USA i inne kraje NATO wysłały Ukrainie już 17 tysięcy pocisków przeciwpancernych i dwa tysiące pocisków przeciwlotniczych typu Stinger. Amerykańskie media podkreślają, że stało się to zaledwie w kilka dni. Unia Europejska też kupuje broń Ukrainie. Polska również ma swój wkład w pomoc. Ostatnio głośno jest też o ewentualnym przekazaniu Ukrainie polskich myśliwców MiG-29.
W niedzielę w TVN24 o sytuacji na Ukrainie z Piotrem Kraśką rozmawiali amerykańscy kongresmeni oraz członkowie Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów - demokrata Gregory Meeks i republikanin Michael McCaul. Obaj wchodzą w skład delegacji, która spotkała się z ukraińskimi politykami oraz amerykańskimi żołnierzami przerzuconymi do Europy dla wzmocnienia wschodniej flanki NATO.
- Naszym zadaniem jest zapewnić im to, czego potrzebują, by walczyć - mówił Gregory Meeks, amerykański kongresmen z Partii Demokratycznej, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych, o broni dla Ukrainy.
- Jakikolwiek sprzęt, który potrafią obsługiwać, powinien być im dostarczony - dodał Michael McCaul, kongresmen z Partii Republikańskiej.
Amerykańskie media podają, ze USA i inne kraje NATO wysłały Ukrainie już 17 tysięcy pocisków przeciwpancernych i dwa tysiące przeciwlotniczych stingerów w zaledwie kilka dni. Z kolei Unia Europejska przeznaczy 450 milionów euro na broń dla Ukrainy. Broń dostarczają też: Kanada, USA, Szwecja, Niemcy, Wielka Brytania i Litwa.
- Litwa wysłała rakiety stinger, granatniki przeciwczołgowe M-72 i inny sprzęt - przekazał amerykański sekretarz stanu Antony Blinken.
Pomoc od Polski
Polska też ma swój wkład w pomoc Ukrainie. Wysłała broń defensywną. - Głównie kamizelki kuloodporne, hełmy, broń, która służy do obrony miast, ulic, domów - wyjaśnił premier Mateusz Morawiecki.
Jeszcze przed rosyjską inwazją minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak informował, że Polska wysyła na Ukrainę zestawy przeciwlotnicze Piorun. Ukraiński minister obrony dziękował za hełmy i granatniki. Później minister Błaszczak informował o konwoju z amunicją. Ostatnio głośno jest o ewentualnym przekazaniu Ukrainie polskich myśliwców MiG-29.
- Aktywnie przyglądamy się kwestii samolotów, które Polska mogłaby dostarczyć Ukrainie. Zastanawiamy się, w jaki sposób moglibyśmy uzupełnić zasoby Polski, gdyby ta się na to zdecydowała - przekazał amerykański sekretarz stanu Antony Blinken.
Co na to polski rząd? - Żadne decyzje decyzje w tym zakresie nie zapadły. Trwa w tej chwili dyskusja co do zakresu działań Sojuszu Północnoatlantyckiego, ale to jest dyskusja, która nadal się toczy - podkreśla rzecznik prasowy rządu Piotr Mueller. - Nie jest prawdziwą informacją, że z terenu Polski startują samoloty w celach bojowych na teren Ukrainy - dodaje.
Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego zaznacza, że kluczowe są uzgodnienia z partnerami. - Nie podejmiemy żadnych decyzji bez uzgodnienia z NATO i bez otrzymania odpowiednich gwarancji dla ewentualnych naszych działań - mówi Paweł Soloch.
Ostrzeżenia Rosji
Z kolei Rosja twierdzi, że kilka ukraińskich samolotów uciekło do Rumunii i innych pobliskich krajów.
- Ostrzegamy te kraje, że używanie lotnisk jako baz dla ukraińskiego lotnictwa wojskowego, które będzie użyte przeciwko rosyjskim silom zbrojnym, może być uznane za przyłączenie się do konfliktu - przekazał Igor Konaszenkow, rzecznik prasowy Ministerstwa Obrony Rosji. To brzmi groźnie, ale Polska jest częścią sojuszu świata zachodniego: Unii Europejskiej i NATO - przypomina opozycja.
- Niech nikomu do głowy nie przychodzą pomysły, że będziemy robili coś, co nie jest uzgodnione z naszymi sojusznikami w NATO - podkreśla Donald Tusk, lider Platformy Obywatelskiej.
- Trzeba pamiętać, żeby nie dać Putinowi pretekstu - uważa Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu z Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Prezydent Andrzej Duda zawnioskował o zwołanie Zgromadzenia Narodowego. Wspólne posiedzenie Sejmu i Senatu ma odbyć się w piątek, w przeddzień 23. rocznicy wstąpienia Polski do NATO.
Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN
Źródło zdjęcia głównego: Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych