"Dramatycznie wysokie" podwyżki utylizacji odpadów medycznych. Koszty dla szpitali idą w miliony

15.01.2020 | "Dramatycznie wysokie" podwyżki utylizacji odpadów medycznych Koszty dla szpitali idą w miliony
15.01.2020 | "Dramatycznie wysokie" podwyżki utylizacji odpadów medycznych Koszty dla szpitali idą w miliony
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
15.01.2020 | "Dramatycznie wysokie" podwyżki utylizacji odpadów medycznych Koszty dla szpitali idą w milionyKatarzyna Górniak | Fakty TVN

Opłaty za utylizację odpadów medycznych poszybowały w górę. Podwyżki liczone są w milionach złotych. Ta sytuacja wymaga bardzo pilnego podjęcia działań przez rządzących - podkreślają przedstawiciele szpitali.

Ponad tysiąc ton odpadów wyrzuca rocznie Warszawskie Uniwersyteckie Centrum Kliniczne. A cena wywozu odpadów medycznych "wzrosła dramatycznie" - o prawie 350 procent.

Koszt utylizacji jednego kilograma szpitalnych odpadów wzrósł z kwoty 1,7 złotego do 6 złotych. W skali roku tylko dla tego jednego warszawskiego szpitala to podwyżka z dwóch do siedmiu milionów złotych.

- Jest to pięć milionów rocznie. Jest to kwota absolutnie abstrakcyjnie wysoka - mówi Robert Tomasz Krawczyk, pełniący obowiązki dyrektora Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM.

Z podwyżką będą musiały zmierzyć się też inne szpitale. Niektóre już podpisały nowe umowy, niektóre mają to dopiero przed sobą.

- Na pewno coś na tym w zamian ucierpi, ponieważ te śmieci muszą być utylizowane w odpowiedni sposób - alarmuje Katarzyna Pokorna-Hryniszyn z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

Szpitale sortują swoje odpady, ale trochę inaczej niż robią to Polacy w domach. W czerwonych workach musi się znaleźć wszystko to, co może nas zakazić - na przykład zużyte igły czy zakrwawione bandaże.

Do worków niebieskich trafiają na przykład puste opakowania po lekach.

Natomiast w zamykanej na kłódkę lodówce znajdują się fragmenty ciał i ludzkie organy.

Legalne, czyli kosztowne

- Spalanie odpadów, dodatkowo odpadów niebezpiecznych, jest drogie - tłumaczy zmiany Karol Wójcik ze Związki Pracodawców Gospodarki Odpadami.

Firm, które chcą to robić, jest mało, bo wymogów do spełnienia, które mają przeciwdziałać nielegalnemu obrotowi odpadami, jest bardzo dużo. Duży jest też popyt na usługi, więc kilka spalarni dyktuje ceny setkom szpitali.

- Jeśli chcemy to robić legalnie, to to musi drogo kosztować - przekonuje Wójcik. - Te ceny, niestety, jeszcze będą rosły, bo rosną koszty przedsiębiorcom - dodaje.

A to oznacza, że będą rosły też koszty szpitali.

- Sen z powiek spędzają kolejne podwyżki, kolejne przetargi, które wykazują wzrosty nie o 100 procent, ale o 200 procent i o więcej - mówi Magdalena Knop ze szczecińskiego szpitala "Zdroje".

- To są też milionowe wydatki dla szpitala, których Fundusz (Narodowy Fundusz Zdrowia - przyp. red.) oczywiście nie zrefunduje - wtóruje Robert Tomasz Krawczyk.

- Sytuacja ta wymaga bardzo pilnego podjęcia jakichkolwiek kroków na poziomie rządu, Ministerstwa Zdrowia, może NFZ - podkreśla Magdalena Knop.

Inaczej szpitale mogą utonąć nie tylko w długach, ale i w śmieciach.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Prawo i Sprawiedliwość grzmi o finansowym głodzeniu państwowych instytucji. Rządzący mówią z kolei o neoinstytucjach i widzą tu raczej finansowy racjonalizm. Odchudzone mają być między innymi budżety Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego i Krajowej Rady Sądownictwa.

Budżety dla SN, TK i KRS mają być uszczuplone. "To jest anarchia w czystej postaci"

Budżety dla SN, TK i KRS mają być uszczuplone. "To jest anarchia w czystej postaci"

Źródło:
Fakty TVN

Wirus RSV obok grypy czy koronawirusa znajduje się na liście tych potencjalnie groźnych. W przypadku niemowląt ryzyko ciężkiej infekcji jest poważne. Często oznacza szpital, terapię tlenową, a potem powikłania. Są przeciwciała, podawane jak szczepionka - skuteczne, ale nierefundowane. Dlatego pojawiają się apele, by to zmienić.

Jest 4-krotnie bardziej zakaźny niż grypa, a konsekwencje zakażenia mogą ciągnąć się latami. Wirus RSV w natarciu

Jest 4-krotnie bardziej zakaźny niż grypa, a konsekwencje zakażenia mogą ciągnąć się latami. Wirus RSV w natarciu

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce gwałtownie wzrosła skala ubóstwa. Z raportu Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu wynika, że dwa i pół miliona Polaków żyje w skrajnej biedzie. Dane za 2023 rok pokazują także, że poniżej minimum socjalnego żyje 17 milionów z nas. Zdaniem ekspertów winna temu jest inflacja.

Raport, który szokuje. Dwa i pół miliona Polaków znajduje się w skrajnej biedzie

Raport, który szokuje. Dwa i pół miliona Polaków znajduje się w skrajnej biedzie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jestem bardzo zdeterminowana, aby zniwelować skutki haniebnego wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Mam takie przekonanie, że dojdziemy do kompromisu - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Urszula Pasławska (PSL-Trzecia Droga). Dodała, że "każda strona będzie musiała się cofnąć i w miarę szybko przeprowadzimy ustawy, ustawę, która zliberalizuje prawo aborcyjne". Aleksandra Gajewska, wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej (KO), mówiła, że "przede wszystkim jako kobieta oczekuje skuteczności".

Pasławska o liberalizacji prawa aborcyjnego: mam przekonanie, że dojdziemy do kompromisu

Pasławska o liberalizacji prawa aborcyjnego: mam przekonanie, że dojdziemy do kompromisu

Źródło:
TVN24, PAP

- Było konfrontacyjne i bardzo agresywne. Nie pamiętam tak agresywnego przemówienia po 1989 roku - powiedziała o sejmowym orędziu prezydenta Andrzeja Dudy Monika Wielichowska (KO). - Andrzej Duda często mówił, że jest prezydentem wszystkich Polaków. Tutaj był prezydentem wszystkich pisowców - ocenił Piotr Zgorzelski (PSL).

"Miał szansę, żeby przemówić jak mąż stanu. Kolejny raz jej nie wykorzystał"

"Miał szansę, żeby przemówić jak mąż stanu. Kolejny raz jej nie wykorzystał"

Źródło:
TVN24

Kamala Harris udzieliła wywiadu telewizji Fox News, która jawnie wspiera Donalda Trumpa. Kandydatka demokratów odcięła się od Joe Bidena. Mówiła o polityce zagranicznej i zagrożeniu, jakie Trump stwarza dla demokracji. Pojawiając się w Fox News, chciała dotrzeć do konserwatywnych wyborców. W tym samym dniu jej kontrkandydat próbował pozyskać głosy wśród Latynosów. Występując na Florydzie, powtórzył nieprawdziwą teorię o tym, że imigranci zjadają zwierzęta domowe Amerykanów.

Kamala Harris w jaskini lwa. Miała niespełna 30 minut, żeby dotrzeć do konserwatywnych wyborców

Kamala Harris w jaskini lwa. Miała niespełna 30 minut, żeby dotrzeć do konserwatywnych wyborców

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS