Polki wciąż za rzadko badają piersi. "Wczesne wykrycie nowotworu bardzo często skutkuje pełnym wyleczeniem"

Źródło:
Fakty TVN
Chcą zachęcić Polki do systematycznego badania piersi. "Wczesne wykrycie nowotworu bardzo często skutkuje pełnym wyleczeniem"
Chcą zachęcić Polki do systematycznego badania piersi. "Wczesne wykrycie nowotworu bardzo często skutkuje pełnym wyleczeniem"
Adrianna Otręba/Fakty TVN
10 Otręba

Rak piersi jest u Polek najczęściej diagnozowanym nowotworem złośliwym. Do regularnego badania się namawiają w swojej kampanii pani Justyna i pani Joanna.

Mówią o sobie onkosiostry. Obie badały się regularnie i obie usłyszały, że mają raka piersi. - Chciało mi się śmiać po prostu. Pomyślałam sobie, że jeśli to jest rak, to jest do ogarnięcia - wspomina Justyna Uchrońska. - Regularność uratowała mi życie. Dzięki temu, że posłuchałam swojego głosu wewnętrznego, jestem tu, gdzie jestem - podkreśla Joanna Borkowska.

Dlatego dziś razem namawiają do badań i robią to w niecodzienny sposób, bo Justyna, Joanna i cztery inne kobiety stanęły przed obiektywem fotografki. Ich kampania ma przede wszystkim mobilizować kobiety, ale także pokazywać, że utrata włosów czy piersi nie oznacza utraty kobiecości.

- Ta kobiecość to to, co czujemy w środku. Ta taka nasza delikatność, ale jednocześnie siła, która się objawia w trakcie leczenia - podkreśla Uchrońska.

Choć kampania i różowy październik dobiegają końca, to alarmujące dane i wnioski są nadal aktualne. Rak piersi to najczęstszy nowotwór złośliwy u kobiet. Rocznie rozpoznaje się go u około 20 tysięcy z nich.

- Polska jest krajem o średniej zachorowalności, ale wysokiej umieralności na raka piersi. To wynika przede wszystkim z tego, że do nas trafiają pacjentki w zaawansowanych stadiach choroby nowotworowej - wskazuje dr Leszek Kozłowski, specjalista chirurgii onkologicznej w Białostockim Centrum Ontologii.

- U nas zjawiają się panie z zaawansowaną chorobą nowotworową i mówią o tym, że na nic nie chorowały, nigdy się badały, i tak przeżyły wiele lat - informuje dr Joanna Kufel-Grabowska, onkolożka kliniczna z Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jest "ostatnią nadzieją" dla wielu chorych na raka piersi. Lek trastuzumab derukstekan miał być refundowany
Jest "ostatnią nadzieją" dla wielu chorych na raka piersi. Lek trastuzumab derukstekan miał być refundowanyMarek Nowicki/Fakty TVN

"W Polsce profilaktyka leży"

Jak informuje Narodowy Fundusz Zdrowia, w 2022 roku tylko tylko co trzecia kobieta w wieku od 50 do 69 lat, objęta programem profilaktyki raka piersi, skorzystała z bezpłatnych badań.

- Niestety, ale w Polsce profilaktyka leży. Wczesne wykrycie nowotworu bardzo często skutkuje pełnym wyleczeniem, albo tym że kobieta może mieć stosowane mniej okaleczające formy terapii - zwraca uwagę prof. Marzena Dębska, specjalistka ginekologii, położnictwa i perinatologii z Przychodni Lekarskiej Dębski Clinic.

Dobrze, żeby kobiety miały także świadomość, że od 1 listopada więcej z nich będzie mogło skorzystać z bezpłatnej mammografii. Rozszerzony program profilaktyczny obejmie panie w wieku od 45 do 74 lat. - To również zalecenia specjalistów lekarzy, którzy mówili, że takie poszerzenie będzie racjonalne, to również głosy pacjentek - mówi Katarzyna Sójka, minister zdrowia.

To jednak nie oznacza, że młodsze kobiety mogą zapomnieć o badaniach. - Chorują coraz młodsze, to znaczy, że mimo że obniżyliśmy ten wiek, to nadal te kobiety, które mają 20 lat, powinny wykonywać to samobadanie - zaleca Karolina Sobieraj, prezeska Fundacji "Świadomi Życia". - Dzięki temu, że zbadamy się, przedłużymy sobie życie, bo życie jest piękne - mówi Borkowska.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Ostatnie dni kampanii wyborczej zdominowały sprzeczne wersje kandydata Karola Nawrockiego i jego sztabu w sprawie jego mieszkań. Kandydat PiS na prezydenta najpierw powiedział, że ma tylko jedno mieszkanie. Dziennikarze to sprawdzili - i tak wybuchła afera związana z mieszkaniem w Gdańsku, które Karol Nawrocki w niejasny sposób przejął od starszego, schorowanego mężczyzny. Teraz dziennikarze Interii dotarli do umowy, w której Karol Nawrocki zobowiązał się opiekować panem Jerzym. Wiadomo, że tego nie robił.

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Źródło:
Fakty TVN

Eksperymenty rodem z polskich szkół zostaną wykonane przez polskiego astronautę na orbicie, w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nauka sięga gwiazd - to wiemy od dawna - ale tym razem to pomysły polskich uczniów okazują się nieziemskie.

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Źródło:
Fakty TVN

Kosmos 482, czyli radziecka jeszcze sonda kosmiczna, która według wstępnych prognoz miała wejść w atmosferę nad terytorium Polski, ostatecznie ominęła nasz kraj. Rosjanie poinformowali, że jej części spadły do Oceanu Indyjskiego.

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ta zbrodnia była szokiem, a teraz szokujące jest wszystko, czego się dowiadujemy o zabójstwie na Uniwersytecie Warszawskim. Napastnik, 22-letni Mieszko, student wydziału prawa, został aresztowany przez sąd na trzy miesiące. Ma przejść badania stanu psychicznego. Pani Małgorzata, portierka, była przypadkową ofiarą.

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

Źródło:
Fakty TVN

Gdy zaczynało się konklawe, niewielu wymieniało kardynała Roberta Prevosta w gronie faworytów na papieża. Nawet teraz publicyści zajmujący się tematyką kościelną mówią wprost, że "przeciętny Amerykanin nigdy w życiu nie słyszał nazwiska Prevost". Jednocześnie media w Stanach Zjednoczonych przywołują słowa jego brata. Twierdzi on, że gdy Robert był kilkuletnim dzieckiem, jedna z sąsiadek powiedziała o nim, że zostanie on pierwszym amerykańskim papieżem. Brat zresztą czuł podobnie.

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS