Była z wizytą na dworcu, odwiedziła kandydatkę na prezydenta. Czym zajmuje się wicepremier Szydło?

27.08.2018 | Była z wizytą na dworcu, odwiedziła kandydatkę na prezydenta. Czym zajmuje się wicepremier Szydło?
27.08.2018 | Była z wizytą na dworcu, odwiedziła kandydatkę na prezydenta. Czym zajmuje się wicepremier Szydło?
Paweł Płuska | Fakty TVN
27.08.2018 | Była z wizytą na dworcu, odwiedziła kandydatkę na prezydenta. Czym zajmuje się wicepremier Szydło?Paweł Płuska | Fakty TVN

Formalnie jest wicepremierem ds. społecznych - z ochroną, gabinetem i współpracownikami. Ale nie wiadomo, co konkretnie od miesięcy robi Beata Szydło. Nareszcie jest okazja, by zapytać i zobaczyć czym była premier się zajmuje. Wygląda na to, że była premier jest mocno zaangażowana w kampanię wyborczą.

Wicepremier do spraw społecznych miała pracowity poniedziałek. Rano pojawiła się w Oświęcimiu na uroczystości podpisania umowy na modernizację linii kolejowej.

Uroczystość wprawdzie odbywała się na peronie, ale pewnie ze względu na rangę gościa i wydarzenia była pod wieloma względami wyjątkowa. - Wielu z nas z tego dworca, przez wiele, wiele lat, miało okazję właśnie podróżować, czy to do Krakowa, czy to do Katowic, czy innych miast - mówiła wicepremier Szydło.

Próbowaliśmy zapytać Beatę Szydło o to, co łączy wicepremier do spraw społecznych z koleją. Ona sama nie powiedziała. - Pani premier pochodzi z tych rejonów - wytłumaczył Szymon Huptyś, rzecznik Ministerstwa Infrastruktury.

Ostatecznie dziennikarze zostali zmuszeni do opuszczenia dworca w Oświęcimiu. Nie udało się uzyskać odpowiedzi na pytanie, jakie problemy społeczne wicepremier ostatnio rozwiązała.

Funkcja mało funkcjonująca

- Najbardziej było to widać przy proteście osób niepełnosprawnych. Było widać, jak pozorna jest funkcja pani premier Beaty Szydło w rządzie obecnie - oceniła Katarzyna Lubnauer, szefowa Nowoczesnej.

- Jej po prostu nie było. Była na spływach Dunajcem, była wśród swoich i teraz też jest ciągle wśród swoich - dodaje Kornelia Wróblewska, posłanka Nowoczesnej.

Opozycja wypomina nie tylko tamten moment, gdy pani wicepremier - mimo swej funkcji - nie spotkała się z protestującymi w sejmie opiekunami i osobami niepełnosprawnymi. Wypomina jeszcze coś.

- Podobnie jak większość Polaków, zapamiętałem jedno wystąpienie pani wicepremier Beaty Szydło i jej słynne okrzyki o tym, że nagrody się jej i jej ministrom należały - stwierdził Tomasz Siemoniak, poseł PO.

"Niczego nie zrobiła"

Od tamtego słynnego wystąpienia z "nagrodami, które się należały" pani wicepremier rzadko pojawiała się publicznie, ale z tego, co mówiła w poniedziałek w Bielsku Białej, przed spotkaniem z seniorami, ciężko od tamtego czasu pracowała.

- W Komitecie Społecznym Rady Ministrów pracujemy w tej chwili nad przygotowaniem właśnie takiej strategii, która pozwoli nam w kolejnych latach zmienić i realizować kolejne projekty prorodzinne - poinformowała.

Były minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz wytyka jednak, że trochę mało w tym konkretów. Brakuje projektów ustaw i pomysłów. - Niczego nie zrobiła. Tego się nie da ocenić, po prostu to jest stanowisko stworzone tylko i wyłącznie na potrzeby wyborcze, na potrzeby kampanii i chyba w tym momencie nadszedł czas realizacji - skomentował szef PSL.

W piątek pani wicepremier Szydło była w Nowym Sączu, gdzie spotkała się z kandydującą na prezydenta miasta żoną posła Solidarnej Polski Arkadiusza Mularczyka, Iwoną Mularczyk. Na pytania od dziennikarzy szans nie było. Także na te, czy sama Beata Szydło zamierza kandydować do Parlamentu Europejskiego.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W środę projekt przeszedł przez komisję, a w piątek nastąpi głosowanie w Sejmie. Ustawa incydentalna Hołowni - tak była nazywana roboczo - całkowicie zmieniła kształt. O ważności wyborów prezydenckich ma decydować 15 najstarszych stażem sędziów Sądu Najwyższego. Nie ma tam neosędziów.

"Rozwiązanie stosunkowo mało wadliwe". Posłowie zdecydują w sprawie ustawy incydentalnej

"Rozwiązanie stosunkowo mało wadliwe". Posłowie zdecydują w sprawie ustawy incydentalnej

Źródło:
Fakty TVN

Na polecenie premiera Donalda Tuska polskie placówki i dyplomaci są w gotowości do pomocy naszym obywatelom. Gdyby Donald Trump nakazał przeprowadzić masowe deportacje osób przebywających w USA nielegalnie, mogłoby to dotknąć również Polaków. - Władze Chicago zabroniły policji i służbom miejskim pytania o status imigracyjny - uspokaja Łukasz Dudka, szef największej gazety polonijnej w USA.

"Policja w Chicago nie ma prawa zapytać nikogo o status imigracyjny. Miasto wydało nawet broszurę"

"Policja w Chicago nie ma prawa zapytać nikogo o status imigracyjny. Miasto wydało nawet broszurę"

Źródło:
Fakty TVN

Karol Nawrocki użytkował na koszt Muzeum II Wojny Światowej luksusowy apartament w Gdańsku - w mieście, w którym sam też mieszka. Podaje różne wersje dotyczące tego, jak często z niego korzystał. Przekonuje też, że nie naraził Skarbu Państwa czy Muzeum II Wojny Światowej na straty. To dezinformacja.

W tym apartamencie Nawrocki "spał na koszt polskiego podatnika". Przedstawia różne wersje

W tym apartamencie Nawrocki "spał na koszt polskiego podatnika". Przedstawia różne wersje

Źródło:
Fakty TVN

Donald Trump nie wyklucza śledztwa przeciwko swojemu poprzednikowi. W wywiadzie dla Fox News wyraził zdziwienie, że Joe Biden prewencyjnie ułaskawił członków swojej rodziny, lecz nie siebie samego. Kontrowersje w pierwszych dniach prezydentury wywołała też decyzja Trumpa w sprawie skazanych za szturm na Kapitol.

Trump o Bidenie: zabawne, a może nawet smutne, że sam siebie nie ułaskawił

Trump o Bidenie: zabawne, a może nawet smutne, że sam siebie nie ułaskawił

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

O tańszych kredytach w perspektywie najbliższego pół roku raczej możemy zapomnieć. Przewidywania Narodowego Banku Polskiego i analizy ekonomistów nie pozostawią złudzeń - przed nami rok rozwoju gospodarczego, dalszego wzrostu płac, ale też ryzyko inflacji, co - jak przekonuje NBP - blokuje możliwość obniżenia stóp procentowych. Już ostatnie, grudniowe dane pokazują wyraźny spadek zainteresowania kredytami mieszkaniowymi.

"Trzeba uczciwie spojrzeć". Tańsze kredyty nie w najbliższym czasie

"Trzeba uczciwie spojrzeć". Tańsze kredyty nie w najbliższym czasie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Jeżeli złapią cię za rękę, to mówisz, że to nie jest twoja ręka" - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Robert Korzeniowski, mistrz olimpijski i doradca ministra sportu, "cytując klasyka". Leszek Blanik, prezes Polskiego Związku Gimnastycznego i członek prezydium PKOl, ocenił, że kwestie finansowe w Polskim Komitecie Olimpijskim "budzą bardzo duże wątpliwości".

"Bardzo duże wątpliwości" wobec Piesiewicza. Korzeniowski "zacytował klasyka"

"Bardzo duże wątpliwości" wobec Piesiewicza. Korzeniowski "zacytował klasyka"

Źródło:
TVN24

- My, Polacy, wobec niestety tak podzielonej Europy, bardzo potrzebujemy Donalda Trumpa. My, Polacy, nie możemy sobie pozwolić na konflikt z amerykańską prezydencją - mówił w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL). Przypomniał też nieprzychylne słowa Donalda Tuska na temat Trumpa. - Ja się bardzo boję pytania, które Prawo i Sprawiedliwość może zadać w drugiej turze wyborów prezydenckich: czy Polskę stać na to, by prezydent i premier byli pokłóceni ze Stanami Zjednoczonymi? - powiedział.

"Musimy zrobić wszystko, by nie dać PiS-owi tego argumentu"

"Musimy zrobić wszystko, by nie dać PiS-owi tego argumentu"

Źródło:
TVN24

Chciał wspomóc ofiary brutalnej, nieuprawnionej inwazji, ale przy okazji wpadł w tarapaty w swojej ojczyźnie. Szwajcaria jest krajem neutralnym, więc Jona Neidhart musiał wybierać między przestrzeganiem prawa a udzieleniem tak potrzebnej pomocy. - Jeśli muszę wybierać między decyzją moralną i etyczną a decyzją zgodną z prawem, to wybiorę decyzję moralną i etyczną - wyznaje Jona.

Walczył ze świadomością, że w ojczyźnie czeka go surowa kara. "Od ponad 200 lat jesteśmy neutralni"

Walczył ze świadomością, że w ojczyźnie czeka go surowa kara. "Od ponad 200 lat jesteśmy neutralni"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

-Podnieście wysoko swoje głowy. Europa była, jest i będzie wielka - to apel Donalda Tuska do Europejek i Europejczyków, który wygłosił w swoim przemówieniu w Strasburgu. Podczas debaty w europarlamencie zaprezentował priorytety polskiej prezydencji w Radzie. Zbiega się w to czasie ze zmianą warty w Białym Domu. O tym polski premier też mówił.

Donald Tusk wygłosił przemówienie w europarlamencie. "Unia Europejska musi stać się synonimem siły"

Donald Tusk wygłosił przemówienie w europarlamencie. "Unia Europejska musi stać się synonimem siły"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Marco Rubio, Michael Waltz, Pete Hegseth - to oni przez najbliższe cztery lata będą firmować amerykańską politykę zagraniczną. We wtorek na sekretarza stanu zaprzysiężony został senator Marco Rubio, który ma wyważone stanowisko w sprawie wsparcia dla Ukrainy, choć nie ukrywa, że z punktu widzenia amerykańskich interesów dla Waszyngtonu ważniejszy jest Pekin. Sekretarzem obrony ma zostać Pete Hegseth, były wojskowy i prezenter telewizyjny, a doradcą prezydenta ds. bezpieczeństwa - Michael Waltz.

Trzy osoby będą realizowały politykę zagraniczną Donalda Trumpa

Trzy osoby będą realizowały politykę zagraniczną Donalda Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS