Badania finansowane przez Wings for Life przynoszą pierwsze rezultaty

03.05.2019 | Badania finansowane przez Wings for Life przynoszą pierwsze rezultaty
03.05.2019 | Badania finansowane przez Wings for Life przynoszą pierwsze rezultaty
Jarosław Kostkowski | Fakty TVN
03.05.2019 | Badania finansowane przez Wings for Life przynoszą pierwsze rezultatyJarosław Kostkowski | Fakty TVN

To będzie już szósty taki bieg. Wings for Life jest rozgrywany w kilkudziesięciu miastach na kilku kontynentach. Pieniądze zbierane są na całym świecie. Coraz większe sumy przekazywane są na badania nad urazami rdzenia kręgowego. Naukowcy pracują i mają nadzieję na sukces.

Nie szedł po rekord, ale każdy krok przybliżał go do pełnej sprawności. W 2018 roku w egzoszkielecie Michał zrobił 1700 kroków zanim dognił go samochód z metą.

- Żyję tak naprawdę od Wingsu do Wingsu, żeby móc wystartować i przeżyć to ponownie - tłumaczy Michał Żołyński, uczestnik Światowego Biegu Wings for Life.

- Przykucie do wózka inwalidzkiego to jest na pewno ogromna tragedia dla tych ludzi. W ubiegłym roku pojawiły się jaskółki zwiastujące, że te badania przynoszą już jakiś konkretne efekty - mówi Jerzy Skarżyński, maratończyk i ambasador Światowego Biegu Wings for Life.

Wszystko dzięki nowatorskiej operacji, podczas której w klinice w Lozannie wszczepiono implanty z elektrodami trzem osobom z przerwanym rdzeniem kręgowym. Dzięki temu 29-letni David, który przestał chodzić po wypadku w 2010 roku, w tym o własnych siłach stanie na starcie biegu Wings for Life w Szwajcarii.

- Zdałem sobie sprawę, że to nie będzie łatwe, ale postanowiłem, że się nie poddam - opowiada David Mzee, uczestnik Światowego Biegu Wings for Life.

Impulsy elektryczne pobudzają mięśnie nóg. Włącza się je zegarkiem.

- Musiałem się trzymać, kiedy zrobiłem pierwszy krok. To było niesamowite uczucie - dodaje David.

Mały kilometr, wielki krok

Lekarze mają nadzieję, że skuteczne leczenie urazów rdzenia to nie kwestia pięciu czy dziesięciu lat, ale najbliższej przyszłości.

Czas jest ważny, bo co roku 250 tysięcy osób na całym świecie doznaje przerwania rdzenia kręgowego, głównie w wypadkach.

Uszkodzone komórki nerwowe w rdzeniu są zdolne do regeneracji. Wings for Life finansuje właśnie badania dotyczące tych zagadnień. Przez pięć lat biegacze wpłacili na ten cel 20 milionów euro.

- Jeżeli chodzi o Polskę, to plasujemy się bardzo wysoko. Jesteśmy w top trzech krajów organizujących Wings for Life na świecie. Zaraz za Austrią i Stanami - zapewnia Daniel Długołęcki, organizator Wings for Life w Polsce.

Lista ośmiu tysięcy uczestników biegu w Poznaniu jest już zamknięta, ale każdy może jeszcze mieć swój własny Wings w prywatnym telefonie. Koszt aplikacji to 15 euro. W Kaletach na Śląsku wirtualny samochód będzie gonił setkę biegaczy.

- Tu się nie ścigamy o medale, o miejsca na podiach. Będziemy 5 maja ścigać się dla kogoś, dla niepełnosprawnych osób, więc to będzie sama przyjemność - mówi Bogdan Łazaj, organizator biegu w Katowicach.

Pogoń mety za uczestnikami biegu to zabawa, ale też poważna sprawa. Bo każdy mały kilometr to tak naprawdę wielki krok.

Autor: Jarosław Kostkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Na niecały miesiąc przed wyborami do Parlamentu Europejskiego linia sporu przebiega między Prawem i Sprawiedliwością, które przedstawia Polskę jako unijne terytorium rzekomo zależne od Niemiec, a partiami koalicji rządowej mówiącymi, że PiS walcząc z Unią szkodzi naszemu bezpieczeństwu, wolności i dobrobytowi. O Zielonym Ładzie Kaczyński twierdzi, że był dobry, ale stał się zły, a o niektórych kandydatach własnej partii, że są do jednorazowego użytku.

Antyeuropejska retoryka europejskiej kampanii PiS. "Nam, Polakom, odbiorą właściwie wszystko"

Antyeuropejska retoryka europejskiej kampanii PiS. "Nam, Polakom, odbiorą właściwie wszystko"

Źródło:
Fakty TVN

To opowieść o najstarszej pracującej osobie w Polsce, i to z najdłuższym, bo 84-letnim stażem. Pan Wacław ma 98 lat. To były mistrz Polski w wyścigach motocyklowych, który prowadzi warsztat mechaniczny w Poznaniu. Jego największym marzeniem jest pracować dalej, ile tylko sił wystarczy, co najmniej do setki. Historia samego warsztatu sięga 1945 roku.

Pan Wacław Milewski ma 98 lat i pracuje od 84 lat. "Dziadek jest ekstra, generalnie rzecz biorąc"

Pan Wacław Milewski ma 98 lat i pracuje od 84 lat. "Dziadek jest ekstra, generalnie rzecz biorąc"

Źródło:
Fakty TVN

Odra nie tylko wróciła, ale rozlewa się szeroką falą. Najwięcej dzieci choruje w Warszawie i we Wrocławiu, ale wszędzie grupa ryzyka jest taka sama - to osoby niezaszczepione.

Ostrzeżenia WHO właśnie stały się faktem. Liczba zachorowań na odrę rośnie lawinowo

Ostrzeżenia WHO właśnie stały się faktem. Liczba zachorowań na odrę rośnie lawinowo

Źródło:
Fakty TVN

Lekarze z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki przy wykorzystaniu nowoczesnych aparatów do monitorowania bólu, podarowanych przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, sprawdzą poziom bólu u noworodków na oddziałach intensywnej terapii, żeby później opracować zasady ich leczenia. Zbyt duże dawki leków uśmierzających ból w przyszłości mogą uszkodzić mózg małego dziecka. - Stresujące, jak te maszyny piszczą. Podnosi się ciśnienie czy saturacja spada. To jest stresujące dla rodzica - przyznaje matka z Krakowa.

Chcą opracować zasady leczenia bólu u noworodków. Pomaga nowoczesny sprzęt i sztuczna inteligencja

Chcą opracować zasady leczenia bólu u noworodków. Pomaga nowoczesny sprzęt i sztuczna inteligencja

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W akcji gaśniczej brało udział ponad 240 strażaków, ale obyło się bez ofiar i poszkodowanych - z wyjątkiem setek najemców, z których część straciła dziś dorobek życia. Co do tej pory wiemy o pożarze, który w nocy wybuchł w centrum handlowym przy ulicy Marywilskiej?

Wiele osób straciło pracę i środki do życia. Co wiemy o pożarze przy ulicy Marywilskiej?

Wiele osób straciło pracę i środki do życia. Co wiemy o pożarze przy ulicy Marywilskiej?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wiceminister obrony Cezary Tomczyk poinformował, że zatrzymany w Polsce rosyjski żołnierz jest przesłuchiwany i jest pod nadzorem służb. - Wykorzystamy jego wiedzę, ale to jest jednostka głęboko zdemoralizowana i człowiek, na którym na pewno nie warto się w żaden sposób opierać - zaznaczył Tomczyk.

Rosyjski żołnierz zatrzymany w Polsce. "Wykorzystamy jego wiedzę, ale to zdemoralizowana jednostka"

Rosyjski żołnierz zatrzymany w Polsce. "Wykorzystamy jego wiedzę, ale to zdemoralizowana jednostka"

Źródło:
TVN24

Najbardziej zawinili politycy, którzy zaniedbali priorytet wschodni w służbach specjalnych, w kontrwywiadzie wojskowym i cywilnym. Dla nich priorytetem była opozycja demokratyczna - mówił w "Faktach po Faktach" o sprawie Tomasza Szmydta generał Krzysztof Bondaryk, dyrektor biura szefa MSWiA, były szef ABW.

W sprawie Tomasza Szmydta "najbardziej zawinili politycy"

W sprawie Tomasza Szmydta "najbardziej zawinili politycy"

Źródło:
TVN24

Amerykański Departament Stanu zna sprawę polskiego sędziego, który uciekł na Białoruś - mówi w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN Marcinem Wroną Mark Toner z Departamentu Stanu USA. Toner dodaje, że Stany Zjednoczone są świadome wyzwań wschodniej flanki NATO, które stwarza agresywna postawa Rosji i wojna w Ukrainie oraz robią wszystko, by wspierać w nich Polskę i innych sojuszników. Był też pytany o sprawę polskiego sędziego Tomasza Szmydta, który uciekł na Białoruś. Przekazał, że Departament Stanu zdaje sobie sprawę z tego, co się wydarzyło. - Ale jest to wewnętrzna kwestia rządu polskiego - dodał.

Mark Toner: Będzie to długa wojna. Wszyscy musimy się przygotować

Mark Toner: Będzie to długa wojna. Wszyscy musimy się przygotować

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wywołała trzęsienie ziemi w Seattle, a teraz zatrzęsie fanami w Europie. Taylor Swift rozpoczęła trasę koncertową, w której zawita także w Polsce. Co ciekawe, za artystką podążają nie tylko miliony jej fanów, ale też charakterystyczny dla gwiazd tego kalibru efekty. Tam, gdzie się pojawia Swift - ceny wynajmu krótkoterminowego gwałtownie rosną o kilkaset procent, co ma wyraźny wpływ na inflację.

Taylor Swift z koncertami w Europie. "To naprawdę niesamowite show"

Taylor Swift z koncertami w Europie. "To naprawdę niesamowite show"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Jak sztuczna inteligencja zmieni gospodarkę, której filarami nadal są surowce? Na ten temat Jan Niedziałek rozmawiał z Amitem Joshim, szwajcarskim naukowcem i ekspertem w dziedzinie sztucznej inteligencji.

Jak sztuczna inteligencja zmieni gospodarkę? Rozmowa z Amitem Joshim

Jak sztuczna inteligencja zmieni gospodarkę? Rozmowa z Amitem Joshim

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS