"Jeden aktor już był bardzo wybitnym prezydentem"


Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski dla Kremla to "cel numer jeden". Waszyngton oferował mu ewakuację, ale on, choć krąg wokół Kijowa się zacieśnia, pozostaje w mieście. Zagrzewa Ukraińców do walki i apeluje do sumienia świata.

Ukraińcy poznają swoich bohaterów z imienia i nazwiska. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski pośmiertnie odznaczył Witalija Skakuna, który - by powstrzymać rosyjskie czołgi - wysadził most wiedząc, że nie zdąży uciec.

Sam prezydent też nie zamierza uciekać z Kijowa. Pokazuje się z najważniejszymi osobami w państwie, choć dobrze wie, że jest celem numer jeden. - Wszyscy jesteśmy tutaj. Bronimy naszego kraju i tak będzie dalej - zapewnia na jednym z nagrań prezydent Ukrainy.

Zełenski miał odrzucić amerykańskie propozycje ewakuacji z Kijowa. Jak podaje agencja AP - prezydent Ukrainy miał powiedzieć: "Potrzebuję amunicji, nie przejażdżki". Zełenski dodaje Ukraińcom sił i rozwiewa plotki. - Nie składamy broni. Naszą bronią jest prawda, a prawda jest taka, że to nasz kraj, nasza ziemia, nasze dzieci - zapewnia prezydent Ukrainy.

- Ocena Zełenskiego, jako szefa wojska, teraz jest wysoka - mówi Ołeh Biłecki, dziennikarz Ukraina 24. Tak mówią o nim i wcześniejsi zwolennicy, przeciwnicy, zwykli ludzie i naukowcy.

- Pamiętamy, że obrano Zełenskiego jako, no powiedzmy, showmana takiego - mówi profesor Leonid Zaszkilniak, historyk z Uniwersytetu Lwowskiego. - Wszyscy go teraz wspieramy - zapewnia.

- Jeden aktor już był bardzo wybitnym prezydentem. To był Ronald Regan - zauważa Jan Piekło, były ambasador RP w Ukrainie. Jednak nawet Regan nie był poddany takiej próbie, jak Wołodymyr Zełenski.

- Oni (Ukraińcy - przyp. red.) potrzebują wyraźnej postaci, która daje poczucie, że to, co robią, ma sens i jest naprawdę ważne. On nie gra, on jest autentyczny - uważa doktor Leszek Mellibruda, psycholog społeczny.

Od komika do męża stanu

Zełenski zyskał popularność jako komik. W serialu komediowym grał nauczyciela, który przypadkowo został prezydentem.

Teraz showman stał się mężem opatrznościowym. - To nie jest rola w teatrze, w kinie, to jest rola w życiu i on do tej roli dorastał. Będąc już prezydentem przez kilka lat w zasadzie w sytuacji wojennej, gdzie reorganizował siły zbrojne - ocenia generał Mieczysław Bieniek, były zastępca dowódcy strategicznego NATO.

Polscy wojskowi go podziwiają także za opanowanie. Za to, że zwykłych Rosjan pyta, czy zgadzają się, by ich żołnierze zabijali i sami tracili życie. Dziękuje tym, którzy się sprzeciwiają. - To świadczy o jego dojrzałości politycznej i moralnej - dodaje generał Bieniek.

- Zełenski to jest taki de Gaulle: (wygłasza - przyp. red.) przemówienia, które podnoszą morale, ducha bojowego. To samo robi mer Kijowa (Witalij Kliczko - przyp. red.) - zauważa generał Roman Polko, były dowódca jednostki specjalnej GROM.

Witalij Kliczko w przeszłości był bokserem. Dzisiaj instruuje swoich mieszkańców stolicy, co robić, budzi międzynarodową społeczność. W obronę stolicy angażuje się też jego młodszy brat. - Działajcie teraz, nie czekajcie, działajcie, zatrzymajcie wojnę - apeluje Władimir Kliczko, brat mera Kijowa.

To dodaje odwagi i sprawia, że zamiast uciekać, Ukraińcy obierają odwrotny kierunek.

REALCJA MINUTA PO MINIUCIE NA PORTALU TVN24.PL

JAK POMÓC UKRAINIE I JEJ OBYWATELOM - CZYTAJ NA PORTALU TVN24.PL

TVN24 PO UKRAIŃSKU

UWAGA NA FAKE NEWSY

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN