Badania medycyny pracy mają być rozszerzone między innymi o PSA - żeby wykrywać raka prostaty

Źródło:
Fakty TVN
Badania medycyny pracy mają być rozszerzone między innymi o PSA - żeby wykrywać raka prostaty
Badania medycyny pracy mają być rozszerzone między innymi o PSA - żeby wykrywać raka prostaty
Adrianna Otręba/Fakty TVN
Badania medycyny pracy mają być rozszerzone między innymi o PSA - żeby wykrywać raka prostatyAdrianna Otręba/Fakty TVN

Hirek Wrona, dziennikarz muzyczny, na czas wykrył u siebie raka prostaty, badając PSA, co lekarze zalecają każdemu mężczyźnie. Plan rządu jest taki, by rozszerzyć badania medycyny pracy między innymi o PSA. Ma to się stać w pierwszym półroczu 2025 roku.

W muzyce, którą Hirek Wrona tak kocha, ważna jest harmonia. Połączenie dobrego tekstu z pięknymi dźwiękami. Kilka miesięcy temu dziennikarz muzyczny dostał wyniki badań, które jednoznacznie mówiły, że coś u niego nie gra.

- W grudniu ubiegłego roku robiłem sobie tradycyjnie PSA, było wszystko w porządku. W czerwcu okazało się, że nagle wystrzeliło w kosmos - opowiada Hirek Wrona.

Dalej wszystko potoczyło się szybko. Kolejne badania i diagnoza. W lipcu przeszedł operację raka prostaty. O swoich przejściach dziennikarz opowiedział w programie "Blizny. Onkologia" w TVN24 GO. Rzucił palenie i namawia innych mężczyzn do badania poziomu PSA - bardzo ważnego w przypadku wykrywania raka prostaty.

CZYTAJ TAKŻE: "Przeszedłem udaną operację raka prostaty". Hirek Wrona zachęca do badań

Zachęty do badania zawsze się przydadzą - nie tylko dla mężczyzn, ale też dla kobiet. Tylko nieco ponad 30 procent uprawnionych pań zgłasza się na profilaktyczne badania mammograficzne.

Badania w ramach medycyny pracy mogą być rozszerzone

Jest szansa na poprawę sytuacji: rozszerzenie badań medycyny pracy o mammografię, cytologię czy poziom PSA. - Kierunek jest bardzo dobry, natomiast wszystko tkwi w szczegółach - wskazuje Joanna Frątczak-Kazana z Fundacji Onkologicznej "Alivia".

Plan jest taki: o ile w badaniach medycyny pracy glukoza, indeks masy ciała czy lipidogram będą obowiązkowe dla wszystkich, o tyle mammografia, cytologia czy PSA - już nie. Pacjenci sami zdecydują, czy chcą z nich skorzystać. Ich wynik nie wpłynie na dopuszczenie do pracy.

- Lekarze i pielęgniarki będą zachęcali osoby, które powinny poddać się tym badaniom - zapowiada Jakub Gołąb, rzecznik Ministerstwa Zdrowia. - Należałoby również pacjentkom udostępnić możliwość rejestracji od razu na takiej wizycie - wskazuje Joanna Frątczak-Kazana.

Badania medycyny pracyTVN24

Kiedy Ministerstwo Zdrowia rozszerzy badania?

Jeszcze w lipcu ministra zdrowia Izabela Leszczyna (KO) była pytana o datę rozszerzenia badań medycyny pracy, między innymi o mammografię. - Chciałabym, żeby stało się to od 1 stycznia 2025 roku - odpowiedziała.

Teraz rzecznik Jakub Gołab mówi już o pierwszym półroczu i zaznacza, że Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzić także inny program, z którego skorzystają również ci bez umów o pracę.

- Od stycznia będziemy rozwijać program w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Tam osoby 18 plus będą mogły skorzystać z poszerzonych badań, między innymi w celu wykrycia nowotworów - przekazał Jakub Gołąb.

Do końca roku działa jeszcze program "Profilaktyka 40 plus". W pakiecie jest między innym badanie PSA. - Dbajmy o swoje zdrowie, bo to zdrowie to są piękne chwile w życiu - apeluje Hirek Wrona.

Rusza akcja "Movember". Panowie zachęcają do badania się
Rusza akcja "Movember". Panowie zachęcają do badania sięAdrianna Otręba/Fakty TVN

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS