Była z wizytą na dworcu, odwiedziła kandydatkę na prezydenta. Czym zajmuje się wicepremier Szydło?

27.08.2018 | Była z wizytą na dworcu, odwiedziła kandydatkę na prezydenta. Czym zajmuje się wicepremier Szydło?
27.08.2018 | Była z wizytą na dworcu, odwiedziła kandydatkę na prezydenta. Czym zajmuje się wicepremier Szydło?
Paweł Płuska | Fakty TVN
27.08.2018 | Była z wizytą na dworcu, odwiedziła kandydatkę na prezydenta. Czym zajmuje się wicepremier Szydło?Paweł Płuska | Fakty TVN

Formalnie jest wicepremierem ds. społecznych - z ochroną, gabinetem i współpracownikami. Ale nie wiadomo, co konkretnie od miesięcy robi Beata Szydło. Nareszcie jest okazja, by zapytać i zobaczyć czym była premier się zajmuje. Wygląda na to, że była premier jest mocno zaangażowana w kampanię wyborczą.

Wicepremier do spraw społecznych miała pracowity poniedziałek. Rano pojawiła się w Oświęcimiu na uroczystości podpisania umowy na modernizację linii kolejowej.

Uroczystość wprawdzie odbywała się na peronie, ale pewnie ze względu na rangę gościa i wydarzenia była pod wieloma względami wyjątkowa. - Wielu z nas z tego dworca, przez wiele, wiele lat, miało okazję właśnie podróżować, czy to do Krakowa, czy to do Katowic, czy innych miast - mówiła wicepremier Szydło.

Próbowaliśmy zapytać Beatę Szydło o to, co łączy wicepremier do spraw społecznych z koleją. Ona sama nie powiedziała. - Pani premier pochodzi z tych rejonów - wytłumaczył Szymon Huptyś, rzecznik Ministerstwa Infrastruktury.

Ostatecznie dziennikarze zostali zmuszeni do opuszczenia dworca w Oświęcimiu. Nie udało się uzyskać odpowiedzi na pytanie, jakie problemy społeczne wicepremier ostatnio rozwiązała.

Funkcja mało funkcjonująca

- Najbardziej było to widać przy proteście osób niepełnosprawnych. Było widać, jak pozorna jest funkcja pani premier Beaty Szydło w rządzie obecnie - oceniła Katarzyna Lubnauer, szefowa Nowoczesnej.

- Jej po prostu nie było. Była na spływach Dunajcem, była wśród swoich i teraz też jest ciągle wśród swoich - dodaje Kornelia Wróblewska, posłanka Nowoczesnej.

Opozycja wypomina nie tylko tamten moment, gdy pani wicepremier - mimo swej funkcji - nie spotkała się z protestującymi w sejmie opiekunami i osobami niepełnosprawnymi. Wypomina jeszcze coś.

- Podobnie jak większość Polaków, zapamiętałem jedno wystąpienie pani wicepremier Beaty Szydło i jej słynne okrzyki o tym, że nagrody się jej i jej ministrom należały - stwierdził Tomasz Siemoniak, poseł PO.

"Niczego nie zrobiła"

Od tamtego słynnego wystąpienia z "nagrodami, które się należały" pani wicepremier rzadko pojawiała się publicznie, ale z tego, co mówiła w poniedziałek w Bielsku Białej, przed spotkaniem z seniorami, ciężko od tamtego czasu pracowała.

- W Komitecie Społecznym Rady Ministrów pracujemy w tej chwili nad przygotowaniem właśnie takiej strategii, która pozwoli nam w kolejnych latach zmienić i realizować kolejne projekty prorodzinne - poinformowała.

Były minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz wytyka jednak, że trochę mało w tym konkretów. Brakuje projektów ustaw i pomysłów. - Niczego nie zrobiła. Tego się nie da ocenić, po prostu to jest stanowisko stworzone tylko i wyłącznie na potrzeby wyborcze, na potrzeby kampanii i chyba w tym momencie nadszedł czas realizacji - skomentował szef PSL.

W piątek pani wicepremier Szydło była w Nowym Sączu, gdzie spotkała się z kandydującą na prezydenta miasta żoną posła Solidarnej Polski Arkadiusza Mularczyka, Iwoną Mularczyk. Na pytania od dziennikarzy szans nie było. Także na te, czy sama Beata Szydło zamierza kandydować do Parlamentu Europejskiego.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Bullying to przemoc rówieśnicza, to wyzwiska i obrażanie, to szydzenie i niemiłe żarty, to wykluczanie z grupy. Jest najnowszy raport na ten temat, który pokazuje, jak często i jak konkretnie to dręczenie może wyglądać.

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

Źródło:
Fakty TVN

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przekazaliśmy na tereny powodziowe już teraz prawie cztery miliardy złotych. To jest gigantyczna kwota - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister do spraw odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński. Zapewnił, że "wszyscy, którzy złożyli wnioski, dostali wypłaty".

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

Źródło:
TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS