Było pobicie, poszkodowani nie widzą problemu. Wszystko przez "hermetyczność" środowiska

30.01.2017 | Było pobicie, poszkodowani nie widzą problemu. Wszystko przez "hermetyczność" środowiska
30.01.2017 | Było pobicie, poszkodowani nie widzą problemu. Wszystko przez "hermetyczność" środowiska
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
30.01.2017 | Było pobicie, poszkodowani nie widzą problemu. Wszystko przez "hermetyczność" środowiskaMarzanna Zielińska | Fakty TVN

W Łodzi, tuż obok komendy, starli się - najprawdopodobniej - pseudokibice. W niedzielę zablokowali ruch na autostradzie, w poniedziałek krew polała się w mieście. Ranni milczą i na nikogo się nie skarżą.

Skrzyżowanie umiejscowione kilkaset metrów od komendy wojewódzkiej policji w Łodzi. Z kilku aut na czerwonym świetle wysypuje się kilkanaście osób i leje się krew. Trzech młodych mężczyzn, pokiereszowanych przez maczety i tasaki, trafia do szpitali - taka scena rozegrała się w Łodzi w poniedziałek. Poszkodowani jednak się nie skarżą.

- Już we wstępnych rozmowach z funkcjonariuszami stwierdzili, że nie czują się pokrzywdzeni, nie wiedzą, jak doszło do tego zdarzenia - tłumaczy kom. Adam Kolasa z łódzkiej policji.

Ofiary są, ale chętnych do zeznań brak, bo kibolski kodeks honorowy, to dla kiboli rzecz święta. - Tłumaczenia są, że osoba pokrzywdzona upadła i trzy razy uderzyła o chodnik - mówi jeden z oficerów operacyjnych o zachowaniach w grupach pseudokibiców. - Ta hermetyczność wychodzi tak daleko - dodaje.

Współpraca z policją oznaczałaby wykluczenie w środowisku, odcięcie od dochodów m.in. z narkotyków, lewego alkoholu, przekrętów na akcyzie i karę gorszą niż ta przed sądem. Ale mimo wszystko prokuratura zamierza znaleźć bandytów, którzy pobili bandytów. - Mamy do czynienia z przestępstwem ściganym z oskarżenia publicznego, w postaci udziału w pobiciu z niebezpiecznymi narzędziami - mówi Krzysztof Kopania z Prokuratury Okręgowej w Łodzi.

Bez przestępstwa

Z kolei nic nie drgnęło w śledztwie w sprawie innej głośniej ustawki na A1, do której doszło w niedzielę. Nikt za tę zadymę nie został ani zatrzymany, ani ukarany. Lokalni funkcjonariusze tłumaczą, że przywrócenie porządku na drodze było ich priorytetem, a dochodzenie to rzecz drugorzędna.

- Dbaliśmy o to, żeby nie stała się nikomu krzywda. Nie tylko osobom biorącym udział w tym zdarzeniu, ale też osobom, które bezpiecznie chciały podróżować - tłumaczy asp. sztab. Dawid Krajewski z Komendy Powiatowej Policji w Tczewie.

A skoro krew się na A1 nie polała, nikt nie zginął, nikt nie został ranny i do karambolu nie doszło, to prokuratura uznała, że powodu do wkraczania do akcji z urzędu w tym przypadku nie ma.

- To mogły być wykroczenia, między innymi właśnie zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, czy chociażby udział w zbiegowisku, natomiast nie ma takiego podejrzenia, że doszło do popełnienia przestępstwa - uzasadnia Tatiana Paszkiewicz z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

"Konsekwencje zostaną wyciągnięte"

Minister spraw wewnętrznych zapewnia jednak, że sprawa ustawki na A1 nie jest zamknięta. - Trwa ustalanie personaliów tych, którzy byli odpowiedzialni za te naruszenia prawa. Konsekwencje wobec nich zostaną wyciągnięte, proszę być spokojnym - zapewnia Mariusz Błaszczak.

O spokój na drogach nie trzeba byłoby się martwić, gdyby w ogóle uniemożliwić kibolom wyjazdy za miasto. Ale ci do ustawek są przygotowani perfekcyjnie, co może poważnie utrudniać działaniom wymiaru sprawiedliwości.

- Był taki przypadek, że na ustawkę, której zapobiegliśmy, jechał wykwalifikowany ratownik medyczny ze sprzętem do ratowania życia, Mało tego. Każdy z zatrzymanych od razu miał adwokata - relacjonuje oficer operacyjny z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS