Mieszkańcy z Brzezin walczą o zmniejszenie cmentarnego cennika

03.02.2020 | Mieszkańcy z Brzezin walczą o zmniejszenie cmentarnego cennika
03.02.2020 | Mieszkańcy z Brzezin walczą o zmniejszenie cmentarnego cennika
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
03.02.2020 | Mieszkańcy z Brzezin walczą o zmniejszenie cmentarnego cennikaMarzanna Zielińska | Fakty TVN

Nie pomogły listy do biskupa i marsze protestacyjne. Ale mieszkańcy Brzezin w województwie łódzkim nie odpuścili i złamali cmentarny monopol archidiecezji. Chodzi o kościelny cennik, który ustaliła Kuria Archidiecezji Łódzkiej. Niektórzy mieszkańcy musieli się zapożyczać, by móc pochować bliskich. Sprawą zajął się Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Swoją pomoc deklaruje też gmina.

Na cmentarzu katolickim w Brzezinach (województwo łódzkie) za darmo są tylko toalety. Bo za samo otwarcie bramy od cmentarza mieszkańcy muszą zapłacić nawet 150 złotych. I żadna inwencja twórcza nie przejdzie, bo pomnika wnieść się nie da.

- Kolega taki właśnie stawiał mamie i mówi: 150 złotych to jest dużo. To ja sobie taczką (przywiozę - przyp. red.). To 50 złotych - opowiada Anna Czajkowska, mieszkanka Brzezin.

Cmentarny cennik w Brzezinach

Ceny za pochówek na cmentarzu parafialnym w Brzezinach ustaliła Archidiecezja Łódzka. Innego cmentarza w Brzezinach niestety nie ma, dlatego mieszkańcy zmuszeni są dostosować się do obowiązującego cennika.

Według niego za miejsce na cmentarzu trzeba zapłacić 10 tysięcy złotych. Z kolei koszt wykopania grobu to kwota 2000 złotych, a murowanie grobowca - 2 400 złotych. Za wynajęcie kaplicy mieszkańcy muszą zapłacić 380 złotych, a 400 złotych za złożenie trumny do grobu. Pozostaje jeszcze opłata za udział księdza w uroczystości pogrzebowej - co kosztuje 500 złotych.

Do kosztu pochówku dochodzi jeszcze opłata dla firmy pogrzebowej, co kosztuje około 4 000 złotych. Całkowity koszt pogrzebu dochodzi więc do prawie 20 tysięcy złotych.

- Nie miałem innego wyjścia. Zapożyczyłem się u szefa i dzięki temu udało się pochować tatę - wspomina Michał Baranowski, mieszkaniec Brzezin.

Początek problemów

Kłopoty w Brzezinach zaczęły się kilka lat temu, kiedy cmentarzem zaczęła administrować Kuria Archidiecezji Łódzkiej. - Kuria według swojego rozpoznania doi z Brzeziniaków, ile się tylko da - mówi Zygmunt Szeleszczyk, mieszkaniec Brzezin.

O samych cenach pochówku w Brzezinach zrobiło się głośno w ubiegłym roku. Jako pierwszy opowiedział o tym pan Sławomir Pawlik, którego historia została przedstawiona w głównym wydaniu Faktów TVN.

Mieszkaniec Brzezin skarżył się, że za pogrzeb swojego ojca na miejscowym cmentarzu (zarządzanym przez łódzką kurię) musiał wydać blisko pięć tysięcy złotych. Jednocześnie mieszkańców Brzezin niezadowolonych z cen nałożonych przez archidiecezję znalazło się więcej. Dlatego zaapelowali do kurii.

pel do arcybiskupa Grzegorza Rysia (http://www.tvn24.pl)

Pan Sławomir Pawlik pod listem zebrał podpisy ponad 1200 mieszkańców. Prosili w nim o obniżenie cen do tych obowiązujących w sąsiednich miejscowościach, czyli o połowę, ale to nie pomogło.

- Dziwi postawa archidiecezji, która jest nieugięta i nadal ceny są paskarskie. Nie widać człowieka, widać tylko pieniądze - skarży się Sławomir Pawlik, mieszkaniec Brzezin

Nie pomogły też demonstracje i list do episkopatu, który nie udzielił żadnej odpowiedzi mieszkańcom. Kuria Archidiecezji Łódzkiej zdania nie zmienia. Tłumaczy, że stawki te są związane z kosztami utrzymania.

- W tej chwili przeznacza się największe nakłady finansowe na wywóz śmieci - wyjaśnia ksiądz Paweł Kłys z Archidiecezji Łódzkiej.

Sprawą zajął się UOKiK

Łódzka kuria ma stały cennik na wszystkich swoich cmentarzach, ale w Bełchatowie, Łodzi czy Zgierzu - są też cmentarze komunalne, zatem mieszkańcy mają większy wybór.

- Naszym celem jest doprowadzenie do takiej sytuacji, żeby usługi pogrzebowe na terenie zarządzanym przez Archidiecezję Łódzką były otwarte na konkurencję - tłumaczy Piotr Majewski, pełnomocnik pana Sławomira Pawlika.

Sprawą zajął się Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

- Postępowanie wyjaśniające jest prowadzone w sprawie. Nie jest na razie przeciwko żadnemu przedsiębiorstwu. Po prostu chcemy tą sprawę dokładnie wyjaśnić - tłumaczy Maciej Chmielowski z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Pomoc brzezinianom obiecuje miasto. Wybuduje cmentarz komunalny, ale na ten cel musi uzbierać milion złotych. Zajmie to jakieś sześć lat.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN