"Celem PiS była walka o historyczną prawdę". Argumenty Morawieckiego

28.06.2018 | "Celem PiS była walka o historyczną prawdę". Argumenty Morawieckiego
28.06.2018 | "Celem PiS była walka o historyczną prawdę". Argumenty Morawieckiego
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
28.06.2018 | "Celem PiS była walka o historyczną prawdę". Argumenty MorawieckiegoKatarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Niemcy już dawno wzięli odpowiedzialność za II wojnę światową, a po drzewach w ogrodzie Yad Vashem, już od dawna widać, jak wielu Polaków ratowało Żydów. Ustawa PiS, sprzed pół roku, nie ma z tym nic wspólnego. PiS chciał walczyć o historyczną prawdę i premier ma na to swoje argumenty.

Wycofując się z najbardziej kontrowersyjnych przepisów ustawy o IPN premier tłumaczył, że sama ustawa była pewnego rodzaju prowokacją.

- Przez ostatnie dwa i pół roku nasz rząd zdziałał więcej dla odbudowania prawdziwej polityki historycznej i opowieści o bohaterskiej Polsce i Polakach. Ta ustawa rozpoczęła proces przekształcania świadomości o losach Polaków - stwierdził Premier Mateusz Morawiecki.

Ustawa miała przypomnieć światu o polskiej ofierze w czasach II wojny światowej. Według premiera, ustawa była celowo kontrowersyjna, bo tylko w ten sposób można skutecznie walczyć z antypolonizmem.

- Antypolonizm istnieje, tak jak i antysemityzm i antyamerykanizm, ale nie na tym polega problem - tłumaczył profesor Norman Davies.

Brak świadomości historycznej

Problem wynika z ignorancji i braku wiedzy, ale przede wszystkim z nikłego zainteresowania historią we współczesnym świecie. - Ludzie niewiele wiedzą o historii Polski, tak jak Polacy niewiele wiedzą o historii Korei czy Argentyny - mówił Dariusz Stola, dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich.

Profesor Norman Davies dziś otrzymał od Królowej Elżbiety Drugiej medal za propagowanie historii. A nikt tak jak on nie propagował historii Polski na świecie. To właśnie on, wbrew temu co mówi premier, opowiadał o polskim heroizmie i bohaterstwie. To on opowiedział światu o powstaniu warszawskim, bo wcześniej kojarzono je wyłącznie z powstaniem w Getcie Warszawskim. Ale uważa, że opowiadanie o historii tak, jak chce premier, Polsce nie pomoże.

- Historia nie jest tak prosta; w każdym narodzie są święci i kryminaliści, nie wolno niczego udawać - tłumaczył Norman Davies.

Sprawiedliwi wśród narodów

Premier nie tylko przedstawia wizję wyłącznie bohaterskiej Polski, ale i bohaterskiego PiS-u, który wywalczył niemożliwe.

- Bez tej ustawy kanclerz Niemiec nie powiedziałaby, że Niemcy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za II wojnę światową - powiedział Mateusz Morawiecki.

Już przed Trybunałem w Norymberdze odpowiedzialność przywódców nazistowskich Niemiec została bezapelacyjnie stwierdzona. Późniejsze Niemcy nigdy się tego nie wypierały.

- Fundamentem niemieckiej racji stanu, jest wzięcie pełnej odpowiedzialności za zbrodnie Holokaustu oraz za zbrodnie z okresu II wojny światowej. Tak było, jest i mam nadzieję, że będzie przez najbliższe 1000 lat - stwierdził profesor Adam Sakson.

Jako symboliczne i zarazem publiczne wyznanie winy i przyjęcie moralnej odpowiedzialności Niemiec za Holocaust i wojnę, uznawany jest ten gest Kanclerza Niemiec Willy'ego Brandta. Gdy tu, w Warszawie, klękał przed pomnikiem Bohaterów Getta.

"W Polsce prawo już nie jest prawem"

Premier dowodzi też, że ustawa była potrzebna, bo w świecie zaczęło się przebijać przekonanie, że Polska jest współodpowiedzialna za Holocaust. A prawda jest zupełnie inna.

- Po raz pierwszy na arenie międzynarodowej jest sformułowanie, jak wielu Polaków ratowało Żydów - powiedział Mateusz Morawiecki.

W ogrodzie w Yad Vashem najwięcej drzewek Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata jest z Polski. Nie są zapomniani. Od czasu otwarcia Muzeum Polaków Ratujących Żydów w 2016 roku odwiedziło je już około 100 tysięcy osób.

Premier twierdzi też, że nikt już na świecie nie będzie używał sformułowań "polskie obozy śmierci". Według danych sprzed ustawy, to sformułowanie pojawiało się średnio 100 razy w roku. Po ustawie zainteresowanie znacznie się zwiększyło. A w Polsce ustawa wydobyła nowe zjawisko. Zmiana ustawy została doceniona, ale wątpliwości pozostały.

- W Polsce prawo już nie jest prawem. Już się nie bierze Polski na poważnie, bo jest system autorytarny - mówił Norman Davies.

Premier z pewnością nie zrezygnuje ze swojej godnościowej retoryki, mimo mijania się z faktami. Elektorat PiS bardzo docenia podkreślanie wielkości Polski i Polaków.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Polsce jest około 400 dzieci, które cierpią na dystrofię mięśniową Duchenne'a. Niedawno pojawił się nowy amerykański lek, który wreszcie daje jakąś nadzieję, ale terapia kosztuje kilkanaście milionów złotych. Internetowe zbiórki czynią cuda, ale przecież nie zawsze się udają. W tym tygodniu ratunku dla swoich dzieci rodzice szukali w Sejmie.

Rodzice dzieci z dystrofią mięśniową Duchenne’a szukali ratunku w Sejmie

Rodzice dzieci z dystrofią mięśniową Duchenne’a szukali ratunku w Sejmie

Źródło:
Fakty TVN

Ostatnie dni kampanii wyborczej zdominowały sprzeczne wersje kandydata Karola Nawrockiego i jego sztabu w sprawie jego mieszkań. Kandydat PiS na prezydenta najpierw powiedział, że ma tylko jedno mieszkanie. Dziennikarze to sprawdzili - i tak wybuchła afera związana z mieszkaniem w Gdańsku, które Karol Nawrocki w niejasny sposób przejął od starszego, schorowanego mężczyzny. Teraz dziennikarze Interii dotarli do umowy, w której Karol Nawrocki zobowiązał się opiekować panem Jerzym. Wiadomo, że tego nie robił.

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Źródło:
Fakty TVN

Eksperymenty rodem z polskich szkół zostaną wykonane przez polskiego astronautę na orbicie, w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nauka sięga gwiazd - to wiemy od dawna - ale tym razem to pomysły polskich uczniów okazują się nieziemskie.

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Źródło:
Fakty TVN

Kosmos 482, czyli radziecka jeszcze sonda kosmiczna, która według wstępnych prognoz miała wejść w atmosferę nad terytorium Polski, ostatecznie ominęła nasz kraj. Rosjanie poinformowali, że jej części spadły do Oceanu Indyjskiego.

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ta zbrodnia była szokiem, a teraz szokujące jest wszystko, czego się dowiadujemy o zabójstwie na Uniwersytecie Warszawskim. Napastnik, 22-letni Mieszko, student wydziału prawa, został aresztowany przez sąd na trzy miesiące. Ma przejść badania stanu psychicznego. Pani Małgorzata, portierka, była przypadkową ofiarą.

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

Źródło:
Fakty TVN

Gdy zaczynało się konklawe, niewielu wymieniało kardynała Roberta Prevosta w gronie faworytów na papieża. Nawet teraz publicyści zajmujący się tematyką kościelną mówią wprost, że "przeciętny Amerykanin nigdy w życiu nie słyszał nazwiska Prevost". Jednocześnie media w Stanach Zjednoczonych przywołują słowa jego brata. Twierdzi on, że gdy Robert był kilkuletnim dzieckiem, jedna z sąsiadek powiedziała o nim, że zostanie on pierwszym amerykańskim papieżem. Brat zresztą czuł podobnie.

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS