"Bez szpitala nie ma leku". Obawy przed rewolucją Radziwiłła


Szpitale w sieci i szpitale poza siecią. Na niektóre placówki padł blady strach, bo państwowa sieć to państwowe pieniądze. A nie wszyscy je dostaną. Rząd nie może przyjąć projekty, bo nawet w rządzie są poważne wątpliwości. Dla ministra zdrowia pomysł z siecią to dobra opieka. Dla niektórych dobrych szpitali może on jednak oznaczać wyrok śmierci.

W szpitalu Vito-Med w Gliwicach niepewność i wyczekiwanie. Placówka znana z leczenia udarów mózgu nie znalazła się w przygotowanej przez rząd sieci szpitali. A szpitale poza państwową siecią będą mieć kłopot z uzyskaniem publicznych pieniędzy. Dlatego niepokoją się nie tylko lekarze, ale i pacjenci.

Chory na mukopolisacharydozę Piotr Grela od pięciu lat - tydzień w tydzień - przyjmuje w gliwickim szpitalu kroplówki ratujące mu życie. Teraz boi się, że tę pomoc straci. - Bez szpitala nie ma leku. Bez leku nie ma tego wszystkiego o co dbaliśmy, o co walczyliśmy - mówi.

Szpital Vito-Med, który nie znalazł się w sieci, jest spółką pracowniczą. Miasto i lekarze stworzyli ją wiele lat temu odpowiadając na rządowe zachęty, aby spółki tworzyć. Zmniejszyli zatrudnienie i biurokrację, walczą o dotacje i akredytacje, zrestrukturyzowali placówkę. - Gdybyśmy nie robili tych zmian, nie robili tej restrukturyzacji, nie byłoby problemu. Bylibyśmy w sieci - mówi Przemysław Gliklich, dyrektor szpitala.

Rewolucja z opóźnieniem

Wyczekiwanie jest w całym kraju, bo rząd planujący rewolucyjne zmiany w służbie zdrowia zwleka z przyjęciem projektu ustawy o sieci szpitali. Projekt miał być przyjęty w styczniu, potem na następnych posiedzeniach rządu, a nawet w tym tygodniu. Ale nie został.

Wicepremier Piotr Gliński 14 lutego mówił, że "tydzień, czy dwa tygodnie zwłoki to nie jest żaden problem, w sytuacji, kiedy będziemy mogli spokojnie jeszcze wszystkie drobne kwestie wyjaśnić".

To nie są drobne sprawy - odpowiada drugi wicepremier, Jarosław Gowin. - Jeżeli skutkiem wprowadzenia tej sieci szpitali byłby upadek części sektora szpitali prywatnych, to to pogorszyłoby dostęp pacjentów do służby zdrowia - tłumaczył 15 lutego w Radiu ZET Gowin.

Wątpliwości do projektu ministerstwa ma też były prezes NFZ, a teraz parlamentarzysta PiS, Andrzej Sośnierz. - Mam obawy, że to pogorszy dostęp do świadczeń zdrowotnych, dlatego że szpital traci motywację do tego, żeby przyjmować pacjentów. Bo już pieniądze ma - tłumaczy.

Teoria i praktyka

Minister zdrowia zapewnia, że sieć szpitali oznacza ład w służbie zdrowia i wzmocnienie publicznych placówek. 19 stycznia tłumaczył, że sieć "tworzy cały szereg mechanizmów lepszej opieki nad pacjentami. Opieki nie tylko w szpitalu ale i po szpitalu". Tyle w teorii.

W praktyce w kraju trwa kreatywna księgowość. Samorządy łączą ze sobą różne szpitale, żeby tylko znalazły się w sieci. Żeby nie podzieliły losu szpitala w Gliwicach.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Światowym Dniu Wody naukowcy alarmują, że w wielu krajach jej brakuje. W Polsce widać to choćby nad Biebrzą czy Narwią. Od trzech dekad mamy suszę. Nawalne deszcze wywołują powodzie, ale sytuacji hydrologicznej nie zmieniają. 

Polska ma problem z suszą. Słynne rozlewiska zaczynają przypominać step

Polska ma problem z suszą. Słynne rozlewiska zaczynają przypominać step

Źródło:
Fakty TVN

Środowisko PiS coraz dalej posuwa się w politycznym wykorzystywaniu śmierci współpracowniczki prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Teraz wiąże ją ze Smoleńskiem. Coraz dalej też posuwa się w atakach na prokurator Ewę Wrzosek. 

PiS atakuje nienawiścią Ewę Wrzosek. "To metoda tego środowiska politycznego, która polega na dehumanizacji"

PiS atakuje nienawiścią Ewę Wrzosek. "To metoda tego środowiska politycznego, która polega na dehumanizacji"

Źródło:
Fakty TVN

Lodowce na całym świecie topnieją szybciej niż kiedykolwiek, a to może mieć katastrofalne skutki. Może zmniejszyć dostępność wody dla dwóch miliardów ludzi. W Europie najbardziej stopniały lodowce w Alpach i Pirenejach, tracąc około 40 procent pokrywy. Jedno z niedawnych badań przewiduje, że do końca XXI wieku utracimy połowę globalnej masy lodowcowej.

Topnienie lodowców przyspiesza. Do 2100 roku Szwajcaria może stracić je wszystkie

Topnienie lodowców przyspiesza. Do 2100 roku Szwajcaria może stracić je wszystkie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To był jeden z największych ataków dronów, jakie Rosjanie przeprowadzili na Ukrainę od początku wojny. Minionej nocy wystrzelili 214 bezzałgowców. Wybuchy nastąpiły między innymi w Odessie i Kramatorsku. W tym samym niemal czasie prezydent Donald Trump ogłosił, że Stany Zjednoczone niebawem podpiszą umowę surowcową z Ukrainą.

Rosyjskie drony znowu zaatakowały Ukrainę. "Okupanci zastosowali nową taktykę uderzeniową"

Rosyjskie drony znowu zaatakowały Ukrainę. "Okupanci zastosowali nową taktykę uderzeniową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sprawa dotycząca ujawnienia dokumentów, jak i oświadczenie Mariusza Błaszczaka w tej sprawie, są dewastujące dla państwa polskiego - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny. Odniósł się w ten sposób do postawienia zarzutu byłemu szefowi MON dotyczącego ujawnienia części planu obrony państwa. Dodał, że polityk PiS-u, ujawniając to, kierował się interesem politycznym.

"To dewastujące dla państwa polskiego". Bodnar o sprawie Błaszczaka

"To dewastujące dla państwa polskiego". Bodnar o sprawie Błaszczaka

Źródło:
TVN24

- Są rzeczy, w których fundamentalnie działamy razem, idziemy do przodu, ale są rzeczy, w których podejmujemy spór, tak żeby ukuć najlepszą politykę - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, odnosząc się do tarć w koalicji rządzącej. Odniosła się między innymi do różnicy zdań pomiędzy koalicjantami w kwestii obniżenia składki zdrowotnej czy ustawy o budownictwie społecznym.

Tarcia w koalicji? "Najważniejsze, co ludzie z tego mają"

Tarcia w koalicji? "Najważniejsze, co ludzie z tego mają"

Źródło:
TVN24

- Kanada to najbardziej europejski z pozaeuropejskich krajów - powiedział nowy premier Kanady, który w pierwszym tygodniu urzędowania odwiedził Londyn i Paryż. W "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były wicepremier prowincji Alberta Thomas Lukaszuk był pytany o relacje Kanady z USA i Europą. Jego zdaniem Kanada będzie rozwijać współpracę z Europą, jednocześnie starając się normalizować relacje z USA. Donald Trump nakłada cła na kanadyjskie towary i głośno mówi o tym, że chciałby, aby Kanada stała się częścią USA.

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Odkąd Donald Trump wrócił do władzy, dużo się zmieniło w relacjach USA z Europą. Komentarze Amerykanina na temat Ukrainy, relacji handlowych z Unią czy na temat zbrojeń sprawiają, że liderzy państw europejskich odczuwają coraz większy niepokój i konieczność pilnych działań w trosce o bezpieczeństwo kontynentu. Po drugiej stronie są europejscy populiści. Orban, Salvini, Le Pen - oni są zachwyceni Trumpem i okazją do realizacji własnej agendy.

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS