"Jeden aktor już był bardzo wybitnym prezydentem"


Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski dla Kremla to "cel numer jeden". Waszyngton oferował mu ewakuację, ale on, choć krąg wokół Kijowa się zacieśnia, pozostaje w mieście. Zagrzewa Ukraińców do walki i apeluje do sumienia świata.

Ukraińcy poznają swoich bohaterów z imienia i nazwiska. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski pośmiertnie odznaczył Witalija Skakuna, który - by powstrzymać rosyjskie czołgi - wysadził most wiedząc, że nie zdąży uciec.

Sam prezydent też nie zamierza uciekać z Kijowa. Pokazuje się z najważniejszymi osobami w państwie, choć dobrze wie, że jest celem numer jeden. - Wszyscy jesteśmy tutaj. Bronimy naszego kraju i tak będzie dalej - zapewnia na jednym z nagrań prezydent Ukrainy.

Zełenski miał odrzucić amerykańskie propozycje ewakuacji z Kijowa. Jak podaje agencja AP - prezydent Ukrainy miał powiedzieć: "Potrzebuję amunicji, nie przejażdżki". Zełenski dodaje Ukraińcom sił i rozwiewa plotki. - Nie składamy broni. Naszą bronią jest prawda, a prawda jest taka, że to nasz kraj, nasza ziemia, nasze dzieci - zapewnia prezydent Ukrainy.

- Ocena Zełenskiego, jako szefa wojska, teraz jest wysoka - mówi Ołeh Biłecki, dziennikarz Ukraina 24. Tak mówią o nim i wcześniejsi zwolennicy, przeciwnicy, zwykli ludzie i naukowcy.

- Pamiętamy, że obrano Zełenskiego jako, no powiedzmy, showmana takiego - mówi profesor Leonid Zaszkilniak, historyk z Uniwersytetu Lwowskiego. - Wszyscy go teraz wspieramy - zapewnia.

- Jeden aktor już był bardzo wybitnym prezydentem. To był Ronald Regan - zauważa Jan Piekło, były ambasador RP w Ukrainie. Jednak nawet Regan nie był poddany takiej próbie, jak Wołodymyr Zełenski.

- Oni (Ukraińcy - przyp. red.) potrzebują wyraźnej postaci, która daje poczucie, że to, co robią, ma sens i jest naprawdę ważne. On nie gra, on jest autentyczny - uważa doktor Leszek Mellibruda, psycholog społeczny.

Od komika do męża stanu

Zełenski zyskał popularność jako komik. W serialu komediowym grał nauczyciela, który przypadkowo został prezydentem.

Teraz showman stał się mężem opatrznościowym. - To nie jest rola w teatrze, w kinie, to jest rola w życiu i on do tej roli dorastał. Będąc już prezydentem przez kilka lat w zasadzie w sytuacji wojennej, gdzie reorganizował siły zbrojne - ocenia generał Mieczysław Bieniek, były zastępca dowódcy strategicznego NATO.

Polscy wojskowi go podziwiają także za opanowanie. Za to, że zwykłych Rosjan pyta, czy zgadzają się, by ich żołnierze zabijali i sami tracili życie. Dziękuje tym, którzy się sprzeciwiają. - To świadczy o jego dojrzałości politycznej i moralnej - dodaje generał Bieniek.

- Zełenski to jest taki de Gaulle: (wygłasza - przyp. red.) przemówienia, które podnoszą morale, ducha bojowego. To samo robi mer Kijowa (Witalij Kliczko - przyp. red.) - zauważa generał Roman Polko, były dowódca jednostki specjalnej GROM.

Witalij Kliczko w przeszłości był bokserem. Dzisiaj instruuje swoich mieszkańców stolicy, co robić, budzi międzynarodową społeczność. W obronę stolicy angażuje się też jego młodszy brat. - Działajcie teraz, nie czekajcie, działajcie, zatrzymajcie wojnę - apeluje Władimir Kliczko, brat mera Kijowa.

To dodaje odwagi i sprawia, że zamiast uciekać, Ukraińcy obierają odwrotny kierunek.

REALCJA MINUTA PO MINIUCIE NA PORTALU TVN24.PL

JAK POMÓC UKRAINIE I JEJ OBYWATELOM - CZYTAJ NA PORTALU TVN24.PL

TVN24 PO UKRAIŃSKU

UWAGA NA FAKE NEWSY

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS