W Boże Ciało biskupi nie uciekali od problemu pedofilii. "Niesiona jest pomoc dla ofiar"

20.06.2019 | W Boże Ciało biskupi nie uciekali od problemu pedofilii. "Niesiona jest pomoc dla ofiar"
20.06.2019 | W Boże Ciało biskupi nie uciekali od problemu pedofilii. "Niesiona jest pomoc dla ofiar"
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
20.06.2019 | W Boże Ciało biskupi nie uciekali od problemu pedofilii. "Niesiona jest pomoc dla ofiar"Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN

To jedno z najważniejszych świąt dla katolików - Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Boże Ciało. To święto wiąże się z uroczystymi procesjami i nabożeństwami. W świątecznych kazaniach biskupów nie zabrakło odniesień do problemu pedofilii wśród duchownych i kontrowersji wokół Karty LGBT+.

Bez dwóch zdań to najbardziej kolorowe święto Kościoła katolickiego. Boże Ciało, poza czysto religijnym i duchowym wymiarem, ma także wymiar taki, jak w niewielkim Spycimierzu w Łódzkiem, gdzie przy okazji święta układa się obrazy z kwiatów.

- Przyjechaliśmy na tę procesję z włoskiego Pietra Ligure. Co roku organizujemy tam ogromny festiwal kwietnych obrazów. Te polskie chcieliśmy zobaczyć na własne oczy - mówi Andrea Bergallo, Włoch, który przyjechał do Spycimierza.

Jednak w Boże Ciało kwiaty i kwietne obrazy nie są na pierwszym miejscu. Boże Ciało to tradycja Kościoła rzymskokatolickiego. Jest obchodzone sześćdziesiąt dni po Wielkanocy. Zawsze w czwartek, bo w czwartek zaczęła się według tradycji męka Jezusa.

- Wyszliśmy na ulice, by głosić, że taka jest nasza chrześcijańska postawa - mówił prymas Polski abp Wojciech Polak.

- Pokazujemy, czym jest dla nas nasza wiara, nasza pobożność, nasze przywiązanie do Kościoła - stwierdził jeden z wiernych w Warszawie.

Pedofilia i karta LGBT

Ten dzień to także różne głosy polskich biskupów. - Przepraszamy dzisiaj także za grzechy pochodzące z wnętrza Kościoła, czyli nasze grzechy, osłabiające siłę naszego świadectwa dawanemu Jezusowi wobec współczesnego świata - mówił w Warszawie metropolita abp Kazimierz Nycz.

- Myślę, że ważne jest, żeby mówić szczerze i otwarcie o tym, co się dzieje, o tym, co jest złe, bo Kościół jest grzeszny - tak jedna z warszawianek skomentowała słowa abpa Nycza.

Słowa warszawskiego metropolity były oczywistym nawiązaniem do kwestii pedofilii wśród duchownych. Najbardziej bieżącego problemu, z którym mierzy się dziś Kościół w Polsce. W czwartek nie tylko abp Nycz nawiązał do tej sprawy.

- Chcę dotknąć tego problemu, od tego nie uciekamy: kwestia nadużyć seksualnych wśród duchownych. Trwa uczciwe rozpoznanie skali tych zagrożeń i niesiona jest pomoc dla ofiar. Trwa droga oczyszczania i gojenia ran - powiedział metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.

W Boże Ciało nikt publicznej polemiki nie podejmował i słów biskupów nie oceniał. Także, gdy nawiązywali to kwestii wychowania seksualnego, zresztą nie pierwszy raz.

- Sprowadzane przez niektóre samorządy do polskich szkół: karta LGBT+, instrukcje WHO dotyczące tak zwanego seksualnego wychowania młodzieży i dzieci, w tym także bardzo małych dzieci, są w istocie rzeczy programami ich deprawacji - te słowa padły z ust metropolity krakowskiego abpa Marka Jędraszewskiego na zakończenie procesji w Krakowie. Jednej z najliczniejszych w Polsce.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN