Badania finansowane przez Wings for Life przynoszą pierwsze rezultaty

03.05.2019 | Badania finansowane przez Wings for Life przynoszą pierwsze rezultaty
03.05.2019 | Badania finansowane przez Wings for Life przynoszą pierwsze rezultaty
Jarosław Kostkowski | Fakty TVN
03.05.2019 | Badania finansowane przez Wings for Life przynoszą pierwsze rezultatyJarosław Kostkowski | Fakty TVN

To będzie już szósty taki bieg. Wings for Life jest rozgrywany w kilkudziesięciu miastach na kilku kontynentach. Pieniądze zbierane są na całym świecie. Coraz większe sumy przekazywane są na badania nad urazami rdzenia kręgowego. Naukowcy pracują i mają nadzieję na sukces.

Nie szedł po rekord, ale każdy krok przybliżał go do pełnej sprawności. W 2018 roku w egzoszkielecie Michał zrobił 1700 kroków zanim dognił go samochód z metą.

- Żyję tak naprawdę od Wingsu do Wingsu, żeby móc wystartować i przeżyć to ponownie - tłumaczy Michał Żołyński, uczestnik Światowego Biegu Wings for Life.

- Przykucie do wózka inwalidzkiego to jest na pewno ogromna tragedia dla tych ludzi. W ubiegłym roku pojawiły się jaskółki zwiastujące, że te badania przynoszą już jakiś konkretne efekty - mówi Jerzy Skarżyński, maratończyk i ambasador Światowego Biegu Wings for Life.

Wszystko dzięki nowatorskiej operacji, podczas której w klinice w Lozannie wszczepiono implanty z elektrodami trzem osobom z przerwanym rdzeniem kręgowym. Dzięki temu 29-letni David, który przestał chodzić po wypadku w 2010 roku, w tym o własnych siłach stanie na starcie biegu Wings for Life w Szwajcarii.

- Zdałem sobie sprawę, że to nie będzie łatwe, ale postanowiłem, że się nie poddam - opowiada David Mzee, uczestnik Światowego Biegu Wings for Life.

Impulsy elektryczne pobudzają mięśnie nóg. Włącza się je zegarkiem.

- Musiałem się trzymać, kiedy zrobiłem pierwszy krok. To było niesamowite uczucie - dodaje David.

Mały kilometr, wielki krok

Lekarze mają nadzieję, że skuteczne leczenie urazów rdzenia to nie kwestia pięciu czy dziesięciu lat, ale najbliższej przyszłości.

Czas jest ważny, bo co roku 250 tysięcy osób na całym świecie doznaje przerwania rdzenia kręgowego, głównie w wypadkach.

Uszkodzone komórki nerwowe w rdzeniu są zdolne do regeneracji. Wings for Life finansuje właśnie badania dotyczące tych zagadnień. Przez pięć lat biegacze wpłacili na ten cel 20 milionów euro.

- Jeżeli chodzi o Polskę, to plasujemy się bardzo wysoko. Jesteśmy w top trzech krajów organizujących Wings for Life na świecie. Zaraz za Austrią i Stanami - zapewnia Daniel Długołęcki, organizator Wings for Life w Polsce.

Lista ośmiu tysięcy uczestników biegu w Poznaniu jest już zamknięta, ale każdy może jeszcze mieć swój własny Wings w prywatnym telefonie. Koszt aplikacji to 15 euro. W Kaletach na Śląsku wirtualny samochód będzie gonił setkę biegaczy.

- Tu się nie ścigamy o medale, o miejsca na podiach. Będziemy 5 maja ścigać się dla kogoś, dla niepełnosprawnych osób, więc to będzie sama przyjemność - mówi Bogdan Łazaj, organizator biegu w Katowicach.

Pogoń mety za uczestnikami biegu to zabawa, ale też poważna sprawa. Bo każdy mały kilometr to tak naprawdę wielki krok.

Autor: Jarosław Kostkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS