Polki wciąż za rzadko badają piersi. "Wczesne wykrycie nowotworu bardzo często skutkuje pełnym wyleczeniem"

Źródło:
Fakty TVN
Chcą zachęcić Polki do systematycznego badania piersi. "Wczesne wykrycie nowotworu bardzo często skutkuje pełnym wyleczeniem"
Chcą zachęcić Polki do systematycznego badania piersi. "Wczesne wykrycie nowotworu bardzo często skutkuje pełnym wyleczeniem"
Adrianna Otręba/Fakty TVN
10 Otręba

Rak piersi jest u Polek najczęściej diagnozowanym nowotworem złośliwym. Do regularnego badania się namawiają w swojej kampanii pani Justyna i pani Joanna.

Mówią o sobie onkosiostry. Obie badały się regularnie i obie usłyszały, że mają raka piersi. - Chciało mi się śmiać po prostu. Pomyślałam sobie, że jeśli to jest rak, to jest do ogarnięcia - wspomina Justyna Uchrońska. - Regularność uratowała mi życie. Dzięki temu, że posłuchałam swojego głosu wewnętrznego, jestem tu, gdzie jestem - podkreśla Joanna Borkowska.

Dlatego dziś razem namawiają do badań i robią to w niecodzienny sposób, bo Justyna, Joanna i cztery inne kobiety stanęły przed obiektywem fotografki. Ich kampania ma przede wszystkim mobilizować kobiety, ale także pokazywać, że utrata włosów czy piersi nie oznacza utraty kobiecości.

- Ta kobiecość to to, co czujemy w środku. Ta taka nasza delikatność, ale jednocześnie siła, która się objawia w trakcie leczenia - podkreśla Uchrońska.

Choć kampania i różowy październik dobiegają końca, to alarmujące dane i wnioski są nadal aktualne. Rak piersi to najczęstszy nowotwór złośliwy u kobiet. Rocznie rozpoznaje się go u około 20 tysięcy z nich.

- Polska jest krajem o średniej zachorowalności, ale wysokiej umieralności na raka piersi. To wynika przede wszystkim z tego, że do nas trafiają pacjentki w zaawansowanych stadiach choroby nowotworowej - wskazuje dr Leszek Kozłowski, specjalista chirurgii onkologicznej w Białostockim Centrum Ontologii.

- U nas zjawiają się panie z zaawansowaną chorobą nowotworową i mówią o tym, że na nic nie chorowały, nigdy się badały, i tak przeżyły wiele lat - informuje dr Joanna Kufel-Grabowska, onkolożka kliniczna z Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jest "ostatnią nadzieją" dla wielu chorych na raka piersi. Lek trastuzumab derukstekan miał być refundowany
Jest "ostatnią nadzieją" dla wielu chorych na raka piersi. Lek trastuzumab derukstekan miał być refundowanyMarek Nowicki/Fakty TVN

"W Polsce profilaktyka leży"

Jak informuje Narodowy Fundusz Zdrowia, w 2022 roku tylko tylko co trzecia kobieta w wieku od 50 do 69 lat, objęta programem profilaktyki raka piersi, skorzystała z bezpłatnych badań.

- Niestety, ale w Polsce profilaktyka leży. Wczesne wykrycie nowotworu bardzo często skutkuje pełnym wyleczeniem, albo tym że kobieta może mieć stosowane mniej okaleczające formy terapii - zwraca uwagę prof. Marzena Dębska, specjalistka ginekologii, położnictwa i perinatologii z Przychodni Lekarskiej Dębski Clinic.

Dobrze, żeby kobiety miały także świadomość, że od 1 listopada więcej z nich będzie mogło skorzystać z bezpłatnej mammografii. Rozszerzony program profilaktyczny obejmie panie w wieku od 45 do 74 lat. - To również zalecenia specjalistów lekarzy, którzy mówili, że takie poszerzenie będzie racjonalne, to również głosy pacjentek - mówi Katarzyna Sójka, minister zdrowia.

To jednak nie oznacza, że młodsze kobiety mogą zapomnieć o badaniach. - Chorują coraz młodsze, to znaczy, że mimo że obniżyliśmy ten wiek, to nadal te kobiety, które mają 20 lat, powinny wykonywać to samobadanie - zaleca Karolina Sobieraj, prezeska Fundacji "Świadomi Życia". - Dzięki temu, że zbadamy się, przedłużymy sobie życie, bo życie jest piękne - mówi Borkowska.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN