Seria wypadków na drogach. "Przyczyną większości jest brawura"

05.02.2022 | Seria wypadków na drogach. "Przyczyną większości jest brawura"
05.02.2022 | Seria wypadków na drogach. "Przyczyną większości jest brawura"
Jarosław Kostkowski | Fakty TVN
05.02.2022 | Seria wypadków na drogach. "Przyczyną większości jest brawura"Jarosław Kostkowski | Fakty TVN

W ostatnich dniach pogoda dawała się we znaki kierowcom. W wielu miejscach doszło do groźnych wypadków. Eksperci podkreślają, że przyczyną większości wypadków jest brawura, niemyślenie za kierownicą i nadmierna prędkość.

Pogoda daje się we znaki kierowcom - o wypadek w takich wcale nie trudno. W minioną niedzielę we Włocławku doszło do niebezpiecznego zdarzenia. Kierowca wjechał w wodę stojącą na jezdni, stracił panowanie nad samochodem i rozbił się o ścianę wiaduktu kolejowego.

- Cały czas padało, więc warunki były raczej kiepskie - relacjonuje Mariusz Jachimczak ratownik medyczny, świadek zdarzenia.

Pan Mariusz, jak opowiada, znał trasę i jej pułapki. Kierowca seata niekoniecznie.

- Myślę, że (kierowca - przyp. red.) jechał troszeczkę za szybko do warunków drogowych. Natomiast budując drogi naprawdę nie możemy w takim miejscu, na takiej szybkiej drodze, zadbać o to, żeby ta droga była równa? No moglibyśmy - zwraca uwagę Joanna Madej, pilotka rajdowa.

Zdaniem policji winę za wypadek ponosi kierowca auta osobowego, a nie zarządca drogi. - (Kierowca - przyp. red.) nie dostosował prędkości do warunków ruchu i po wjechaniu w rozlewisko na jezdni stracił panowanie nad pojazdem - mówi sierż. szt. Tomasz Tomaszewski z Komendy Miejskiej Policji we Włocławku.

- Nie zawsze jesteśmy w stanie ocenić, jak dużo wody znajduje się na drodze - podkreśla Mariusz Podkalicki z Akademii Bezpiecznej Jazdy.

Wypadek we Włocławku wyglądał groźnie, ale 29-letni kierowca został lekko ranny.

Wypadek autokaru koło Warlubia i kolizja w Opolu

Dwie osoby zginęły w zderzeniu aut na łuku drogi w województwie lubelskim, a dwie inne zostały ranne.

- Siła uderzenia była tak wielka, że oba pojazdy znalazły się poza drogą i wylądowały w rowie - informuje kom. Anna Kamola z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

Z kolei koło Warlubia autobus szkolny wjechał pod pociąg. Na miejscu zginął 70-letni kierowca, wcześniej pojazd opuściła pasażerka.

- 46-letnia kobieta zdążyła uciec. Pociągiem podróżowało ponad 50 osób, nikomu nic się nie stało - przekazała podkom. Joanna Tarkowska z Komendy Powiatowej Policji w Świeciu.

Autobus prawdopodobnie utknął między rogatkami. Zamiast je wyłamać, manewrował. Pasażerka, która uciekła, umknęła śmierci. - Jedynie wsparcie psychiczne, żadnych czynności medycznych nie wymagała ta osoba - poinformował mł. asp. Marek Prusiewicz z Państwowej Straży Pożarnej w Świeciu.

Kronika wypadków to też zderzenie karetki z pojazdem strażackim, do którego doszło w piątek na obwodnicy Opola. W wypadku w sumie rannych zostało pięć osób.

Z kolei w Gliwicach w poniedziałek doszło do potrącenia rowerzysty. Kierowca uciekł z miejsca zdarzenia, ale operator monitoringu wypatrzył auto w momencie, gdy przejeżdżało obok karetki i radiowozu służb, które udzielały pomocy poszkodowanemu mężczyźnie.

- Przejeżdżał, był po prostu ciekawy, co się dzieje na miejscu zdarzenia (...) wtedy to dyżurny krzyknął: natychmiast zatrzymać przejeżdżającego SUV-a - informuje podinsp. Marek Słomski z Komendy Miejskiej Policji w Gliwicach.

- Prawie te same błędy, a przyczyną większości jest jednak brawura, niemyślenie za kierownicą i nadmierna prędkość - uważa Joanna Madej, pilotka rajdowa.

Autor: Jarosław Kostkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Mariusz Jachimczak | tvn24

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zendaya rolą w dramacie "Challengers" przypieczętowała swoją pozycję w Fabryce Snów. Wcieliła się w bezkompromisową tenisistkę i udowodniła, że może sprostać każdemu aktorskiemu wzywaniu. A od jakich filmów zaczynała?  Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS