"Biznes podhalański jest biznesem maratońskim". Ferie zimowe powoli dobiegają końca, a za oknem wiosna

Źródło:
Fakty TVN
"Biznes podhalański jest biznesem maratońskim". Ferie zimowe powoli dobiegają końca, a za oknem wiosna
"Biznes podhalański jest biznesem maratońskim". Ferie zimowe powoli dobiegają końca, a za oknem wiosna
Adrianna Otręba/Fakty TVN
"Biznes podhalański jest biznesem maratońskim". Ferie zimowe powoli dobiegają końca, a za oknem wiosnaAdrianna Otręba/Fakty TVN

Pora na pierwsze podsumowania tegorocznych ferii. Branża turystyczna jest raczej średnio zadowolona. Zbliżający się powoli do końca sezon nie może zostać uznany za najlepszy.

Hasło "ferie zimowe" nabiera nowego znaczenia. - Warunki pogodowe, wiosenne, można powiedzieć - mówi Grażyna, turystka z Gdańska. Zakopane, Bukowina Tatrzańska, Karpacz czy Wisła - tam w sobotę termometry pokazywały same plusy, ale spokojnie - słyszymy, że śniegu nie zabraknie. - Praktycznie każda stacja na Podhalu, jak i tutaj na Harendzie, jest przygotowana na takie temperatury. Mamy mnóstwo sztucznego śniegu - uspokaja Andrzej Hyc, instruktor snowboardu ze Stacji Narciarskiej "Harenda" w Zakopanem.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Nie będzie to bardzo dobry sezon"

Tatrzański Park Narodowy podaje, że w czwartek zeszła lawina i zatrzymała się około pięćdziesięciu metrów od drogi do Morskiego Oka. Istnieje duże ryzyko lawiny wtórnej - ostrzegają służby. Dodatkowo w wielu miejscach w Tatrach jest bardzo ślisko. - Ten weekend naprawdę odradzam, aby wychodzić wysoko w góry. Tam warunki naprawdę są bardzo, bardzo trudne - mówi Grzegorz Walijewski z IMGW i Państwowego Instytutu Badawczego.

O bezpieczeństwie muszą pamiętać zarówno ci, którzy już kończą ferie, jak i ci, którzy je dopiero rozpoczynają. Dwa tygodnie wolnego mają przed sobą uczniowie między innymi z województw małopolskiego, świętokrzyskiego i kujawsko-pomorskiego. To już ostatnia tura. Czas na pierwsze podsumowania.

- Goście dopisali. Może troszeczkę mniej niż zawsze - informuje Anna Niżnik, "Hanusina Chałupa" w Zakopanem. Jak szacuje Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej, średnie ceny noclegów w Zakopanem, w porównaniu z 2023 rokiem, są wyższe o około osiem procent, a ceny wyciągów w rejonie Podhala o siedem. - Nie będzie to niewątpliwie najlepszy sezon dla nas, przedsiębiorców na Podhalu, ale pamiętajmy, że nam łzy nie lecą. Biznes podhalański jest biznesem maratońskim - wyjaśnia Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

Ruszają ferie zimowe. Gdzie i jak będą wypoczywać Polacy?
Ruszają ferie zimowe. Gdzie i jak będą wypoczywać Polacy?Marzanna Zielińska/Fakty TVN

Masa możliwości

Udane ferie to nie tylko wyjazdy. Zostając w mieście, można nie tylko pójść na lodowisko czy do zoo. Zamiast komputera i siedzenia w domu, polecany jest spacer. - Mimo delikatnego ochłodzenia koło środy, to ta wiosenna aura utrzyma się do końca przyszłego tygodnia - mówi Grzegorz Walijewski. Nic tylko korzystać. Chwila wypoczynku przyda się każdemu.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Nagłe zwroty akcji w Suwałkach. Miało być nowe logo miasta i nawet było, ale tylko przez chwilę, bo chwilę potem wróciło stare. Wydano prawie 50 tysięcy złotych.

Miś UśMich pozostanie symbolem Suwałk. Nowe logo poszło do kosza, ale pieniądze zostały wydane

Miś UśMich pozostanie symbolem Suwałk. Nowe logo poszło do kosza, ale pieniądze zostały wydane

Źródło:
Fakty TVN

Nowo kupiony dom z niespodzianką - ludzkimi szczątkami w piwnicy. Podobno kiedyś była kłótnia i był hałas, a potem zniknął pan Kazimierz - tak przynajmniej mówią sąsiedzi. Co jeszcze wiadomo i co będzie badać policja?

Ludzkie szczątki w nowym domu. Sąsiedzi przypomnieli sobie awanturę sprzed 20 lat

Ludzkie szczątki w nowym domu. Sąsiedzi przypomnieli sobie awanturę sprzed 20 lat

Źródło:
Fakty TVN

Już w poniedziałek w Brukseli ministrowie rolnictwa państw Unii Europejskiej będą rozmawiać o tym, jak zakończyć kryzys, który rozlał się praktycznie w całej wspólnocie. Czesław Siekierski zapowiada, że będzie domagał się ograniczenia Zielonego Ładu, którego nie chcą nie tylko polscy rolnicy. Ci wciąż protestują. Narzekają na silosy pełne zboża i niskie ceny, jakie mogą za nie uzyskać.

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy od samego początku wojny pomagają Ukraińcom. Otworzyliśmy dla nich swoje serca, domy, pomogliśmy normalnie żyć. Jednak tam, w Ukrainie, na naszą pomoc ciągle czeka kilkanaście milionów ludzi. Organizacje humanitarne każdego dnia przekazują im pomoc.

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polska naprawdę pojawiła się jako nasz największy przyjaciel. I dziękujemy bardzo za to Polsce i każdemu Polakowi - mówił w "Faktach po Faktach" w drugą rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę Mykoła Kniażycki, deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy. - Prawda na temat bezpieczeństwa dzisiaj jest taka: albo robimy wszystko, żeby Ukraińcy dali radę w tym roku, (...) albo za kilka lat płacimy znacznie większą stawkę - stwierdził Paweł Kowal (KO), szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Źródło:
TVN24

Każda ze stron musi dbać o swoją opinię publiczną i o swoich obywateli, tak że nie dziwię się Ukraińcom, że zastosowali taki właśnie manewr - mówił w "Faktach po Faktach" Jan Truszczyński, dyplomata i były wiceszef MSZ, komentując wizytę ukraińskiego premiera na granicy i brak spotkania z przedstawicielami strony polskiej. - Nie myślę, żeby Ukraińcy liczyli tutaj na taką szybką i taką "w biegu" odpowiedź strony polskiej. Strona polska prawidłowo odpowiedziała - stwierdził profesor Artur Nowak-Far, były wiceminister spraw zagranicznych, wykładowca SGH.

"Nie dziwię się Ukraińcom, że zastosowali taki właśnie manewr", "strona polska prawidłowo odpowiedziała"

"Nie dziwię się Ukraińcom, że zastosowali taki właśnie manewr", "strona polska prawidłowo odpowiedziała"

Źródło:
TVN24

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN

Yarmak przed wojną był jednym z najpopularniejszych ukraińskich raperów. Dwa lata temu jednak zgłosił się do wojska i teraz jego głos częściej brzmi przez radiostację niż w klubach czy na koncertach. Obecnie dowodzi plutonem operatorów dronów bojowych i ma teraz apel do Zachodu.

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS