Brytyjska armia zezwala żołnierzom na noszenie brody pod warunkiem, że jest schludna

Źródło:
Fakty TVN
Brytyjska armia zezwala żołnierzom na noszenie brody pod warunkiem, że jest schludna
Brytyjska armia zezwala żołnierzom na noszenie brody pod warunkiem, że jest schludna
Maciej Woroch/Fakty TVN
Brytyjska armia zezwala żołnierzom na noszenie brody pod warunkiem, że jest schludnaMaciej Woroch/Fakty TVN

Można się dobrze bawić, czytając brytyjską instrukcję dla żołnierzy, którzy chcą nosić brodę. Jest konkretna i szczegółowa. Po 100 latach zakazu, za zgodą króla Karola Trzeciego, wreszcie w armii brytyjskiej zmieniono przepisy. W piątek weszły w życie.

Od chlubnej tradycji po ostatnie stwierdzenie ministra obrony, że zakaz jest niedorzeczny i utrudnia rekrutację, brody w armii przez ostatnie 100 lat wywoływały wiele emocji. W końcu zakaz ich noszenia znika. Decyzję ogłoszono w czwartek. W piątek weszła w życie. Żołnierzom powiedziano, że zniesienie zakazu nie oznacza pełnej dowolności i że zarost musi być schludny, bo wizerunek armii w żadnym wypadku nie może się pogorszyć.

Dopuszczalny zarost w brytyjskiej armiiFakty TVN

Nowe wytyczne dotyczące noszenia brody

- Tak jak w przypadku obecnych wytycznych dotyczących wąsów, powinieneś oczekiwać, że twój wygląd podlegać będzie przeglądowi, by zagwarantować, że ​​broda jest zgodna z przepisami, jeśli zdecydujesz się ją zapuścić. Będą jednak sytuacje, w których względy operacyjne lub zawodowe mogą mieć wpływ na to, że zostaniesz poproszony o ogolenie się, kiedy okoliczności będą tego wymagać - tłumaczy Paul Carney, starszy chorąży sztabowy brytyjskiej armii. Podobna sytuacja może mieć miejsce w kompanii reprezentacyjnej. Nowe zasady zilustrowano grafiką, przy której zaznaczono, że dozwolona będzie wyłącznie "pełna broda", której długość musi mieścić się w przedziale od 2,5 mm do 25,5 mm. Musi być ścięta na kościach policzkowych i szyi, nie może być "niejednolita lub nierówna". W grę nie wchodzą też żadne, jak zaznaczono, "przesadne kolory".

ZOBACZ TEŻ: Król Karol nagrał specjalne przesłanie. W ważnym dniu znów zastępuje go królowa

Marynarze Królewskiej Marynarki Wojennej zarost mogli nosić od dawna, za zgodą dowódcy, a w Królewskich Siłach Powietrznych przepisy zezwalające pilotom na zapuszczanie brody wprowadzono już w 2019 roku.

Część starszych oficerów armii nie jest przekonana do zmian - przypominają, że zakaz wprowadzono między innymi po to, by zarost nie utrudniał przylegania masek przeciwgazowych. Dowództwo na te obawy odpowiedziało krótko: w przypadku zagrożenia atakiem chemicznym, wydany zostanie rozkaz zgolenia bród.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Sto punktów za kolekcję zapałek Jana Pawła II. Te punkty są prawdziwe, ale ta kolekcja to bzdura. Jeden z naukowców postanowił pokazać, jak działa system oceny naukowców, który zostawił po sobie minister Czarnek. Efekty są i śmieszne, i straszne.

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Źródło:
Fakty TVN

Polacy są zmęczeni wyborami - to przyznają nawet politycy, ale sami też dodają, że chodzi o nasz wybór: czy chcemy w Europie dobrobytu czy autorytaryzmu. Nadchodzi czas decyzji i to my, Polacy, mamy głos. To przywilej i warto z niego skorzystać.

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Źródło:
Fakty TVN

Daniel Obajtek zostanie ukarany finansowo za niestawienie się przed sejmową komisja śledczą do spraw afery wizowej. Kara to trzy tysiące złotych. O terminie przesłuchania Obajtek wiedział, bo się do niego odniósł w swoim piśmie, ale wezwania nie odebrał, dlatego zapewnia, że formalnie dalej nic nie wie. Były prezes Orlenu dodał też, że przed komisją nie stawi się podczas kampanii wyborczej. Obajtek kandyduje do Parlamentu Europejskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Andrzej Duda wspiera w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego swojego człowieka, Wojciecha Kolarskiego, który sam prezentuje siebie w mediach jako człowiek prezydenta. Wojciech Kolarski kandyduje z listy Prawa i Sprawiedliwości. Wybory odbędą się 9 czerwca. W mediach na temat numer jeden wybija się afera wokół Funduszu Sprawiedliwości i nagrania ziobrystów. Koalicja 15 października walczy o frekwencję.

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Głosowanie nad uchyleniem immunitetu posła Michała Wosia może się odbyć na najbliższym posiedzeniu Sejmu w czerwcu - powiedział w "Faktach po Faktach" marszałek Sejmu Szymon Hołownia. - Myślę, że w czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną - dodał.

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Źródło:
TVN24, PAP

- Zachowanie byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka, który do tej pory nie odebrał wezwania na przesłuchanie przed sejmową komisją śledczą, jest bulwersujące. Zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim - powiedział w "Faktach po Faktach" Krzysztof Brejza (Koalicja Obywatelska). - Unika tej komisji jak ognia, bo najwyraźniej boi się, że ta komisja i pytania tam zadane, zwyczajnie go pogrążą - dodał Krzysztof Hetman (Trzecia Droga).

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Źródło:
TVN24

Benjamin Netanjahu zapowiada, że będzie kontynuował wojnę z Hamasem, dopóki "nie zostaną osiągnięte wszystkie cele". Premier Izraela uważa, że nalot na Rafah, w wyniku którego wybuchł pożar w obozie dla przesiedleńców, był "tragicznym błędem". Zginęło co najmniej 45 osób. To głównie kobiety i dzieci. Atak potępiły między innymi Niemcy, Francja i Turcja. Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych po raz kolejny przypomniał, że w Strefie Gazy nigdzie nie jest bezpiecznie.

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To pierwsza od 24 lat oficjalna wizyta prezydenta Francji w Niemczech. Tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Emmanuel Macron przybył do Berlina, żeby przypomnieć, że o demokrację trzeba walczyć. W najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego dużą reprezentację może zdobyć skrajna prawica. Ursula von der Leyen, która chce zostać ponownie wybrana na przewodniczącą Komisji Europejskiej, nie wykluczyła współpracy z EKR, frakcją w PE, do której należy też Prawo i Sprawiedliwość.

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Źródło:
Fakty o świecie TVN24 BiS