"Bez szpitala nie ma leku". Obawy przed rewolucją Radziwiłła


Szpitale w sieci i szpitale poza siecią. Na niektóre placówki padł blady strach, bo państwowa sieć to państwowe pieniądze. A nie wszyscy je dostaną. Rząd nie może przyjąć projekty, bo nawet w rządzie są poważne wątpliwości. Dla ministra zdrowia pomysł z siecią to dobra opieka. Dla niektórych dobrych szpitali może on jednak oznaczać wyrok śmierci.

W szpitalu Vito-Med w Gliwicach niepewność i wyczekiwanie. Placówka znana z leczenia udarów mózgu nie znalazła się w przygotowanej przez rząd sieci szpitali. A szpitale poza państwową siecią będą mieć kłopot z uzyskaniem publicznych pieniędzy. Dlatego niepokoją się nie tylko lekarze, ale i pacjenci.

Chory na mukopolisacharydozę Piotr Grela od pięciu lat - tydzień w tydzień - przyjmuje w gliwickim szpitalu kroplówki ratujące mu życie. Teraz boi się, że tę pomoc straci. - Bez szpitala nie ma leku. Bez leku nie ma tego wszystkiego o co dbaliśmy, o co walczyliśmy - mówi.

Szpital Vito-Med, który nie znalazł się w sieci, jest spółką pracowniczą. Miasto i lekarze stworzyli ją wiele lat temu odpowiadając na rządowe zachęty, aby spółki tworzyć. Zmniejszyli zatrudnienie i biurokrację, walczą o dotacje i akredytacje, zrestrukturyzowali placówkę. - Gdybyśmy nie robili tych zmian, nie robili tej restrukturyzacji, nie byłoby problemu. Bylibyśmy w sieci - mówi Przemysław Gliklich, dyrektor szpitala.

Rewolucja z opóźnieniem

Wyczekiwanie jest w całym kraju, bo rząd planujący rewolucyjne zmiany w służbie zdrowia zwleka z przyjęciem projektu ustawy o sieci szpitali. Projekt miał być przyjęty w styczniu, potem na następnych posiedzeniach rządu, a nawet w tym tygodniu. Ale nie został.

Wicepremier Piotr Gliński 14 lutego mówił, że "tydzień, czy dwa tygodnie zwłoki to nie jest żaden problem, w sytuacji, kiedy będziemy mogli spokojnie jeszcze wszystkie drobne kwestie wyjaśnić".

To nie są drobne sprawy - odpowiada drugi wicepremier, Jarosław Gowin. - Jeżeli skutkiem wprowadzenia tej sieci szpitali byłby upadek części sektora szpitali prywatnych, to to pogorszyłoby dostęp pacjentów do służby zdrowia - tłumaczył 15 lutego w Radiu ZET Gowin.

Wątpliwości do projektu ministerstwa ma też były prezes NFZ, a teraz parlamentarzysta PiS, Andrzej Sośnierz. - Mam obawy, że to pogorszy dostęp do świadczeń zdrowotnych, dlatego że szpital traci motywację do tego, żeby przyjmować pacjentów. Bo już pieniądze ma - tłumaczy.

Teoria i praktyka

Minister zdrowia zapewnia, że sieć szpitali oznacza ład w służbie zdrowia i wzmocnienie publicznych placówek. 19 stycznia tłumaczył, że sieć "tworzy cały szereg mechanizmów lepszej opieki nad pacjentami. Opieki nie tylko w szpitalu ale i po szpitalu". Tyle w teorii.

W praktyce w kraju trwa kreatywna księgowość. Samorządy łączą ze sobą różne szpitale, żeby tylko znalazły się w sieci. Żeby nie podzieliły losu szpitala w Gliwicach.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS