"Putin będzie sądzony jako zbrodniarz. Trzeba się z tym oswoić"


Decyzja o inwazji na Ukrainę to zbrodnia. Giną żołnierze, giną cywile, leje się krew. Rosyjskie rakiety trafiają w budynki mieszkalne, przedszkole. Władimir Putin zapisuje się w historii jako zbrodniarz, ale wierzy w swoją bezkarność, że nikt go nie osądzi. To nie jest takie pewne.

Protestujący - tak w Polsce, jak i na całym świecie - solidaryzują się z Ukraińcami. Nie mają oni wątpliwości, kim jest i do czego doprowadził Władimir Putin. Podczas rosyjskich działań giną cywile - w tym dzieci. Niszczone są domy i bloki. Strona ukraińska informuje o atakach na szpitale i przedszkola.

- Tak jak Hitler rozpętywał (wojny - przyp. red.) w latach trzydziestych, tak Putin robi to od połowy lat dwutysięcznych, czyli Gruzja 2008, potem Krym i Donbas 2014 rok - mówi Jurij Banachewycz, dziennikarz ukraińskiej Narodowej Agencji Informacyjnej Ukrinform.

- Putin będzie sądzony jako zbrodniarz. Trzeba się z tym oswoić. Bo ja mam wrażenie, że cywilizowany świat nie oswoił się jeszcze z tym, że Putin będzie sądzony jako zbrodniarz wojenny - uważa Paweł Kowal, były wiceminister spraw zagranicznych.

ATAK ROSJI NA URKRAINĘ - REALCJA MINUTA PO MINIUCIE NA PORTALU TVN24.PL

Decyzja o uznaniu Władimira Putina zbrodniarzem wojennym byłaby w tej chwili symboliczna, ale po wojnie - jak przekonuje były szef polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych - okazałaby się dla prezydenta Rosji realnym zagrożeniem. - Putin mógłby być aresztowany, mógłby być poddany sądowi i w istocie mógłby być skazany - wyjaśnia Marcin Zaborowski, były dyrektor PISM.

A taki scenariusz miał już miejsce w Europie. Serbski generał Ratko Mladić i polityk Radovan Karadžić zostali skazani przez Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze na dożywocie za ludobójstwo i zbrodnie w czasie wojny w byłej Jugosławii. - Okazuje się, że jest to możliwe. I odpowiedzieli. Więc w przypadku Władimira Putina to się też może wydarzyć - jest zdania Jan Piekło, były ambasador Polski w Ukrainie.

JAK POMÓC UKRAINIE I JEJ OBYWATELOM - CZYTAJ NA PORTALU TVN24.PL

Współodpowiedzialni

Za to, co się dzieje w Ukrainie, odpowiedzialność ponosi nie tylko Putin. Także ci, którzy milczą, chociaż nie zgadzają się na interwencję zbrojną. - Wszyscy współpracownicy Putina, także współpracownicy Łukaszenki, będą otoczeni hańbą, wielką hańbą i będą sądzeni. Ci, którzy doprowadzili do tego, co się wydarzyło - mówi Paweł Kowal.

Żeby Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze mógł się zająć Putinem, potrzebny jest wniosek - na przykład organizacji lub kraju i konkretne dowody. Tych jest jednak bardzo dużo. - Swoje pierwsze zbrodnie o charakterze zbrodni przeciw ludzkości popełnił na Czeczenach. W czasie masakry, dławienia niepodległości czeczeńskiej - uważa Jan Piekło. Wtedy nie było takiej europejskiej solidarności i takiego międzynarodowego gniewu. Presja zwykłych ludzi tym razem może okazać się kluczowa.

TVN24 PO UKRAIŃSKU

UWAGA NA FAKE NEWSY

Autor: Jacek Tacik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Już za półtora miesiąca dr Sławosz Uznański-Wiśniewski poleci w kosmos i dokona eksperymentów z udziałem komputera, glonów i własnego ciała. Zaangażuje się dosłownie całym sobą, bo ważną rolę odegrają nawet jego jelita, a bardzo pionierską jego myśli.

Sławosz Uznański-Wiśniewski przeprowadzi w kosmosie szereg eksperymentów, także dla polskich firm

Sławosz Uznański-Wiśniewski przeprowadzi w kosmosie szereg eksperymentów, także dla polskich firm

Źródło:
Fakty TVN

Maleńka Zuzia czeka na rodziców zastępczych, na opiekę i miłość. Rodzice się znaleźli, a jednak nie mogą się nią zaopiekować. Odmowa jest zgodna z prawem, chodzi o wymogi kwalifikacji. Ministerstwo Sprawiedliwości zwróciło się do sądu z prośbą o informację. W tej sprawie działa też Rzeczniczka Praw Dziecka.

Chcą zostać rodziną zastępczą dla Zuzi, ale nie mogą. "Argument jest taki, że nie są rodziną specjalistyczną"

Chcą zostać rodziną zastępczą dla Zuzi, ale nie mogą. "Argument jest taki, że nie są rodziną specjalistyczną"

Źródło:
Fakty TVN

Którzy kandydaci zyskali na piątkowej debacie? Zasadniczo zadowoleni są wszyscy, choć niektórzy na pewno na wyrost. Komu więc opłaciło się debatowanie w Końskich?

Pierwsza debata za nami. Kandydaci, którzy na niej byli, są zadowoleni. Ci, co nie byli, woleli się spotkać z wyborcami

Pierwsza debata za nami. Kandydaci, którzy na niej byli, są zadowoleni. Ci, co nie byli, woleli się spotkać z wyborcami

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nadchodziła godzina debaty, a wciąż nie było wiadomo, kto z kim i w jakiej formule weźmie w niej udział. Przy organizacji takich wydarzeń to się właściwie nie zdarza, a wszelkie szczegóły ustalane są dużo wcześniej. W Końskich było inaczej, a samo oczekiwanie na debatę było momentami pełne napięć.

Zamieszanie, przepychanki, tęczowa flaga i kąśliwe riposty. Emocje wokół debaty w Końskich i na debacie

Zamieszanie, przepychanki, tęczowa flaga i kąśliwe riposty. Emocje wokół debaty w Końskich i na debacie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mnie bardzo zdziwił gest schowania tej flagi przez Rafała Trzaskowskiego - mówiła w "Faktach po Faktach" kandydatka Lewicy Magdalena Biejat. Wyjaśniała, dlaczego zdecydowała się przejąć od kandydata KO flagę społeczności LGBTQ+ w czasie debaty. - To mnie uderzyło i pomyślałam, że nie zasługują na to przedstawiciele tego środowiska - powiedziała.

"To mnie uderzyło". Biejat o motywach swojej reakcji na debacie

"To mnie uderzyło". Biejat o motywach swojej reakcji na debacie

Źródło:
TVN24

"Latynoski Trump" rządzi Argentyną od grudnia 2023 roku i ma rezultaty. Inflacja spadła 10-krotnie. To rezultat polityki bezwzględnych cięć, które Javier Milei obrazował występami z piłą mechaniczną. Tymczasem Argentyńczycy widzą głodowe emerytury, rosnące bezrobocie i cięcia wydatków socjalnych. Ostatni strajk generalny zatrzymał niemal cały kraj.

Javier Milei rządzi już prawie półtora roku. Nie wszystkim podobają się radykalne cięcia. "Chcemy odzyskać godność"

Javier Milei rządzi już prawie półtora roku. Nie wszystkim podobają się radykalne cięcia. "Chcemy odzyskać godność"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kto zapłaci za uzbrojenie Europy? Komisja Europejska ma plan, ale finansowanie jest jeszcze niepewne. Projekty na rzecz obronności może współfinansować Europejski Bank Inwestycyjny. W ubiegłym roku to EBI kredytował w Polsce inwestycje w satelity obserwacyjne. Teraz prowadzi rozmowy z rządem w sprawie kolejnych projektów w zakresie bezpieczeństwa i obronności w Polsce. O szczegółach w rozmowie z "Faktami o Świecie" TVN24 BiS opowiedziała prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego Nadia Calvino.

Prezes EBI: będziemy mobilizować konieczne finanse, by zagwarantować konieczne zdolności Europy

Prezes EBI: będziemy mobilizować konieczne finanse, by zagwarantować konieczne zdolności Europy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna celna podkopała zaufanie inwestorów, a decyzje Donalda Trumpa zachwiały nawet rynkiem obligacji. W czasach niepewności rośnie wartość złota. Cena za uncję złota przekroczyła 3200 dolarów.

Rynek reaguje na cła Trumpa. Notowania złota przebiły kolejną barierę psychologiczną

Rynek reaguje na cła Trumpa. Notowania złota przebiły kolejną barierę psychologiczną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS