Nie będzie awansów generalskich. "Wolę taki spór niż przypadkowe nominacje"

08.08.2017 | Nie będzie awansów generalskich. "Wolę taki spór niż przypadkowe nominacje"
08.08.2017 | Nie będzie awansów generalskich. "Wolę taki spór niż przypadkowe nominacje"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
08.08.2017 | Nie będzie awansów generalskich. "Wolę taki spór niż przypadkowe nominacje"Arleta Zalewska | Fakty TVN

15 sierpnia, w święto Wojska Polskiego, generalskie nominacje nie zostaną wręczone - tak zdecydował prezydent Andrzej Duda. W komunikacie BBN można przeczytać o braku uzgodnień ze strony MON-u i braku warunków do merytorycznej oceny kandydatów. Czy ta decyzja zaostrzy i tak nasilający się od tygodni konflikt?

"Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję, że 15 sierpnia nie odbędzie się uroczystość wręczenia nominacji generalskich oraz admiralskich w Siłach Zbrojnych RP" - tak brzmi komunikat Biura Bezpieczeństwa Narodowego opublikowany we wtorek.

"W ocenie Prezydenta, trwające prace i brak uzgodnień dotyczących nowego systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi nie stwarzają warunków do merytorycznej 
oraz uwzględniającej potrzeby armii oceny przedstawionych kandydatur do awansów generalskich" - uzasadniono decyzję.

- Wolę taki spór i wolę prezydenta, który korzysta ze swoich prerogatyw i ze swojego wpływu na kształtowanie sił zbrojnych, niż przypadkowe nominacje ludzi, którzy nie mają odpowiednich kwalifikacji - mówi generał Roman Polko, były dowódca jednostki specjalnej GROM i były wiceszef BBN

Lista 46 nazwisk oficerów zaproponowanych przez MON do awansów generalskich dostarczono na biurko prezydenta jeszcze w lipcu.

Doradca na celowniku SKW

Na decyzję o zablokowaniu awansów tuż przed Świętem Wojska Polskiego najpewniej musiała mieć wpływ wcześniejsza decyzja ministra obrony narodowej o wszczęcie przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego kontroli wobec generała Jarosława Kraszewskiego. - Uderzono w prawą rękę prezydenta odpowiadającą za ocenę sytuacji w wojsku - komentuje Janusz Zemke, były wiceminister obrony narodowej.

Kontrola Służb Kontrwywiadu Wojskowego oznacza czasowe ograniczenie dostępu do informacji niejawnych, czyli brak możliwości wykonywania przez generała obowiązków służbowych. - To jest paradoksalna sytuacja, bo mamy u prezydenta liczne wnioski na awanse generalskie. Osobą, która te wnioski powinna weryfikować jest generał Kraszewski - dodaje Zemke.

W tej ocenie, niezależnie od partyjnych barw, zgodni są byli szefowie resortu obrony i Biura Bezpieczeństwa Narodowego, którzy tak jak generał Polko z generałem Kraszewskim przez lata współpracowali. - Jest to wciągnięciem go w politykę i dążeniem do tego, żeby prezydent za bardzo nie wiedział co się w siłach zbrojnych dzieje, a to już jest karygodne - ocenia Polko.

Ostra wymiana

Wtorkową decyzję prezydenta poprzedziła ostra wymiana stanowisk, w której szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego zarzucił szefowi resortu obrony brak uzasadnienia dla wszczętej przez Służby Kontrwywiadu Wojskowego kontroli. "Wobec gen. J. Kraszewskiego od dłuższego czasu formułowane były przez ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza nieformalne zarzuty mające podważyć jego wiarygodność" - pisał szef BBN. Dodał także, że "prezydent oczekuje, że sprawa zostanie jak najszybciej przez ministra wyjaśniona".

Ministerstwo odpowiedziało krótko, że o wynikach kontroli poinformuje Biuro Bezpieczeństwa Narodowego niezwłocznie po jej zakończeniu. Zgodnie z ustawą kontrola może trwać nawet 12 miesięcy.

- Wygląda to na jawną szykanę. Ten komunikat, jeśli go przełożyć na ludzki język, oznaczał, że relację są bardzo złe i tej współpracy nie ma - ocenia Tomasz Siemoniak były szef MON. Po masowych odejściach z armii oficerów najwyższych stopniem nominacjami wręczonymi 15 sierpnia minister Antoni Macierewicz planował wzmocnić budowany przez siebie niemal od nowa korpus generalski. To był plan, który prezydent swoją wtorkową decyzja zablokował.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN