"Niech pani zatrudni jednego wiceburmistrza od nas". Burmistrz odmówiła. Radni obcięli jej pensję

14.03.2018 | "Niech pani zatrudni jednego wiceburmistrza od nas". Burmistrz odmówiła, radni obcięli jej pensję
14.03.2018 | "Niech pani zatrudni jednego wiceburmistrza od nas". Burmistrz odmówiła, radni obcięli jej pensję
Paweł Płuska | Fakty TVN
14.03.2018 | "Niech pani zatrudni jednego wiceburmistrza od nas". Burmistrz odmówiła, radni obcięli jej pensjęPaweł Płuska | Fakty TVN

Gdyby burmistrz Wołomina poszła na polityczny układ, zarabiałaby więcej. Ale nie poszła. Radny PiS nie owijał w bawełnę - zażądał, by zastępcą burmistrza został ktoś z jego partii. A ponieważ nie został, to radni partii obcięli pani burmistrz pensję. Sprawa politycznego odwetu trafi do sądu.

W Wołominie ostatnio wiele się zmienia, ale w radzie czas jakby stanął w miejscu - i to lata temu. Nie ma znaczenia, że władze miasta są chwalone i doceniane. Nie ma - gdy nie są swoje, gdy są spoza - jak to ujął radny PiS - "układu w tej radzie".

Dlatego na ostatniej sesji bezpartyjna burmistrz Elżbieta Radwan dostała "prezent". - Radni obniżyli moje wynagrodzenie - tłumaczy.

O tyle, o ile się dało - maksymalnie. Teraz burmistrz będzie zarabiać 9 490 zł brutto (wcześniej zarabiała 12 540 zł brutto). I nawet bardzo nie żałuje. - Warto tę parę groszy odżałować, żeby mieszkańcy i Polacy usłyszeli prawdę - mówi.

"Niech pani zatrudni jednego wiceburmistrza od nas"

Prawdę można usłyszeć, bo radny Prawa i Sprawiedliwości bardzo prosto wyjaśnił, o co w całej sprawie chodzi. Nie zwracając uwagi na reakcję partyjnych kolegów, na posiedzeniu rady otwarcie mówił o propozycjach składanych pani burmistrz, która uparcie, zamiast "swoich", woli zatrudniać fachowców.

- Niech pani zatrudni jednego wiceburmistrza od nas i ta współpraca inaczej będzie wyglądała, tak jak było w poprzedniej kadencji - argumentował na posiedzeniu rady radny PiS Zbigniew Paziewski. Nagrał to były samorządowiec Piotr Wyszyński.

- Przyzwyczaili się tutaj w Wołominie, że musi być układ polityczny, a jak jest układ polityczny, to muszą mieć wpływ na to, co się dzieje, muszą mieć swoich ludzi - komentuje Wyszyński.

"Problemy z budżetem i z absolutorium"

Nie tylko burmistrz Wołomina, ale i jej współpracownicy są przekonani, że pewnie nikt by im nie uwierzył, gdyby sami opowiedzieli o niemoralnej propozycji. - Ja byłam świadkiem, jak przychodzili tutaj emisariusze PiS-u i proponowali, żeby im dać stanowiska wiceburmistrza i dwóch prezesów spółek - mówi Edyta Zbieć, zastępca burmistrza Wołomina.

Ale o propozycji powiedział radny PiS i dla wielu stało się jasne, skąd problemy - nie tylko te związane z wynagrodzeniem.

- Pan to powiedział bardzo prosto, że w związku z tym, że to dlatego pani burmistrz ma problemy z budżetem i z absolutorium - stwierdziła na posiedzeniu Rady Marta Maliszewska, skarbnik gminy Wołomin.

"To już kampania wyborcza"

Cała sprawa może mieć jeszcze jedno dno. W zeszłym roku samorządowcy, w tym burmistrz Wołomina, krytykowali proponowaną przez PiS i Jacka Sasina ustawę metropolitalną. Pytanie, czy to jeszcze zemsta czy już - jak mówi sama burmistrz - nowa kampania wyborcza.

- To są chwyty poniżej pasa, to jest już kampania wyborcza, zdecydowanie skierowana na wyeliminowanie przeciwnika - uważa Elżbieta Radwan.

O całej sprawie chcieliśmy porozmawiać z przewodniczącym rady miejskiej w Wołominie, również z PiS-u, ale nie znalazł czasu. Politycy w Sejmie też tematu unikali.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

Gdy 15 lat temu do kin wszedł "Dom zły" Wojciecha Smarzowskiego, powszechnie uważano, że powiedzieć o tym filmie "wstrząsający" to o wiele za mało. Teraz powstaje "Dom dobry". Lepiej nie zakładać jednak, że tym razem będzie inaczej. Bo historia, którą opowiada nowy obraz polskiego reżysera, jest tak samo mroczna.

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

Źródło:
Fakty TVN

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Luka VAT w zeszłym roku wzrosła do dwucyfrowego poziomu, a budżet państwa traci na tym ponad 40 miliardów złotych - poinformowało Ministerstwo Finansów. Mateusz Morawiecki jako premier przez lata chwalił się sukcesami w walce z mafiami VAT-owskimi. - To był wyłącznie PR. On po prostu podpinał się pod pewne zjawiska rynkowe - tłumaczy Kazimierz Krupa, publicysta ekonomiczny w Kancelarii Drawbridge.

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula stwierdziła w "Faktach po Faktach" w TVN24, że "wielkim hamulcowym" rządowego projektu ustawy w sprawie związków partnerskich jest wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i PSL. - Być może jest tak, że premier Kosiniak-Kamysz, ze względu na kolejne wybory - tym razem europejskie - nie chce dzisiaj powiedzieć, że zgadza się na rządowy projekt o związkach partnerskich - dodała.

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Źródło:
TVN24

Musiałam podjąć decyzję w sprawie startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ciągu jednego dnia - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mówiła, że dostała w tej sprawie telefon.

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS