Przeżyły getto, teraz dają świadectwo. "Trzeba o tym mówić, bo świat się niczego nie nauczył"

19.04.2018 | Przeżyły getto, teraz dają świadectwo. "Trzeba o tym mówić, bo świat się niczego nie nauczył"
19.04.2018 | Przeżyły getto, teraz dają świadectwo. "Trzeba o tym mówić, bo świat się niczego nie nauczył"
Magda Łucyan | Fakty TVN
19.04.2018 | Przeżyły getto, teraz dają świadectwo. "Trzeba o tym mówić, bo świat się niczego nie nauczył"Magda Łucyan | Fakty TVN

Dobrze wiedzą, że ocalały przez przypadek. Dzięki pomocy czasem przypadkowych ludzi, a czasem dzięki splotowi okoliczności. Wspomnienia dwóch kobiet, które w czasie wojny przeżyły getto warszawskie. Miały wtedy po kilka lat, ale pamiętają piekło życia i cud ocalenia.

Barbara Góra nie miała złudzeń, mimo, że do getta trafiła jako dziecko. Miała 9 lat. Wiedziała, że na nich wszystkich wydano wyrok i że czeka ją śmierć.

- Pod koniec leżały trupy albo ludzie w fazie umierania, bo już nie mogli wstać - wspomina. - Dzieci miały takie chude rączki, same kości - dodaje.

Ten najstraszniejszy obraz był w 1943 roku codziennością getta. Codziennie toczyła się w nim walka o życie.

- Któregoś dnia chłopiec większy ode mnie, starszy, wyrwał mi śniadanie i zjadł je z papierem. Miał oczy obłąkane z głodu, bo już się zaczął głód w getcie. Ja byłam szczęśliwa, że on to zjadł - wspomina Barbara Góra.

Ciała przykryte gazetami

W getcie warszawskim w 1941 roku zamkniętych było blisko pół miliona ludzi. Łączną liczbę ofiar śmiertelnych szacuje się na 400 tysięcy osób, z czego jedna czwarta zmarła przez głód i choroby. Reszta została zamordowana, głównie w Treblince.

- Patrzyłam na ulicy na te ciała przykryte papierami, ale się starałam ich nie zauważać. To była chyba samoobrona i takie fałszywe bezpieczeństwo - mówi Katarzyna Meloch, też ocalona z getta.

To był jeden ze sposobów, który pozwolił jej przeżyć piekło. Pani Katarzyna podczas wojny straciła całą najbliższą rodzinę. Do getta trafiła jako 9-latka. Zajmował się nią wujek.

- Kiedy rodzice znikali, to ja nie zdawałam sobie sprawy, że to jest na zawsze. Myślałam, że potem wrócą - wspomina.

Świadectwo żywych

Nie wrócili, a podobny los spotkał wiele dzieci. - Nikt nie kaprysił, nie pamiętam, żeby ktoś płakał - mówi Barbara Góra. - Nie jęczałam, bo wiedziałam, że muszę to znieść. Co będzie, to będzie, ale ja muszę to znieść. Dzieci dojrzewają i wiedzą, że jest źle - tłumaczy.

I Katarzyna Meloch, i Barbara Góra, po tym, jak potajemnie wyszły z getta, były przekazywane z rąk do rąk. Ukrywały się w wielu różnych miejscach. - To, że myśmy przeżyli, to jest szereg cudów i zbiegów okoliczności - podkreśla Barbara Góra.

Dlatego teraz, w imieniu tych wszystkich, którzy zostali zamordowani, przypominają o tym, co się wydarzyło. - Trzeba o tym mówić, bo świat się niczego nie nauczył. Jest gotów powtarzać różne błędy, to może i taki byłby gotów powtórzyć - mówi Katarzyna Meloch.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Raporty:
Pozostałe wiadomości

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

Gdy 15 lat temu do kin wszedł "Dom zły" Wojciecha Smarzowskiego, powszechnie uważano, że powiedzieć o tym filmie "wstrząsający" to o wiele za mało. Teraz powstaje "Dom dobry". Lepiej nie zakładać jednak, że tym razem będzie inaczej. Bo historia, którą opowiada nowy obraz polskiego reżysera, jest tak samo mroczna.

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

Źródło:
Fakty TVN

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Luka VAT w zeszłym roku wzrosła do dwucyfrowego poziomu, a budżet państwa traci na tym ponad 40 miliardów złotych - poinformowało Ministerstwo Finansów. Mateusz Morawiecki jako premier przez lata chwalił się sukcesami w walce z mafiami VAT-owskimi. - To był wyłącznie PR. On po prostu podpinał się pod pewne zjawiska rynkowe - tłumaczy Kazimierz Krupa, publicysta ekonomiczny w Kancelarii Drawbridge.

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula stwierdziła w "Faktach po Faktach" w TVN24, że "wielkim hamulcowym" rządowego projektu ustawy w sprawie związków partnerskich jest wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i PSL. - Być może jest tak, że premier Kosiniak-Kamysz, ze względu na kolejne wybory - tym razem europejskie - nie chce dzisiaj powiedzieć, że zgadza się na rządowy projekt o związkach partnerskich - dodała.

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Źródło:
TVN24

Musiałam podjąć decyzję w sprawie startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ciągu jednego dnia - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mówiła, że dostała w tej sprawie telefon.

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS