Badania finansowane przez Wings for Life przynoszą pierwsze rezultaty

03.05.2019 | Badania finansowane przez Wings for Life przynoszą pierwsze rezultaty
03.05.2019 | Badania finansowane przez Wings for Life przynoszą pierwsze rezultaty
Jarosław Kostkowski | Fakty TVN
03.05.2019 | Badania finansowane przez Wings for Life przynoszą pierwsze rezultatyJarosław Kostkowski | Fakty TVN

To będzie już szósty taki bieg. Wings for Life jest rozgrywany w kilkudziesięciu miastach na kilku kontynentach. Pieniądze zbierane są na całym świecie. Coraz większe sumy przekazywane są na badania nad urazami rdzenia kręgowego. Naukowcy pracują i mają nadzieję na sukces.

Nie szedł po rekord, ale każdy krok przybliżał go do pełnej sprawności. W 2018 roku w egzoszkielecie Michał zrobił 1700 kroków zanim dognił go samochód z metą.

- Żyję tak naprawdę od Wingsu do Wingsu, żeby móc wystartować i przeżyć to ponownie - tłumaczy Michał Żołyński, uczestnik Światowego Biegu Wings for Life.

- Przykucie do wózka inwalidzkiego to jest na pewno ogromna tragedia dla tych ludzi. W ubiegłym roku pojawiły się jaskółki zwiastujące, że te badania przynoszą już jakiś konkretne efekty - mówi Jerzy Skarżyński, maratończyk i ambasador Światowego Biegu Wings for Life.

Wszystko dzięki nowatorskiej operacji, podczas której w klinice w Lozannie wszczepiono implanty z elektrodami trzem osobom z przerwanym rdzeniem kręgowym. Dzięki temu 29-letni David, który przestał chodzić po wypadku w 2010 roku, w tym o własnych siłach stanie na starcie biegu Wings for Life w Szwajcarii.

- Zdałem sobie sprawę, że to nie będzie łatwe, ale postanowiłem, że się nie poddam - opowiada David Mzee, uczestnik Światowego Biegu Wings for Life.

Impulsy elektryczne pobudzają mięśnie nóg. Włącza się je zegarkiem.

- Musiałem się trzymać, kiedy zrobiłem pierwszy krok. To było niesamowite uczucie - dodaje David.

Mały kilometr, wielki krok

Lekarze mają nadzieję, że skuteczne leczenie urazów rdzenia to nie kwestia pięciu czy dziesięciu lat, ale najbliższej przyszłości.

Czas jest ważny, bo co roku 250 tysięcy osób na całym świecie doznaje przerwania rdzenia kręgowego, głównie w wypadkach.

Uszkodzone komórki nerwowe w rdzeniu są zdolne do regeneracji. Wings for Life finansuje właśnie badania dotyczące tych zagadnień. Przez pięć lat biegacze wpłacili na ten cel 20 milionów euro.

- Jeżeli chodzi o Polskę, to plasujemy się bardzo wysoko. Jesteśmy w top trzech krajów organizujących Wings for Life na świecie. Zaraz za Austrią i Stanami - zapewnia Daniel Długołęcki, organizator Wings for Life w Polsce.

Lista ośmiu tysięcy uczestników biegu w Poznaniu jest już zamknięta, ale każdy może jeszcze mieć swój własny Wings w prywatnym telefonie. Koszt aplikacji to 15 euro. W Kaletach na Śląsku wirtualny samochód będzie gonił setkę biegaczy.

- Tu się nie ścigamy o medale, o miejsca na podiach. Będziemy 5 maja ścigać się dla kogoś, dla niepełnosprawnych osób, więc to będzie sama przyjemność - mówi Bogdan Łazaj, organizator biegu w Katowicach.

Pogoń mety za uczestnikami biegu to zabawa, ale też poważna sprawa. Bo każdy mały kilometr to tak naprawdę wielki krok.

Autor: Jarosław Kostkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS