka, minister do spraw Unii Europejskiej, o zeznaniach Edgara Kobosa przed komisją śledczą do spraw afery wizowej.

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Źródło:
TVN24

Wszelkie podejrzenia i zarzuty w sprawie afery wizowej dotyczą kierownictwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych - mówił w "Faktach po Faktach" wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna. Były wiceszef MSZ w rządzie PiS Arkadiusz Mularczyk wyraził przekonanie, że całe ówczesne kierownictwo resortu z chwilą podjęcia informacji, że są jakieś nieprawidłowości, zawiadomiło właściwe organy ścigania.

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Źródło:
TVN24

W kilku amerykańskich stanach sędziowie nie mogą ogłosić rozwodu, jeśli kobieta jest w ciąży. Rozwód w tej sytuacji jest po prostu niemożliwy. Nawet jeśli w danym małżeństwie dochodzi do przemocy domowej. Tak jest między innymi w Missouri. Teraz pewna polityk chce to zmienić.

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent Zełenski udał się z wizytą do Arabii Saudyjskiej. Cel rozmów to między innymi kolejne pośrednictwo Saudów w wymianie jeńców i osób deportowanych. Kilka takich wymian udało się wcześniej. Na powrót swoich bliskich czekają wciąż między innymi rodziny obrońców Azowstalu. Żony żołnierzy systematycznie zbierają się w centrum Kijowa i apelują do władz o starania w celu sprowadzenia ich mężów do domów.

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niewykluczone, że o wyniku listopadowych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych zdecydują kobiety. Sąd Najwyższy stanu Alabama zdecydował, że zamrożone zarodki, wykorzystywane do zapłodnienia in vitro, są w świetle prawa dziećmi. Tamtejsze przychodnie natychmiast wstrzymały możliwość korzystania z tej procedury. Pacjenci przenoszą się do stanów, w których rządzą demokraci, licząc, że tam dotychczasowe prawo zostanie utrzymane. Republikanie w swoich stanach zmieniają prawo po decyzji Sądu Najwyższego, który dwa lata temu orzekł, że aborcja nie jest jednak konstytucyjnym prawem Amerykanek.

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS