Brytyjska armia zezwala żołnierzom na noszenie brody pod warunkiem, że jest schludna

Źródło:
Fakty TVN
Brytyjska armia zezwala żołnierzom na noszenie brody pod warunkiem, że jest schludna
Brytyjska armia zezwala żołnierzom na noszenie brody pod warunkiem, że jest schludna
Maciej Woroch/Fakty TVN
Brytyjska armia zezwala żołnierzom na noszenie brody pod warunkiem, że jest schludnaMaciej Woroch/Fakty TVN

Można się dobrze bawić, czytając brytyjską instrukcję dla żołnierzy, którzy chcą nosić brodę. Jest konkretna i szczegółowa. Po 100 latach zakazu, za zgodą króla Karola Trzeciego, wreszcie w armii brytyjskiej zmieniono przepisy. W piątek weszły w życie.

Od chlubnej tradycji po ostatnie stwierdzenie ministra obrony, że zakaz jest niedorzeczny i utrudnia rekrutację, brody w armii przez ostatnie 100 lat wywoływały wiele emocji. W końcu zakaz ich noszenia znika. Decyzję ogłoszono w czwartek. W piątek weszła w życie. Żołnierzom powiedziano, że zniesienie zakazu nie oznacza pełnej dowolności i że zarost musi być schludny, bo wizerunek armii w żadnym wypadku nie może się pogorszyć.

Dopuszczalny zarost w brytyjskiej armiiFakty TVN

Nowe wytyczne dotyczące noszenia brody

- Tak jak w przypadku obecnych wytycznych dotyczących wąsów, powinieneś oczekiwać, że twój wygląd podlegać będzie przeglądowi, by zagwarantować, że ​​broda jest zgodna z przepisami, jeśli zdecydujesz się ją zapuścić. Będą jednak sytuacje, w których względy operacyjne lub zawodowe mogą mieć wpływ na to, że zostaniesz poproszony o ogolenie się, kiedy okoliczności będą tego wymagać - tłumaczy Paul Carney, starszy chorąży sztabowy brytyjskiej armii. Podobna sytuacja może mieć miejsce w kompanii reprezentacyjnej. Nowe zasady zilustrowano grafiką, przy której zaznaczono, że dozwolona będzie wyłącznie "pełna broda", której długość musi mieścić się w przedziale od 2,5 mm do 25,5 mm. Musi być ścięta na kościach policzkowych i szyi, nie może być "niejednolita lub nierówna". W grę nie wchodzą też żadne, jak zaznaczono, "przesadne kolory".

ZOBACZ TEŻ: Król Karol nagrał specjalne przesłanie. W ważnym dniu znów zastępuje go królowa

Marynarze Królewskiej Marynarki Wojennej zarost mogli nosić od dawna, za zgodą dowódcy, a w Królewskich Siłach Powietrznych przepisy zezwalające pilotom na zapuszczanie brody wprowadzono już w 2019 roku.

Część starszych oficerów armii nie jest przekonana do zmian - przypominają, że zakaz wprowadzono między innymi po to, by zarost nie utrudniał przylegania masek przeciwgazowych. Dowództwo na te obawy odpowiedziało krótko: w przypadku zagrożenia atakiem chemicznym, wydany zostanie rozkaz zgolenia bród.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Marcin Romanowski został pozbawiony uposażenia posła po ucieczce na Węgry. Teraz ma nową pracę. Postawiono go na czele Polsko-Węgierskiego Instytutu Wolności. To znak, że premier Węgier Viktor Orban nie tylko udzielił azylu posłowi PiS, ale chce go wykorzystać. Polscy politycy komentują tę sytuację. Piotr Kaleta, również poseł PiS zasugerował nawet, że były wiceminister sprawiedliwości może utworzyć polski rząd na uchodźstwie. Politycy koalicji rządzącej uważają, że premier Węgier wykorzystuje Marcina Romanowskiego do swoich celów.

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Źródło:
Fakty TVN

To był wspólny gest serca, nadziei i solidarności. W szkole muzycznej w Łodzi odbył się koncert charytatywny, z którego cały dochód zostanie przekazany na leczenie Krzysia Zawady. Chłopiec cierpi na nieuleczalną chorobę - dystrofią mięśniową Duchenne’a. Nadzieją na zatrzymanie postępu choroby jest terapia genowa w USA. Czasu jest niewiele, a koszt leczenia to ponad 17 milionów złotych.

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS