Drogie przygotowania do świąt. "Za te same pieniądze można kupić dużo, dużo mniej"

20.12.2021 | Drogie przygotowania do świąt. "Za te same pieniądze można kupić dużo, dużo mniej"
20.12.2021 | Drogie przygotowania do świąt. "Za te same pieniądze można kupić dużo, dużo mniej"
Renata Kijowska | Fakty TVN
20.12.2021 | Drogie przygotowania do świąt. "Za te same pieniądze można kupić dużo, dużo mniej"Renata Kijowska | Fakty TVN

Przed Polakami wyjątkowo drogie święta Bożego Narodzenia. Według ekspertów średnio na święta wydamy o 200 złotych więcej niż rok temu. W tym okresie najbardziej odczuwalny jest wzrost cen żywności i paliwa.

Na święta Bożego Narodzenia do pani Joanny, jej męża, dwóch córek i kota Belli wpadnie jeszcze syn z narzeczoną, mama i siostra. Pani Joanna na świąteczne zakupy wyda zdecydowanie więcej niż rok temu, ale kobieta nie chce, by te święta były gorsze.

- Czy możemy oszczędzić na tym, co się robi? Oszczędność pozorna, bo możemy pojeździć po promocjach, ale jak jeździmy szukając promocji, to wydajemy więcej na paliwo - zauważa pani Joanna Maślak.

Eksperci firmy Deloittle policzyli, że Polacy w trakcie przygotowań do świąt odczują wzrost cen paliwa i żywności. Średnio na święta wydamy o 200 złotych więcej niż rok temu.

- Wydamy 200 złotych więcej niż w ubiegłym roku, ale produktów w tych zakupach, które zrobimy na święta, będzie co najmniej jeszcze jedna piąta mniej. Towar dowolny ma cenę wyższą od ubiegłorocznej o 20, 25 czy 30 procent, nie mówiąc o oleju, gdzie wzrost jest o 100 procent - wyjaśnia prof. Marian Noga, ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej.

Przed Polakami podwyżki gazu i prądu

Wzrost cen już odczuwają klienci. Nawet tam, gdzie wcześniej zakupy udawało im się robić nieco taniej. - Za te same pieniądze można kupić dużo, dużo mniej - mówi pan Andrzej.

- W życiu nie było takich cen jak w tej chwili. Bułki za złotówkę, ziemniaki są bardzo drogie. Przyjechałam dzisiaj na Manhattan. Sądziłam, że to będzie trochę taniej - dodaje pani Ewa Maculewicz.

Także sprzedawcy mówią o drożyźnie i uwagach klientów. - Cały czas sprawdzają nas, czy my dobrze policzyliśmy. Nieraz zdarza się, że trzy razy liczymy i trzy razy zmniejszamy te produkty - opowiada pan Mariusz Janicki, sprzedawca warzyw i owoców ze Szczecina.

Z prezentami też bez szaleństw wśród klientów. - Prezenty symboliczne. Nawet książki chętnie kupowane co roku, okazują się tak drogie - mówi pani Hanna.

W tle pojawiają się jeszcze inne finansowe zmartwienia: wyższe raty kredytów czy wysokie rachunki za prąd i gaz.

- Teraz płacę tysiąc złotych za miesiąc za ogrzewanie. 50 procent podwyżki za gaz, to już się pokaże na pewno - mówi pani Joanna.

Sporo tych trosk jak na świąteczny, beztroski czas.

- Kumulacja tych niekorzystnych zdarzeń sumuje się przed świętami. Rząd nie zdążył z pakietem antyinflacyjnym, ustawa dopiero co wyszła z Senatu - mówi dr Jakub Kwaśny, ekonomista z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Krakowska Szkoła Biznesu. - Szkoda, że te działania nie pojawiły się wcześniej - dodaje.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Ostatni raz widziano je w 1943 roku. To najsłynniejsze dzieło utracone na Śląsku w czasie II wojny światowej. Niemcy wywozili wtedy dzieła sztuki z okupowanych Katowic. Dobra wiadomość jest taka, że teraz będzie można je oglądać w Muzeum Śląskim. Obraz Józefa Brandta wrócił na swoje miejsce.

Obraz "Wyjazd na polowanie" Józefa Brandta był symbolem dzieł utraconych. Po 81 latach wrócił do muzeum

Obraz "Wyjazd na polowanie" Józefa Brandta był symbolem dzieł utraconych. Po 81 latach wrócił do muzeum

Źródło:
Fakty TVN

53-letniej kobiecie w Nowym Jorku przeszczepiono nerkę świni, wcześniej zmodyfikowaną genetycznie. Przeszczep przeprowadzono w listopadzie i na razie wszystko jest w porządku. 53-letnia kobieta nie miała innego wyjścia. Cieszy się, że żyje.

53-latce przeszczepiono nerkę świni. Nie było innego wyjścia

53-latce przeszczepiono nerkę świni. Nie było innego wyjścia

Źródło:
Fakty TVN

Odbudowa południowo-zachodniej Polski po powodzi postępuje. Jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia. Jednym z najważniejszych działań jest odbudowa zniszczonych mostów. W piątek w Krapkowicach w województwie opolskim odbyły się próby obciążeniowe kolejnego mostu postawionego przez żołnierzy. W najbliższym czasie powinien już służyć mieszkańcom.

Żołnierze stawiają kolejne mosty tymczasowe. Nowa przeprawa w Krapkowicach ma zostać wkrótce otwarta

Żołnierze stawiają kolejne mosty tymczasowe. Nowa przeprawa w Krapkowicach ma zostać wkrótce otwarta

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ubrań najlepiej nie wyrzucać, tylko je segregować. Od 1 stycznia 2025 roku będzie to obowiązek. Miasta będą musiały wdrożyć selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To może nas zmotywować, by niepotrzebnym rzeczom nadać drugie życie.

Kolejny rodzaj śmieci do segregacji. Wchodzą nowe przepisy

Kolejny rodzaj śmieci do segregacji. Wchodzą nowe przepisy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

- Dziś Budapeszt, jutro Moskwa. Wiadomo, gdzie dziś są Węgry na mapie politycznej Europy - powiedział w "Faktach po Faktach" minister spraw wewnętrznych i administracji, koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak, odnosząc się do udzielenia byłemu wiceministrowi sprawiedliwości w rządzie PiS Marcinowi Romanowskiemu ochrony międzynarodowej przez rząd Viktora Orbana. - Węgry mają tak fatalną reputację, jeśli chodzi o stan demokracji, o stan praworządności, że azyl na Węgrzech to jak azyl na Białorusi - ocenił.

Siemoniak o Romanowskim i ochronie międzynarodowej na Węgrzech. "Dziś Budapeszt, jutro Moskwa"

Siemoniak o Romanowskim i ochronie międzynarodowej na Węgrzech. "Dziś Budapeszt, jutro Moskwa"

Źródło:
TVN24

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kraje członkowskie mają obowiązek wykonania prawa europejskiego - komentuje sucho Komisja Europejska. Viktor Orban na łamaniu zasad zbudował swoją polityczną pozycję w Europie. Unijne fundusze wykorzystał do wsparcia lojalnych oligarchów, a ci odwdzięczyli mu się, przejmując nieprzychylne mu media. Obniżając ceny przed wyborami, zapewnił jego partii - Fideszowi - większość potrzebną, by zmienić konstytucję. Wtedy mógł już podporządkować sądownictwo władzy wykonawczej. Nie jest tajemnicą, że podobną ścieżką w Polsce kroczyło Prawo i Sprawiedliwość, a Marcin Romanowski na czele Funduszu Sprawiedliwości taki układ zależności właśnie finansował.

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS