Seria wypadków na drogach. "Przyczyną większości jest brawura"

05.02.2022 | Seria wypadków na drogach. "Przyczyną większości jest brawura"
05.02.2022 | Seria wypadków na drogach. "Przyczyną większości jest brawura"
Jarosław Kostkowski | Fakty TVN
05.02.2022 | Seria wypadków na drogach. "Przyczyną większości jest brawura"Jarosław Kostkowski | Fakty TVN

W ostatnich dniach pogoda dawała się we znaki kierowcom. W wielu miejscach doszło do groźnych wypadków. Eksperci podkreślają, że przyczyną większości wypadków jest brawura, niemyślenie za kierownicą i nadmierna prędkość.

Pogoda daje się we znaki kierowcom - o wypadek w takich wcale nie trudno. W minioną niedzielę we Włocławku doszło do niebezpiecznego zdarzenia. Kierowca wjechał w wodę stojącą na jezdni, stracił panowanie nad samochodem i rozbił się o ścianę wiaduktu kolejowego.

- Cały czas padało, więc warunki były raczej kiepskie - relacjonuje Mariusz Jachimczak ratownik medyczny, świadek zdarzenia.

Pan Mariusz, jak opowiada, znał trasę i jej pułapki. Kierowca seata niekoniecznie.

- Myślę, że (kierowca - przyp. red.) jechał troszeczkę za szybko do warunków drogowych. Natomiast budując drogi naprawdę nie możemy w takim miejscu, na takiej szybkiej drodze, zadbać o to, żeby ta droga była równa? No moglibyśmy - zwraca uwagę Joanna Madej, pilotka rajdowa.

Zdaniem policji winę za wypadek ponosi kierowca auta osobowego, a nie zarządca drogi. - (Kierowca - przyp. red.) nie dostosował prędkości do warunków ruchu i po wjechaniu w rozlewisko na jezdni stracił panowanie nad pojazdem - mówi sierż. szt. Tomasz Tomaszewski z Komendy Miejskiej Policji we Włocławku.

- Nie zawsze jesteśmy w stanie ocenić, jak dużo wody znajduje się na drodze - podkreśla Mariusz Podkalicki z Akademii Bezpiecznej Jazdy.

Wypadek we Włocławku wyglądał groźnie, ale 29-letni kierowca został lekko ranny.

Wypadek autokaru koło Warlubia i kolizja w Opolu

Dwie osoby zginęły w zderzeniu aut na łuku drogi w województwie lubelskim, a dwie inne zostały ranne.

- Siła uderzenia była tak wielka, że oba pojazdy znalazły się poza drogą i wylądowały w rowie - informuje kom. Anna Kamola z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

Z kolei koło Warlubia autobus szkolny wjechał pod pociąg. Na miejscu zginął 70-letni kierowca, wcześniej pojazd opuściła pasażerka.

- 46-letnia kobieta zdążyła uciec. Pociągiem podróżowało ponad 50 osób, nikomu nic się nie stało - przekazała podkom. Joanna Tarkowska z Komendy Powiatowej Policji w Świeciu.

Autobus prawdopodobnie utknął między rogatkami. Zamiast je wyłamać, manewrował. Pasażerka, która uciekła, umknęła śmierci. - Jedynie wsparcie psychiczne, żadnych czynności medycznych nie wymagała ta osoba - poinformował mł. asp. Marek Prusiewicz z Państwowej Straży Pożarnej w Świeciu.

Kronika wypadków to też zderzenie karetki z pojazdem strażackim, do którego doszło w piątek na obwodnicy Opola. W wypadku w sumie rannych zostało pięć osób.

Z kolei w Gliwicach w poniedziałek doszło do potrącenia rowerzysty. Kierowca uciekł z miejsca zdarzenia, ale operator monitoringu wypatrzył auto w momencie, gdy przejeżdżało obok karetki i radiowozu służb, które udzielały pomocy poszkodowanemu mężczyźnie.

- Przejeżdżał, był po prostu ciekawy, co się dzieje na miejscu zdarzenia (...) wtedy to dyżurny krzyknął: natychmiast zatrzymać przejeżdżającego SUV-a - informuje podinsp. Marek Słomski z Komendy Miejskiej Policji w Gliwicach.

- Prawie te same błędy, a przyczyną większości jest jednak brawura, niemyślenie za kierownicą i nadmierna prędkość - uważa Joanna Madej, pilotka rajdowa.

Autor: Jarosław Kostkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Mariusz Jachimczak | tvn24

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS