Była z wizytą na dworcu, odwiedziła kandydatkę na prezydenta. Czym zajmuje się wicepremier Szydło?

27.08.2018 | Była z wizytą na dworcu, odwiedziła kandydatkę na prezydenta. Czym zajmuje się wicepremier Szydło?
27.08.2018 | Była z wizytą na dworcu, odwiedziła kandydatkę na prezydenta. Czym zajmuje się wicepremier Szydło?
Paweł Płuska | Fakty TVN
27.08.2018 | Była z wizytą na dworcu, odwiedziła kandydatkę na prezydenta. Czym zajmuje się wicepremier Szydło?Paweł Płuska | Fakty TVN

Formalnie jest wicepremierem ds. społecznych - z ochroną, gabinetem i współpracownikami. Ale nie wiadomo, co konkretnie od miesięcy robi Beata Szydło. Nareszcie jest okazja, by zapytać i zobaczyć czym była premier się zajmuje. Wygląda na to, że była premier jest mocno zaangażowana w kampanię wyborczą.

Wicepremier do spraw społecznych miała pracowity poniedziałek. Rano pojawiła się w Oświęcimiu na uroczystości podpisania umowy na modernizację linii kolejowej.

Uroczystość wprawdzie odbywała się na peronie, ale pewnie ze względu na rangę gościa i wydarzenia była pod wieloma względami wyjątkowa. - Wielu z nas z tego dworca, przez wiele, wiele lat, miało okazję właśnie podróżować, czy to do Krakowa, czy to do Katowic, czy innych miast - mówiła wicepremier Szydło.

Próbowaliśmy zapytać Beatę Szydło o to, co łączy wicepremier do spraw społecznych z koleją. Ona sama nie powiedziała. - Pani premier pochodzi z tych rejonów - wytłumaczył Szymon Huptyś, rzecznik Ministerstwa Infrastruktury.

Ostatecznie dziennikarze zostali zmuszeni do opuszczenia dworca w Oświęcimiu. Nie udało się uzyskać odpowiedzi na pytanie, jakie problemy społeczne wicepremier ostatnio rozwiązała.

Funkcja mało funkcjonująca

- Najbardziej było to widać przy proteście osób niepełnosprawnych. Było widać, jak pozorna jest funkcja pani premier Beaty Szydło w rządzie obecnie - oceniła Katarzyna Lubnauer, szefowa Nowoczesnej.

- Jej po prostu nie było. Była na spływach Dunajcem, była wśród swoich i teraz też jest ciągle wśród swoich - dodaje Kornelia Wróblewska, posłanka Nowoczesnej.

Opozycja wypomina nie tylko tamten moment, gdy pani wicepremier - mimo swej funkcji - nie spotkała się z protestującymi w sejmie opiekunami i osobami niepełnosprawnymi. Wypomina jeszcze coś.

- Podobnie jak większość Polaków, zapamiętałem jedno wystąpienie pani wicepremier Beaty Szydło i jej słynne okrzyki o tym, że nagrody się jej i jej ministrom należały - stwierdził Tomasz Siemoniak, poseł PO.

"Niczego nie zrobiła"

Od tamtego słynnego wystąpienia z "nagrodami, które się należały" pani wicepremier rzadko pojawiała się publicznie, ale z tego, co mówiła w poniedziałek w Bielsku Białej, przed spotkaniem z seniorami, ciężko od tamtego czasu pracowała.

- W Komitecie Społecznym Rady Ministrów pracujemy w tej chwili nad przygotowaniem właśnie takiej strategii, która pozwoli nam w kolejnych latach zmienić i realizować kolejne projekty prorodzinne - poinformowała.

Były minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz wytyka jednak, że trochę mało w tym konkretów. Brakuje projektów ustaw i pomysłów. - Niczego nie zrobiła. Tego się nie da ocenić, po prostu to jest stanowisko stworzone tylko i wyłącznie na potrzeby wyborcze, na potrzeby kampanii i chyba w tym momencie nadszedł czas realizacji - skomentował szef PSL.

W piątek pani wicepremier Szydło była w Nowym Sączu, gdzie spotkała się z kandydującą na prezydenta miasta żoną posła Solidarnej Polski Arkadiusza Mularczyka, Iwoną Mularczyk. Na pytania od dziennikarzy szans nie było. Także na te, czy sama Beata Szydło zamierza kandydować do Parlamentu Europejskiego.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS