"Dramatycznie wysokie" podwyżki utylizacji odpadów medycznych. Koszty dla szpitali idą w miliony

15.01.2020 | "Dramatycznie wysokie" podwyżki utylizacji odpadów medycznych Koszty dla szpitali idą w miliony
15.01.2020 | "Dramatycznie wysokie" podwyżki utylizacji odpadów medycznych Koszty dla szpitali idą w miliony
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
15.01.2020 | "Dramatycznie wysokie" podwyżki utylizacji odpadów medycznych Koszty dla szpitali idą w milionyKatarzyna Górniak | Fakty TVN

Opłaty za utylizację odpadów medycznych poszybowały w górę. Podwyżki liczone są w milionach złotych. Ta sytuacja wymaga bardzo pilnego podjęcia działań przez rządzących - podkreślają przedstawiciele szpitali.

Ponad tysiąc ton odpadów wyrzuca rocznie Warszawskie Uniwersyteckie Centrum Kliniczne. A cena wywozu odpadów medycznych "wzrosła dramatycznie" - o prawie 350 procent.

Koszt utylizacji jednego kilograma szpitalnych odpadów wzrósł z kwoty 1,7 złotego do 6 złotych. W skali roku tylko dla tego jednego warszawskiego szpitala to podwyżka z dwóch do siedmiu milionów złotych.

- Jest to pięć milionów rocznie. Jest to kwota absolutnie abstrakcyjnie wysoka - mówi Robert Tomasz Krawczyk, pełniący obowiązki dyrektora Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM.

Z podwyżką będą musiały zmierzyć się też inne szpitale. Niektóre już podpisały nowe umowy, niektóre mają to dopiero przed sobą.

- Na pewno coś na tym w zamian ucierpi, ponieważ te śmieci muszą być utylizowane w odpowiedni sposób - alarmuje Katarzyna Pokorna-Hryniszyn z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

Szpitale sortują swoje odpady, ale trochę inaczej niż robią to Polacy w domach. W czerwonych workach musi się znaleźć wszystko to, co może nas zakazić - na przykład zużyte igły czy zakrwawione bandaże.

Do worków niebieskich trafiają na przykład puste opakowania po lekach.

Natomiast w zamykanej na kłódkę lodówce znajdują się fragmenty ciał i ludzkie organy.

Legalne, czyli kosztowne

- Spalanie odpadów, dodatkowo odpadów niebezpiecznych, jest drogie - tłumaczy zmiany Karol Wójcik ze Związki Pracodawców Gospodarki Odpadami.

Firm, które chcą to robić, jest mało, bo wymogów do spełnienia, które mają przeciwdziałać nielegalnemu obrotowi odpadami, jest bardzo dużo. Duży jest też popyt na usługi, więc kilka spalarni dyktuje ceny setkom szpitali.

- Jeśli chcemy to robić legalnie, to to musi drogo kosztować - przekonuje Wójcik. - Te ceny, niestety, jeszcze będą rosły, bo rosną koszty przedsiębiorcom - dodaje.

A to oznacza, że będą rosły też koszty szpitali.

- Sen z powiek spędzają kolejne podwyżki, kolejne przetargi, które wykazują wzrosty nie o 100 procent, ale o 200 procent i o więcej - mówi Magdalena Knop ze szczecińskiego szpitala "Zdroje".

- To są też milionowe wydatki dla szpitala, których Fundusz (Narodowy Fundusz Zdrowia - przyp. red.) oczywiście nie zrefunduje - wtóruje Robert Tomasz Krawczyk.

- Sytuacja ta wymaga bardzo pilnego podjęcia jakichkolwiek kroków na poziomie rządu, Ministerstwa Zdrowia, może NFZ - podkreśla Magdalena Knop.

Inaczej szpitale mogą utonąć nie tylko w długach, ale i w śmieciach.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Jeśli Rosja utrzyma siłę ataków na ukraiński system energetyczny, a Kijów nie otrzyma wsparcia dla swojej obrony przeciwlotniczej, to niedługo kraj może zostać bez prądu. Każda elektrownia, która jest naprawiona, niemal natychmiast jest z powrotem niszczona. 

Rosjanie wyczuli słabość Ukrainy. "Wszystko, co wyremontowaliśmy, po tygodniu zostało zniszczone"

Rosjanie wyczuli słabość Ukrainy. "Wszystko, co wyremontowaliśmy, po tygodniu zostało zniszczone"

Źródło:
Fakty TVN

Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Zdrowia chcą, by w szkołach były organizowane szczepienia przeciwko HPV. Będą dobrowolne, ale konieczna przy tym byłaby obecność chociaż jednego z rodziców. Dodatkowo w szkołach będzie nowy przedmiot - Edukacja zdrowotna, który ma zwiększyć wiedzę młodzieży na temat profilaktyki zdrowotnej.

Nowy przedmiot, program dobrowolnych szczepień. Trzy ministerstwa zapowiedziały zmiany w szkołach

Nowy przedmiot, program dobrowolnych szczepień. Trzy ministerstwa zapowiedziały zmiany w szkołach

Źródło:
Fakty TVN

Najpierw Trzebnica stała się wyborczą sensacją, bo o tym, kto będzie tam burmistrzem, przesądził jeden głosu. Teraz okazało się, że w jednej z komisji głosy liczyła siostra kandydata, który wygrał. Jedna z kontrkandydatek nie widzi w tym przypadku i złożyła już protest wyborczy.

Wybory w Trzebnicy do powtórzenia? W komisji wyborczej głosy liczyła siostra zwycięzcy

Wybory w Trzebnicy do powtórzenia? W komisji wyborczej głosy liczyła siostra zwycięzcy

Źródło:
Fakty TVN

Protestów rolniczych ciąg dalszy. W piątek z utrudnianiami muszą się liczyć między innymi mieszkańcy Łodzi i Zgierza. Zablokowane są ważne ulice i jedno z największych skrzyżowań w regionie. 

Rolnicy nie kończą protestu. W piątek zablokowali ulice Łodzi i Zgierza

Rolnicy nie kończą protestu. W piątek zablokowali ulice Łodzi i Zgierza

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polska się wyludnia. I na razie nie widać perspektyw na zmianę tego trendu. Według prognoz Głównego Urzędu Statystycznego za mniej niż cztery dekady będzie nas niewiele ponad 30 milionów. Jakich możemy spodziewać się konsekwencji depopulacji w tak dużej skali?

Jaka jest demograficzna przyszłość Polski? "Skala zjawiska jest olbrzymia i niepokojąca"

Jaka jest demograficzna przyszłość Polski? "Skala zjawiska jest olbrzymia i niepokojąca"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polki zasługiwały na pełnię praw kobiet miesiąc temu, rok temu, cztery lata temu, pięć i dziesięć. Nie ma co patrzeć w przeszłość. Dziś robimy ten pierwszy krok w przyszłość - mówiła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk o skierowanych do komisji nadzwyczajnej projektach zmian w prawie aborcyjnym. Na pytanie, jak do projektów ustaw może podejść prezydent powiedziała, że "Andrzej Duda już pakuje walizki".

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Źródło:
TVN24

Ktokolwiek wierzył w zapowiedzi, że wielki Orlen, po przejmowaniu kolejno Energi, Lotosu i PGNiG-u będzie negocjował kontrakty niemalże "z buta" i będzie wielką potęgą, to pobłądził - powiedział w "Faktach po Faktach" Piotr Woźniak, były minister gospodarki i były prezes PGNiG.

Orlen spisał na straty ogromne środki. "Obawiam się najgorszego"

Orlen spisał na straty ogromne środki. "Obawiam się najgorszego"

Źródło:
tvn24.pl

To była debata o historii kobiet, o tym, kto na końcu będzie miał prawo decydować - mówiła w "Faktach po Faktach" posłanka KO Monika Rosa, pytana o sejmową debatę na temat ustaw aborcyjnych. - Była o tym, o czym będzie jutrzejsze głosowanie. Nie tylko o aborcji, ale też o jedności i sprawczości koalicji 15 października - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga).

"To nie była tylko debata o aborcji, była o jedności i sprawczości koalicji 15 października"

"To nie była tylko debata o aborcji, była o jedności i sprawczości koalicji 15 października"

Źródło:
TVN24

W naszym interesie jest wspieranie Ukrainy, ponieważ chcemy stabilności, chcemy dobrobytu, dla nas i dla naszych dzieci. Naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne - powiedział w rozmowie z reporterem "Faktów o Świecie" TVN24 BiS Jakubem Loską Charles Michel. Przewodniczący Rady Europejskiej mówił także o tym, jak ocenia zmiany w Polsce mające przywrócić praworządność oraz o zbliżających się eurowyborach.

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To my musimy decydować o tym, kto dociera do Unii Europejskiej i na jakich warunkach, a nie przemytnicy - mówi Ursula von der Leyen. Po latach negocjacji niewielką większością głosów Parlament Europejski przyjął pakt migracyjny. Najbardziej kontrowersyjnym elementem paktu są mechanizmy, które mają wymusić na pozostałych krajach wsparcie państwa znajdującego się pod presją migracyjną. Głosowanie nad paktem odbyło się dwa miesiące przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja prosi Kazachstan o gotowość do wsparcia ogromnymi ilościami benzyny. Jak podaje agencja Reutera - to skutek udanych uderzeń ukraińskich w rosyjskie rafinerie. Równocześnie Rosję nawiedziła wielka powódź. Znawcy tematyki wschodniej komentują, że obie te sprawy wyraźnie pokazują niesprawność państwa rosyjskiego.

Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS