"Jesteśmy na szarym końcu Europy". Brakuje lekarzy, specjaliści się starzeją

07.04.2019 | "Jesteśmy na szarym końcu Europy". Brakuje lekarzy, specjaliści się starzeją
07.04.2019 | "Jesteśmy na szarym końcu Europy". Brakuje lekarzy, specjaliści się starzeją
Magda Łucyan | Fakty TVN
07.04.2019 | "Jesteśmy na szarym końcu Europy". Brakuje lekarzy, specjaliści się starzejąMagda Łucyan | Fakty TVN

W wielu miejscach w Polsce brakuje lekarzy wielu specjalizacji. Służba zdrowia się starzeje. Coraz więcej lekarzy jest w wieku emerytalnym. Kto będzie nas leczył za kilka lat?

Wyremontowane i powiększone oddziały są. Dobry i nowoczesny sprzęt też. Brakuje tylko lekarzy. W szpitalu w Nowym Tomyślu pilne ogłoszenie wisi na stronach internetowych już od blisko dwóch tygodni. Odzewu brak.

- Brakuje nam lekarzy na SOR, w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej, zaczynają się problemy z obsadą oddziału dziecięcego i oddziału chorób wewnętrznych - wylicza Bogumiła Trybuś z Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej im. dr. Kazimierza Hołogi w Nowym Tomyślu.

Problemy z obsadą stają się codziennością dla większości szpitali w kraju. Szczególnie w szpitalach powiatowych. Na przykład w Prudniku i Kluczborku oddziały ginekologiczno-położnicze z powodu braku lekarzy są nieczynne.

Zamknięte oddziały

Powodem są wakaty na stanowiskach neonatologów i pediatrów dla noworodków przez co możliwy jest scenariusz całkowitego zamknięcia oddziałów.

- Jesteśmy na szarym końcu Europy, jeżeli chodzi o liczbę lekarzy na 1000 mieszkańców - mówi prof. dr hab. med. Andrzej Matyja z Naczelnej Rady Lekarskiej.

Bo na tysiąc mieszkańców nie przypada nawet trzech lekarzy. W całym kraju brakuje około 20 tysięcy lekarzy.

- Najbardziej chyba krzykliwy przykład to reumatologia dziecięca. Mamy trzech specjalistów na całe województwo. Jeżeli mamy trzech specjalistów na całe województwo, to wystarczy, że jeden złamie nogę, a drugi zachoruje i teoretycznie żaden oddział nie może istnieć - mówi Michał Bulsa, przewodniczący komisji ds. młodych lekarzy Naczelnej Rady Lekarskiej.

W tragicznym stanie jest też pediatria. - Pediatria metaboliczna. Mamy 19 specjalistów na cały kraj - podaje prof. dr hab. med. Andrzej Matyja z Naczelnej Rady Lekarskiej.

Szokujące dane

Podobnych, szokujących przykładów jest więcej. Szczególnie mając świadomość, że w Polsce mamy ponad 6 milionów dzieci i młodzieży. Specjalistów od dziecięcych chorób płuc jest w całym kraju 45. Dziecięcych endokrynologów - 76., a dziecięcych urologów - 69.

Psychiatrów, którzy zajmują się najmłodszymi jest 419, a potrzeby lawinowo rosną - czego przykładem są oddziały psychiatryczne w całym kraju, na których wolne miejsca znajdują się tylko na korytarzach. W takich warunkach dochodzą do siebie najmłodsi na przykład po próbach samobójczych.

I według ekspertów będzie tylko gorzej, bo jedna trzecia lekarzy to seniorzy w wieku emerytalnym, którzy przy takim obciążeniu pracą - sami niedługo będą potrzebować pomocy.

- Średnia wieku jest w niektórych specjalizacjach jest, według mnie, katastrofalna. Jeżeli popatrzymy na pediatrów to około 60 lat, ginekologia i położnictwo podobnie - mówi Michał Bulsa, przewodniczący komisji ds. młodych lekarzy Naczelnej Rady Lekarskiej.

- Słyszymy z ust młodych lekarzy, że czekają do końca stażu i zastanawiają się czy będzie to praca u nas, czy w szpitalu europejskim na Zachodzie - mówi Bogumiła Trybuś z Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej im. dr. Kazimierza Hołogi w Nowym Tomyślu.

W szpitalu, w którym nie będą skrajnie przeciążeni pracą, a pensja będzie będzie wyższa niż w Polsce.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Sto operacji ortopedycznych w ciągu pięciu lat - z perspektywy przeciętnego szpitala w Polsce to żaden wyczyn, ale w Rwandzie i w Zambii to aż sto zabiegów, ratujących kończyny i przywracających sprawność. Dla miejscowych pacjentów to często jedyna szansa na pomoc. Stoją za tym lekarze z Polski.

Lekarze z Polski dali nadzieje setkom pacjentów w Afryce. "Próbujemy wyrównać rachunek niesprawiedliwości na tym świecie"

Lekarze z Polski dali nadzieje setkom pacjentów w Afryce. "Próbujemy wyrównać rachunek niesprawiedliwości na tym świecie"

Źródło:
Fakty TVN

Pary jednopłciowe mają nadzieje na zmianę, bo jest w tym kierunku ważny krok. Mimo, że wciąż nie ma politycznej zgody na równość małżeńską, to minister sprawiedliwości daje zielone światło dla uznawania w Polsce zagranicznych aktów małżeństwa osób tej samem płci.

Minister sprawiedliwości chce, by nasz kraj uznawał małżeństwa jednopłciowe zawarte za granicą

Minister sprawiedliwości chce, by nasz kraj uznawał małżeństwa jednopłciowe zawarte za granicą

Źródło:
Fakty TVN

Dla wielu pacjentów onkologicznych system ochrony zdrowia jest najgorszym wrogiem. Szukając ratunku, błądzą, a kiedy na barki spada diagnoza, to na walkę z kolejnym przeciwnikiem brakuje już sił. Dlatego dzięki Onkofundacji Alivia powstała specjalna platforma dla chorych na raka, a Narodowy Instytut Onkologii przygotował specjalny film.

Osoby, u których zdiagnozowano raka, często nie wiedzą, co mają robić dalej. Powstał specjalny serwis

Osoby, u których zdiagnozowano raka, często nie wiedzą, co mają robić dalej. Powstał specjalny serwis

Źródło:
Fakty TVN

Około setka uczennic i uczniów w sobotę przyszła do jednej z białostockich szkół, by porozmawiać z ministrą edukacji Barbarą Nowacką. Wśród tematów jakość kształcenia w Polsce, bezpieczeństwo i samopoczucie uczennic i uczniów. Pomysł uczniowskiego okrągłego stołu padł podczas spotkania z premierem Donaldem Tuskiem ze strony jednego ucznia.

MEN chce dialogu z uczniami. W Białymstoku odbyło się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu

MEN chce dialogu z uczniami. W Białymstoku odbyło się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

10 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Uchodźcy. Liczba uchodźców rośnie: rok temu szacowano ją na 110 milionów osób, w tym roku szacuje się ją nawet na 120 milionów. Głównymi przyczynami są kryzys w Strefie Gazy oraz kolejne ucieczki w związku z przesuwającym się frontem w Ukrainie. Według prognoz Banku Światowego, do 2050 roku liczba uchodźców może wzrosnąć do 216 milionów osób. 

Na całym świecie jest nawet 120 milionów uchodźców. "Sytuacja Polski jest specyficzna"

Na całym świecie jest nawet 120 milionów uchodźców. "Sytuacja Polski jest specyficzna"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Radosław Sikorski przekazał w "Faktach po Faktach", że nie zostanie w najbliższych tygodniach unijnym komisarzem i pozostanie ministrem spraw zagranicznych. Pytany, czy chciałby kandydować w przyszłych wyborach prezydenckich w Polsce, odpowiedział, że "gdyby Kaczyński znowu kandydował, to chętnie by się z nim zmierzył". W "Faktach po Faktach" mówił także o kwestii ambasadorów i jego kontaktów z prezydentem.

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Źródło:
TVN24

Jesteśmy przygnieceni bieżącymi sprawami, tego jest mnóstwo. Pani minister Nowacka, wchodząc do tego resortu, zastała z jednej strony puste szuflady, ale z drugiej strony ogrom wyzwań - mówił w "Faktach po Faktach" prezes ZNP Sławomir Broniarz. Powiedział też, że przed edukacją stoją nowe wyzwania w związku z rozwojem sztucznej inteligencji. - Musimy się zastanowić, jacy nauczyciele będą nam potrzebni za pięć, dziesięć, piętnaście lat - powiedział.

"Pani minister zastała puste szuflady i ogrom wyzwań"

"Pani minister zastała puste szuflady i ogrom wyzwań"

Źródło:
TVN24

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie spowodowało, że napływ nielegalnych imigrantów na Wyspy ustał. Partia Konserwatywna wciąż forsuje nieudany plan odsyłania imigrantów do Rwandy, a Partia Pracy, która prowadzi w sondażach, chce przede wszystkim walczyć z przemytnikami ludzi. Nigel Farage, "ojciec chrzestny brexitu", proponuje, żeby przestać uznawać Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Wybory w Wielkiej Brytanii i kryzys migracyjny. Torysi stawiają na Rwandę, laburzyści na nowe dowództwo

Wybory w Wielkiej Brytanii i kryzys migracyjny. Torysi stawiają na Rwandę, laburzyści na nowe dowództwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Upały stwarzają w tej chwili śmiertelne zagrożenie na czterech kontynentach. W ostatni dzień wiosny były miejsca, gdzie było goręcej niż w połowie lata. To niepokojący prognostyk, szczególnie po tym, jak ubiegłe lato zostało okrzyknięte najgorętszym w historii pomiarów. W Arabii Saudyjskiej temperatury przekroczyły w tym tygodniu 51 stopni Celsjusza w cieniu. Zmarło kilkuset pielgrzymów. W Indiach monsun, który powinien nieść wytchnienie od miesiąca, wciąż nie nadchodzi, a w Stanach Zjednoczonych ostrzeżenia o upale dostają nawet mieszkańcy regionów, gdzie temperatury zazwyczaj są umiarkowane.

Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS